Bourbon si pozornost rozhodně zaslouží

16.11.2018AtBars

V pražském The Banker’s Baru 29. listopadu proběhne první ze série seminářů zasvěcených bourbonu. „Naším hlavním cílem nejprve je bourbon více přiblížit barmanům a předestřít jim možnosti, jak s ním pracovat. Nechceme přitom tvrdit, že je nejlepší nebo lepší než jiné druhy whisky, ani tlačit konkrétní značky, ale ukázat, jaké chuťové spektrum nabízí a vybídnout barmany, aby s ním začali více míchat a nebáli se ani experimentů,“ říká Filip Jančárek, jehož si společnost Stock Plzeň-Božkov, která semináře organizuje, pro prezentaci bourbonů vybrala.

Jak si podle tebe bourbon momentálně vede za barovými pulty a proč tomu tak je?

V běžném baru se většinou aspoň jedna nebo dvě láhve bourbonu najdou, v těch koktejlových bývá nabídka obvykle o něco širší a specializované whisky bary si s jejich zastoupením na barovém displeji umějí pěkně vyhrát. Osobně mám ale pocit, že barmani bourbon sice používají do klasických koktejlů, jako jsou Whisky Sour nebo Old Fashioned, když ale hostům připravují drink na míru nebo na přání, raději sáhnou po skotské nebo irské whisky, které jsou jim tak nějak bližší a víc se v nich orientují. Možná je to tím, že spousta lidí včetně barmanů má bourbon spojený se svým mládím, kdy ho pili po panácích nebo s colou, a dělá jim problém si ho představit v nějakém sofistikovanějším drinku. Věřím ale, že se tohle vnímání bourbonu podaří změnit. Některé značky, nově například Jim Beam, už na tom pracují.

Setkáváš se za barem nebo i mezi kolegy s nějakými mýty či omyly, které se k bourbonu vztahují?

Největším mýtem nebo spíš omylem je, že bourbon není whisky. Zdá se to úsměvné a těžko uvěřitelné, ale už ani nespočítám, kolikrát se mi stalo, že jsem hostům nabídl drink na bourbonu a oni ho odmítli s tím, že si dají raději něco s whisky. Spousta lidí bourbon také vnímá jako něco jednoduchého, jako destilát, kterému stačí jen dva roky v sudu a je hotovo. Výrobní proces je přitom mnohem složitější a je za ním spousta práce – je to i o výběru správného mashbillu nebo třeba kultivaci kvasinek, které palírny mívají vlastní a pečlivě si je střeží. Není také pravda, že bourbon musí nutně vyznívat do sladka. Zaleží na použitých surovinách, volbou správného poměru různých druhů obilí se dá docílit i hodně suchého bourbonu. Jinými slovy, také tato kategorie whisky nabízí širokou škálu vůní a chutí a najdou se v ní kousky i pro ty nejnáročnější konzumenty. Problém spočívá v tom, že znalosti celé řady lidí se omezují na základní varianty jednotlivých značek a nemají ani tušení, že existují třeba jejich small batch edice.

V čem vidíš největší potenciál bourbonu? Jaké prodejní argumenty bys zvolil?

Česká republika se ukázala být naprosto ideálním trhem pro sladké a plné rumy, které konzumentům nabízejí spoustu příjemných aromat. Něco podobného – plnou a lehce nasládlou chuť – je jim schopen poskytnout také bourbon. Dokonce i jeho sušší varianty v sobě ukrývají bohaté ovocné tóny, například náznak banánů, ananasu nebo meruněk. Bourbon tak může začít rumu směle konkurovat a postupně i jeho zaryté pijáky přivést k whiskey a whisky. Napoprvé bych hostovi zkusil nabídnout bourbon se sodou, v němž se jeho chuťové nuance příjemně rozvinou. Pokračoval bych čistým destilátem, a to od jemnějších bourbonů, jako je například Maker’s Mark, až třeba po Booker’s, který se lahvuje o sudové síle, tedy mezi 60,5–66 % alkoholu, a je tudíž už o něčem naprosto jiném. Neoddiskutovatelným prodejním argumentem je pak zcela určitě dobrý poměr cena–výkon, v rámci celé kategorie lze nalézt celou řadu bourbonů, jež za poměrně malé peníze nabízejí vysokou kvalitu.

