Sedmý World Class začíná ve znamení čísla tři

10.01.2020AtBars

Hned třemi úvodními semináři v uplynulých dnech odstartoval sedmý ročník soutěže World Class v České republice. Byť je to spíš shoda okolností než záměr, trojka bude pro letošní rok stěžejní – společným úkolem pro všechny barmany, kteří se rozhodnou zabojovat o postup na globální finále v australském Sydney, totiž bude naplnit zadání disciplíny Rule of Three. Vše se v ní točí kolem tří ingrediencí, z nichž tou nejdůležitější je dvanáctiletá skotská single malt whisky Singleton of Dufftown.

Jednou z nejvýraznějších změn oproti předchozím ročníkům českého národního kola soutěže World Class je, že místo dvou proběhne pouze jedno semifinále. Rozhodující bude tudíž hned první disciplína, druhou šanci zapojit se už letos barmani a barmanky nedostanou. O to důležitější, byť ne povinná, byla účast na některém z úvodních seminářů, které se konaly 7. ledna v pražské restauraci Food Lab, 8. ledna v českokrumlovském baru Apotheka a 9. ledna v brněnském baru Jekyll & Hyde. Jejich průběh byl na všech třech místech obdobný – slovo si postupně vzali Tomáš Nyári, Petr Kymla, Kryštof Hordina a Tomáš Mozr. Zatímco loňský český World Class vítěz Tomáš Nyári přítomným prostřednictvím svých zážitků a zkušeností z globálního finále nabídl ještě ohlédnutí za uplynulým ročníkem, ambasador soutěže Petr Kymla se už zaměřil na to, co bude. Přes latinské úsloví omne trium perfectum, tedy vše, co přichází do třetice, je perfektní, se dostal k zadání první disciplíny Rule of Three. A v čem v tomto konkrétním případě pravidlo tří spočívá? Úkolem soutěžících bude vymyslet long drink a short drink sestávající ze tří ingrediencí. Počítají se ty tekuté, povolena je jedna ozdoba a samozřejmě také led. Báze je v obou případech daná, musí jí být dvanáctiletá skotská single malt whisky Singleton of Dufftown, a to v minimálním množství 3 cl. Pravidly jsou svázány rovněž další dvě ingredience – jedna má být být home made, druhá běžně dostupná. Long a short drink navíc kromě báze musí propojovat ještě něco dalšího, třeba příběh, chuťová linka nebo například aperitivní charakter prvního z nich a digestivní druhého. „Z témat, která máme pro letošní rok od globálního týmu k dispozici, nás Rule of Three zaujalo tím, že na první pohled sice vypadá jednoduše, zas tak snadné to ale soutěžící mít nebudou. Koktejl, jenž sestává pouze ze tří surovin, je potřeba perfektně vybalancovat, aby byly všechny jeho složky v dokonalé harmonii,“ varuje před možnými úskalími Petr Kymla.

Vlastní cestou proti proudu / Naznačit směr, kterým se při vymýšlení soutěžních drinků vydat, se účastníkům seminářů pokusil rovněž whisky ambasador Kryštof Hordina. Po krátkém obecnějším úvodu na téma whisky se zaměřil hlavně na palírnu Dufftown a značku Singleton, jež je poměrně mladá – na trh byla uvedena teprve v roce 2006. Chuťově byla postavena tak, aby dokázala oslovit i ty, kdo brány světa single malt whisky teprve pootevírají, a to i velmi nesměle. Velký manipulační prostor tak nabízí i za barovými pulty. „Pokud bych mohl barmanům a barmankám, kteří uvažují o účasti v soutěži World Class nějak poradit, určitě bych jim doporučil, aby se drželi filozofie značky Singleton, jež se nebojí jít proti proudu. Za to se dá schovat spousta věcí, takže se před nimi otevírá poměrně velké pole působnosti. Doporučuji nenechat se svázat zažitými představami o whisky a nebát se použít dvanáctiletou single malt Singleton of Dufftown v netradičním a klidně i trochu drzém kontextu. Ať už z pohledu surovin, servisu nebo příběhu,“ poskytuje námět k zamyšlení Kryštof Hordina. Své k tématu řekl i Tomáš Mozr, jehož doménou je barová historie. Připomněl skutečnost, že celá řada klasických koktejlů byla třísložkových a nabídl pro to i vysvětlení. „Třísložkové drinky se v toku času osvědčily nejlépe. Kdyby se třeba takový Manhattan připravoval z osmi ingrediencí, s největší pravděpodobností by ho nikdo dnes už nepil ani nemíchal. Prostřednictvím tří složek lze navíc nejlépe vystihnout chuťovou linku a myšlenku, kterou do drinku jeho tvůrce vkládá,“ říká a přidává i tip, jak při vymýšlení soutěžní receptury postupovat: „Osobně bych všem doporučil, aby se klasickými koktejly spíš jen inspirovali, než aby se jich dogmaticky drželi. Velký důraz bych na jejich místě kladl zejména na chuť, která vystihne použitou bázi, osobité pojetí, propojení obou koktejlů a také na jejich příběh.“

