Koktejlová štafeta: Peninsula

27.11.2022AtBars

Poslední letošní etapa vrátila koktejlovou štafetu zpátky do Prahy. Patrik Škamla z Becher’s Baru, který je součástí karlovarského Grandhotelu Pupp, poslal svůj cordial z yuzu a bergamotu šéfbarmance AnonymouS. Carola Urru k němu přidala gin Roku a pak ještě ingredienci, která voní a chutná jako jeden velmi známý pokrm z její rodné Itálie. Výsledkem je koktejl Peninsula.

Zatímco Patrik Škamla byl postaven před nelehký úkol zkombinovat gin Roku s lanýžovou vodkou, on sám byl ke své nástupkyni o poznání smířlivější – připravil pro ni cordial z bergamotu a yuzu. „Jsem přesvědčený o tom, že s ginem Roku, o němž koktejlová štafeta je, půjde velmi dobře dohromady a nabídne Carole Urru celou řadu možností, kudy se vydat. Já sám bych z něj připravil třeba Gin Fizz. Byl by to krásný dlouhý drink s množstvím chutí,“ říká a pokračuje: „Dal jsem do něj kromě yuzu tea a bergamotového pyré taky trochu bergamotové tinktury, tak má poměrně výraznou chuť. Nejdřív chutná svěže, pak přechází do jemné sladkosti. Dominuje mu bergamot, yuzu se ozývá až na konci.“

Příprava cordialu nebyla až tak složitá. Patrik nejprve smíchal 300 ml bergamotového pyré se dvěma barovými lžícemi yuzu tea, 200 ml cukrového sirupu, 100 ml vody, třemi barovými lžícemi kyseliny citronové, jednou barovou lžící kyseliny askorbové a třemi kapkami bergamotové tinktury. „Tepelná úprava v Thermomixu mi zabrala 15 minut při teplotě 50 °C a rychlosti 3. Pak už jen stačilo přecedit cordial přes kávový filtr,“ dodává. A proč si Patrik za adresátku své štafetové ingredience vybral právě Carolu? „Viděl jsem ji za barem i na soutěži a považuju ji za velmi výraznou osobnost,“ objasňuje.

Bar jako alternativa k tanci a jazykům / Temperamentní šéfbarmance pražského baru AnonymouS je jednatřicet a má za sebou vcelku zajímavou životní cestu, jež vedla z ligurské Sarzany přes Londýn do Jihlavy a poté do Prahy. Když jsme Carolu s odkazem na gin Roku, respektive jeho šest japonských botanicals a láhev ve tvaru šestiúhelníku, požádali, aby svůj profesní život popsala šesti slovy, to první znělo rodina a po něm následovaly zranění, studium, život, čahoj a vpřed. „Jsem moc ráda za to, že mě moji rodiče podporovali a nechali mě jít bez obav, že mě ztratí,“ říká a pokračuje: „Čtrnáct let jsem se profesionálně věnovala tanci, pak jsem si ale během světového finále zranila koleno a moje taneční kariéra tím velmi rychle vzala za své. Původně jsem také studovala na střední jazykové škole, studium ale nezapadalo do mých plánů, potřebovala jsem něco jiného.“ A právě to „něco“ ji přivedlo do Londýna. „Jak může být člověk nezávislý, když ani neopustí svoji komfortní zónu?“ glosuje tohle své rozhodnutí. Slovo čahoj odkazuje na další přesun. „Cesta z Londýna do Čech byla těžká, pořád mám v Británii spoustu přátel i pracovních možností, ale život po šesti letech zavelel jinak – a tak jsem tady,“ usmívá se. A co Carola vidí, když hledí vpřed? „Na své kořeny nikdy nezapomenu, minulost ale musím odložit stranou a vyhlížet to dobré, co je přede mnou, a bez sebemenší známky domýšlivosti čekat na svoji chvíli,“ uzavírá.

