Barová akademie: Jak šejkrovat a šetřit tělo

30.12.2018Reece Sims, DBA

Bez ohledu na to, zda šejkrujete klasickým způsobem nebo zda používáte tzv. double shake, dry shake či hard shake, během jediné rušné noci v koktejlovém baru v šejkru protřepete stovky drinků. Měsíčně je jich pak až několik tisíc. Není proto divu, že se mnozí barmani po letech za barem potýkají s bolestmi svalů a nevyhýbají se jim ani zranění, často opakovaná. Opravdu to tak musí být, nebo existuje cesta, jak se těmto obtížím vyhnout?

Vědoma si všech zdravotních obtíží, které barmanům náročná práce za barem přináší, jsem začala přemýšlet, zda neexistuje nějaký specifický styl šejkrování, který by pomohl snížit chronickou zátěž těla, a přitom umožňoval dosáhnout perfektního, správně vychlazeného a naředěného drinku. Položila jsem si rovněž otázku, jestli existuje nějaké proaktivní nebo preventivní opatření, které by nám pomohlo zvýšit odolnost za barem, aniž by to nějak ovlivnilo naši každodenní rutinu. A stručná odpověď zní: Ano! Pokusím se vás provést čtyřmi kroky, které vám pomohou snížit fyzickou zátěž klíčových částí těla a zároveň zachovat vysokou kvalitu výsledného drinku.

Šetřete čas / Ponecháme-li stranou třeba takový Ramos Gin Fizz, dá se říci, že šejkrujete-li většinu koktejlů déle než 12 vteřin, plýtváte časem i energií. V roce 2009 se uskutečnil workshop nazvaný The Science of Shaking, v rámci nějž Dave Arnold, Eben Klemm a Alex Day přítomným odhalovali umění šejkrování. Z jejich prezentace vyplynulo několik zajímavých závěrů. Došli například k tomu, že typ ledu a zvolená metoda šejkrování mají až na pár výjimek na výslednou teplotu a naředění koktejlu minimální vliv. Zjistili také že čas mezi osmi a dvanácti vteřinami byl naprosto dostačující k vychlazení nápoje na -5 až -7 °C. Po dvanácti vteřinách šejkrování zaznamenali minimální rozdíl v teplotě a naředění drinku, konkrétně zjistili, že rozdíl teploty drinku šejkrovaného dvanáct a čtyřicet vteřin činil méně než dva stupně. Jinými slovy: obvykle není potřeba protřepávat drinky v šejkru déle než dvanáct vteřin a pokud se toho budete držet, podaří se vám dramaticky snížit zátěž, kterou šejkrování pro vaše tělo představuje.

Snižte hmotnost / Pro protřepávání koktejlů jsou barmanům k dispozici čtyři základní typy šejkrů: boston šejkr kombinující sklo a kov, boston sestávající ze dvou kovových nádob, cobbler a tzv. pařížský šejkr. Každý z nich má své plusy a mínusy, nicméně z pohledu minimální zátěže pro vaše tělo je vhodné používat celokovové náčiní, jelikož je podstatně lehčí než šejkr se skleněným dílem. Připravujete-li drink v boston šejkru kombinujícím sklo a kov, máte v rukou pokaždé, když po něm v průběhu večera a noci sáhnete, kolem 900 gramů. Pokud ho však vyměníte za celokovový, snížíte váhu téměř o čtvrtinu, což není v kontextu stovek a tisíců drinků, které za týden či měsíc namícháte, vůbec málo. Arnold, Klemm a Day v rámci zmiňovaného workshopu navíc zjistili, že v celokovovém boston šejkru dosáhnete za stejnou dobu šejkrování nižší teploty výsledného koktejlu než v šejkru s jednou skleněnou nádobou. Výhra je to tudíž rovnou dvojí.