Všechno to, co se počítá / Tři úvodní semináře byly naplněny téměř do posledního místa. „Potěšila nás účast bezmála devíti desítek barmanů a barmanek, z nichž se celá řada přišla se soutěží teprve seznámit. Bylo milé vidět v publiku vedle známých tváří a soutěžních matadorů i hodně mladých nadějných barmanů, pro něž bude sedmý World Class v České republice úplnou premiérou,“ podotýká Petr Kymla. Na vymýšlení soutěžních drinků teď mají všichni tři týdny, nejzazším termínem, kdy musejí receptury včetně názvů a kvalitních fotografií odevzdat, je 31. leden. Ideální je postovat vše na facebookový profil soutěže, ke komunikaci lze ale využít také Instagram, popřípadě se spojit přímo s Petrem Kymlou. V průběhu února bude úkolem soutěžících míchat oba drinky ve svých domovských barech a současně je také prezentovat na sociálních sítích. I ty jsou totiž součástí hodnocení, které dále zahrnuje chuť a vzhled drinků, jejich příběh a propojení, respekt k použité bázi, inovativnost a prezentační dovednosti. Nastudovat si, z čeho přesně se hodnocení skládá, je i jedním z tipů World Class ambasadora. „Před semifinále soutěžícím doporučuji projít si pečlivě kritéria hodnocení, aby měli jasno v tom, za co jim bude porota, v níž kromě Tomáše Nyáriho a Kryštofa Hordiny usedne ještě jeden zahraniční host, přidělovat body,“ upozorňuje Petr Kymla a dodává: „K vymýšlení receptur by určitě neměli přistupovat prvoplánově. Je dobré se zamyslet nad propojením obou drinků a soustředit se i na vlastní prezentaci a storytelling.“ Podobně to vnímá také jeden z porotců. „Osobně všem soutěžícím doporučuji opustit první myšlenku, která je napadne, protože je vysoce pravděpodobné, že stejný nápad bude mít i někdo další. Tohle nám kdysi na semináři poradil Víťa Cirok a musím přiznat, že u mě to funguje na sto procent,“ říká Tomáš Nyári a pokračuje: „Vyplatí se rovněž držet jednoduchosti a snažit se přijít s nějakou zajímavou surovinou nebo neotřelou kombinací ingrediencí. Opomenout rozhodně nelze ani balanc drinků, za nějž lze získat cenné body.“ Jedno Tomášovo doporučení se bude soutěžícím hodit nikoliv při vymýšlení receptury, ale až 3. nebo 4. března, na kdy je naplánováno semifinále. „Důležité je si to užít a brát porotce tak, jako by to byli hosté na baru,“ uzavírá zatím poslední český World Class vítěz.

foto: Michal Šula a Anna Postníková

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest

@poslední příspěvky

@newsletter

Fields marked with an * are required

Vyplněním uvedených polí a kliknutím na „přihlásit“ udělujete AtBars Spirit, s.r.o., souhlas se zpracováním osobních údajů, jež bude provedeno dle platné legislativy.

@mohlo by vás zajímat