Jednoduchost a odkaz na italské kořeny / Carolina cesta ke štafetovému koktejlu byla přímá, bez zbytečných odboček. „Když jsem štafetovou ingredienci poprvé ochutnala, vybavil se mi parfém, který jsem kdysi používala. Stejně jako Patrikův cordial byl elegantní, velmi příjemný a neobyčejný,“ popisuje svůj první dojem z dodané štafetové ingredience a stručně shrnuje i celý tvůrčí proces: „Bylo to vlastně vcelku jednoduché. Bergamot a yuzu patří do stejné citrusové rodiny, a tak první, co mě napadlo, byl salát caprese. Když do něj totiž přidáte kapku kyselé chuti, může se vám změnit celý svět. Hned jsem tudíž věděla, že to půjde dobře dohromady.“

I když může zmínka o caprese zavánět složitostí, Carolin koktejl je ve skutečnosti velmi jednoduchý – sestává pouze z ginu a cordialu a pokrývá ho caprese pěna. „Rozmixovala jsem rajčata, česnek, cibuli, bazalku, sůl a pepř, tedy stejný počet ingrediencí, jako je těch japonských v ginu Roku. Výsledný mix jsem přecedila přes sýrařské plátno, a díky rajčatům, která obsahují 95 % vody, jsem získala naprosto čirou tekutinu. Z té jsem odměřila 100 ml, přidala 5 ml cukru a 20 ml vaječného bílku a to vše pak napěnila pomocí Foam Kit,“ rozkrývá postup přípravy třetí složky svého štafetového drinku. „Vybrala jsem ingredience, které jsou každému dostupné. A navíc – jsem přece Italka, tak jsem prostě musela…,“ dodává. Ostatně na její rodnou zemi odkazuje také název koktejlu. „Pojmenovala jsem ho Peninsula, protože Itálie je kus pevniny téměř ze všech stran obklopený vodou a jen zčásti napojený na evropský kontinent. Podobné je to i s mým drinkem – koktejl samotný reprezentuje ‚vodu‘ a pěna, jež je k němu ‚připojena‘, reprezentuje Itálii,“ vysvětluje.

Peninsula

60 ml ginu Roku, 30 ml cordialu z bergamotu a yuzu, caprese pěna

Gin a cordial odměřte do míchací sklenice, přidejte led a dobře promíchejte. Sceďte jej do coupette glass a na hladinu navršte caprese pěnu. „Koktejl se servíruje na zrcadlovém podtácku, aby působil elegantně. Jako ozdoba se může použít vysušená dužina, která zbyde z přípravy základu pro pěnu. I já jsem to tak původně chtěla udělat, byla ale tak dobrá, že jsem ji snědla a na focení mi žádná nezbyla,“ prozrazuje na sebe Carola.

Po Novém roce do Arthur’s Pubu / U caprese pěny ale nezůstalo. Caroliným posledním úkolem bylo připravit ještě jednu domácí ingredienci a vybrat barmana či barmanku, který koktejlovou štafetu v příštím roce znovu zahájí. Její volba padla na Tomáše Karlíka, který nedávno opustil Bugsy’s Bar a teď míchá drinky v letos otevřeném Arthur’s Pubu v pražském Karlíně. „Když jsem ho tam navštívila, přišlo mi, že toho až nemá tolik na práci, a tak jsem se rozhodla ho trochu zaměstnat,“ usmívá se nad svým plánem a pokračuje: „S Tomášem jsme se seznámili letos během soutěže World Class a stali se z nás přátelé. Je to úžasný člověk, který mě neuvěřitelně podpořil, a také skvělý, a přitom skromný barman.“

Ingrediencí, kterou si pro Tomáše připravila, je sirup s chutí grapefruitu a rozmarýnu. „Použila jsem na něj dvě ingredience, které za barem s oblibou používám, a vím, že i Tomáš je má rád,“ objasňuje a pokračuje: „Barvu má opět čirou, protože grapefruit obsahuje 91 % vody. Rozmarýn k citrusovým tónům přidává lesní aroma a chuť. Je to velmi univerzální ingredience, která jde dohromady nejen s ginem, ale i s dalšími typy destilátů. Stačí být trochu kreativní,“ uzavírá.

foto: Luboš Wišniewski

@poslední příspěvky

@newsletter

Fields marked with an * are required

Vyplněním uvedených polí a kliknutím na „přihlásit“ udělujete AtBars Spirit, s.r.o., souhlas se zpracováním osobních údajů, jež bude provedeno dle platné legislativy.

@mohlo by vás zajímat