Měňte pohyby / Podobně jako třeba v baseballu u nadhazovačů má i u barmanů vliv na to, jak se jim podaří zvládnout určité techniky a dovednosti, jejich dominantní ruka. Spolu s tím se ale zvyšuje riziko zranění způsobených přetížením dané části těla. Každý barman by se proto měl pokusit nalézt balanc a osvojit si techniky, které zohledňují jeho limity a zabraňují přetížení nebo dokonce vyčerpání. Francis Etmanski, někdejší aktivní sportovec, jenž se nyní zabývá vzděláváním v oblasti zdraví, zdůrazňuje, že ne vždy je na vině samotná technika, často může docházet k poranění kvůli nepochopení biomechaniky daného pohybu. Upozorňuje také, že barmani na rozdíl od sportovců mohou aktivně předcházet přetížení tím, že budou příležitostně zapojovat i nedominantní stranu svého těla. Během méně rušného večera tak mohou třeba protřepat, promíchat a nalít drink druhou rukou, než jsou běžně zvyklí, a v největším návalu, kdy je v baru natřískáno, takže připravují i několik drinků najednou, alespoň tu a tam ruce prohodit, jednou míchat, druhou šejkrovat, a zmírnit tak zátěž na dominantní část těla. Většina barmanů je zvyklá protřepávat drinky stále stejně. Udělali by ale mnohem lépe, kdyby si osvojili tři nebo čtyři různé styly nebo techniky šejkrování, které zapojují odlišné svaly, tedy například protřepávat drink před sebou, po straně, na úrovni hrudníku, nad hlavou atp., a snížili tak riziko opakovaných zátěžových poranění.

Cvičte / Obdobně jako se sportovcům doporučuje před zápasem tělo zahřát a po jeho skončení zase ochladit, měli by si i barmani osvojit pár cviků. Emma Tait, instruktorka jógy a koučka zdravého životního stylu, říká: „Strečink pomáhá udržovat vaše svaly silné, zdravé a flexibilní, takže pak můžete během směny bez problémů opakovaně vykonávat celou škálu pohybů.“ Barmanům doporučuje tři jednoduché jógové pozice, jež zapojují přesně ty svaly, které při své práci používají. První z nich je pozice kočky/krávy, která se zaměřuje na páteř a pomáhá předcházet bolestem zad, druhou pozice bojovníka I, jež posiluje nohy, rozevírá boky a hrudník a protahuje ruce. Do třetice, na protažení ramen, Emma Tait doporučuje to, co nazývá jejich pasivním otevíračem. „Po každé směně si dám pod lopatky jógový blok nebo pěnový válec, který mi, když si na něj lehnu, rozevře hrudník a protáhne ramena. Po dlouhé šichtě je to naprosto skvělé,“ vysvětluje. Certifikovaný trenér boxu a bojových sportů Brian Grant, jenž je rovněž spoluvlastníkem Resurrection Spirits a kdysi sám pracoval za barem, barmanům radí, aby si našli sport, který je bude bavit. V první řadě jim doporučuje, aby do svého režimu zařadili kardio cvičení, a to alespoň dvacet minut denně, protože jim následně pomůže zachovat si po celou dobu dlouhé noční směny dostatek energie. Dopustit nedá na kliky, které posilují tricepsy, prsní svaly a v menší míře také svaly ramen, zad a břicha, a na sklapovačky, jež dávají zabrat hlavně břichu. Za skvělý trénink považuje také tzv. burpees neboli angličáky, při nichž se zapojuje prakticky celé tělo. A právě o ně jde především. Jako barmani se totiž často snažíme skvěle ovládnout naše pracovní nástroje a přitom zapomínáme na ten nejdůležitější – na naše tělo. Je nejvyšší čas na tom zapracovat!

úvodní foto: iStock

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest

@poslední příspěvky

@newsletter

Fields marked with an * are required

Vyplněním uvedených polí a kliknutím na „přihlásit“ udělujete AtBars Spirit, s.r.o., souhlas se zpracováním osobních údajů, jež bude provedeno dle platné legislativy.

@mohlo by vás zajímat