Který drink tě na první dobrou napadne, když se řekne bourbon, a proč?

Určitě Old Fashioned, protože je to král koktejlů a drink, který mají barmani rádi. Líbí se mi jeho tradiční postup přípravy a k bourbonu prostě patří. Osobně se domnívám, že Old Fashioned z bourbonu je mnohem pitelnější než ze skotské.

Jaké drinky z bourbonu mícháte u vás v The Banker’s Baru a jaký máš nejraději ty?

Nejčastěji jsou to asi klasiky jako Old Fashioned, Whisky Sour a Whisky Smash. Oblíbený je také Boulevardier postavený na bourbonu Knob Creek, u nějž síla alkoholu krásně vyvažuje plnou a sladkou chuť.

Máš nějaké obecné doporučení pro barmany, jak s bourbonem pracovat?

Pomineme-li klasické koktejly, zaměřil bych se na plnost a příjemné ovocné tóny, které většina bourbonů nabízí, a zkoušel bych na jejich bázi připravovat lehčí a delší drinky. Třeba takový Basil Hayden’s je pro tento typ koktejlů úplně ideální. Z rumů se takové drinky běžně připravují, takže bych se vydal stejnou cestou, a hostům tak poskytl obdobný, ne-li lepší chuťový zážitek.

Bourbon se pro tebe stal novou výzvou – jaká role tě v souvislosti s ním čeká?

Ve spolupráci se společností Stock Plzeň-Božkov, která má ve svém portfoliu hned několik zajímavých bourbonů, připravujeme sérii seminářů, která se bude této kategorii whisky věnovat. Začínáme na konci listopadu prvním seminářem nazvaným Jak se „peče“ bourbon, na který bychom v příštím roce chtěli navázat, a to i za účasti zahraničních osobností, jež jsou s bourbonem spjaty. Naším hlavním cílem nejprve je bourbon více přiblížit barmanům a předestřít jim možnosti, jak s ním pracovat. Nechceme přitom tvrdit, že je nejlepší nebo lepší než jiné druhy whisky, ani tlačit konkrétní značky, ale ukázat, jaké chuťové spektrum nabízí a vybídnout barmany, aby s ním začali více míchat a nebáli se ani experimentů.

Kdy a kde se první seminář odehraje a co bude mít na programu? Je možné se na něj nějak přihlásit?

První seminář proběhne 29. listopadu od 13 hod. u nás v Banker’s a přihlásit se na něj lze u mne nebo u whisky ambasadora společnosti Stock Plzeň-Božkov Michala Marešovského, potažmo prostřednictvím facebookové události Jak se „peče“ bourbon, která byla za tímto účelem vytvořena. Seminář potrvá zhruba dvě hodiny a jeho součástí bude krátká prezentace o historii a výrobě bourbonu s návaznou otevřenou debatou, do níž bychom barmany rádi zapojili. Chceme se zaměřit na to, jakou pozici bourbon v českých a moravských barech momentálně má a jak s ním pracovat, aby se to změnilo. Připravena je také degustace vybraných vzorků, na nichž bude krásně znát, v jakém chuťovém spektru se lze pohybovat. Chybět nebudou ani koktejly, mám nachystané dva své signature drinky. První je spíše lehčí a velmi dobře pitelný, druhý jsem zvolil o něco klasičtější a silnější. Myslím, že je na co se těšit.

foto: Anna Postníková

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest

@poslední příspěvky

@newsletter

Fields marked with an * are required

Vyplněním uvedených polí a kliknutím na „přihlásit“ udělujete AtBars Spirit, s.r.o., souhlas se zpracováním osobních údajů, jež bude provedeno dle platné legislativy.

@mohlo by vás zajímat