Cobra přidala ke klasice podzimní a zimní chutě

16.12.2022Bára Urbanová

Zatímco nabídka pokrmů holešovického baru Cobra se mění každý měsíc a ta prosincová se výjimečně protáhne až do ledna, koktejly z podzimně-zimní nabídky si hosté mohou vychutnávat už od začátku listopadu a v nabídce vydrží do jara. Koktejlový lístek, v němž nově pro lepší představu najdou také nákresy sklenek, zahrnuje celkem dvanáct položek a širokou škálu chutí. Podílí se na nich třeba i tsipouro infuzované kumquatem, dýňovo-javorovo-vanilkový sirup nebo perníkový cordial.

Kromě deseti zbrusu nových cobřích signature drinků do nového koktejlového menu patří ještě jeden bestseller z dob minulých, jmenovitě Autumn Calling, který zhruba před čtyřmi roky z vodky, hruškového moštu, citronové šťávy a zázvorového piva vytvořil tehdejší šéfbarman Jan Pirný. Dvanáctým drinkem je „občasník“. Na této pozici se každé dva až tři týdny objevuje jiný sezonní koktejl, většinou postavený na destilátu z malých palíren nebo na nějaké novince, popřípadě drink, s nímž se barmani ucházejí o vítězství v některé z koktejlových soutěží. Momentálně úlohu občasníku naplňuje hořkosladký dezertní koktejl Over the Garden Wall, jehož recepturu tvoří Circular Citron od Landcraftu, pistáciový orgeat, cukrový sirup, orange bitters a malinová espuma.

Ve znamení týmu a udržitelnosti / Nová koktejlová sestava je společným dílem pětičlenného barového týmu, který tvoří Libor Andla, Tomáš Sassmann, Lucie Weissová, Jan Dinstpír a Miroslav Sehnalík. „Tvorba menu není sólová hra, každý má možnost se na něm podílet a říct svůj názor. Baví nás pracovat společně a jako tým nás to posiluje,“ podotýká Tomáš Sassmann a pokračuje: „S přípravami nového menu jsme začali už koncem léta. Vypsali jsme si báze, chutě a taky koktejlové klasiky, které budeme twistovat. Každý si následně vybral, co mu bylo blízké, a hotové receptury jsme pak společně doladili.“

Výhodou Cobry je, že může úzce spolupracovat s kuchařským týmem a využívat zázemí kuchyně, kde vznikají nejrůznější sirupy, cordialy, pyré a taky ozdoby – třeba chipsy ze slupek dýní, které kuchaři zpracovávají do pokrmů. Samozřejmostí je v Cobře totiž sdílení surovin a snaha je bezezbytku zpracovat, protože jedním z klíčových témat holešovického podniku je dlouhodobě udržitelnost. Ze stejného důvodu se role ozdob v podzimním a zimním období ujímá zejména sušené ovoce. „Držíme se jednoduchosti a snažíme se nic nevyhazovat. Ovoce, které se během směny nespotřebuje, na jejím konci hned putuje do sušičky,“ dodává Libor Andla.

Koktejlová klasika v cobřím hávu / Základ každého cobřího menu tvoří twisty na koktejlové klasiky, které mají hosté v oblibě. Tentokrát k nim patří zemitý a současně nasládle oříškový koktejl Beet it, jehož předlohou byl Sazerac. Míchá se z tequily, Frangelica, redukce z červené řepy, která se promítla i do jeho jména, a bitters z vlašských ořechů. Podává se ve sklence Nick & Nora vystříknuté absintem, jako ozdoba slouží citronová kůra.

Twistem na Boulevardier je Mr. Caoldier, drink z nakouřené whisky, Campari a Cinzana 1757 Rosso doplněný o kávový likér Mr. Black infuzovaný pomeranči a broskvová bitters. Zdobí se sušeným pomerančem namočeným do hořké čokolády a zasypaným maldonskou solí. Na co je variací App75 asi netřeba říkat. V podání barového týmu Cobry jde o kombinaci ginu z holešovické Garage 22 a pomerančovo-jablečného cordialu, v němž sehrává svou roli také badyán se skořicí, dolitou proseccem. Jelikož základní chuťovou linkou tohoto svěžího sladko-kyselého koktejlu je jablko, zdobí se jablečnou křížalou.

Hra s čajem, kořením a bylinkami / Svůj předobraz má už v samotném názvu Ultimate Winter Gimlet, do jehož složení se promítla mimo jiné i záliba barového týmu v čaji, kterou s ním Libor Andla, jakožto jedna z hlavních tváří čajové sekce CBA, sdílí. Receptura koktejlu postaveného na rumu Diplomático Mantuano infuzovaném černým čajem počítá ještě s perníkovým cordialem, šípkovou marmeládou a dvě druhy bitters.

Po směsi pomerančové kůry a koření barmani sáhli při tvorbě twistu na další známou klasiku. Infuzují jí červený vermut, jenž je spolu s Campari a sloe ginem základem Slothgroni. „Výsledek je o něco sladší než klasické Negroni, vyznívá spíš do ovocna a díky použití sloe ginu má i méně alkoholu,“ dodává Libor Andla.

Pozměnit chuť i barvu báze se barmani rozhodli v případě koktejlu Fifth Element. Připravují ho z pěti ingrediencí: ginu infuzovaného květy klitorie, Campari, medové vody, citronové šťávy a toniku s příchutí grepu a marulky lékařské, a jeho chuť podobně jako u některých dalších drinků zvýrazňují kapkou solného roztoku. Výsledný koktejl má růžovo-fialovou barvu, k níž dokonale ladí fialově zbarvený v nálevu z klitorie macerovaný sušený citron.

Inspirace na cestách, v kuchyni i minulosti / Asi nejodvážnější chuťovou kombinaci v novém cobřím menu představuje Achilles on the Heels. Jeho základ tvoří mastiha doplněná o tsipouro infuzované kumquatem, mateřídouškový sirup a citronová šťáva. Servíruje se ve sklence Nick & Nora, přes jejíž okraj je položeno napichovátko s kumquaty, které předtím posloužily k infuzi.

Zajímavé chutě se snoubí rovněž v koktejlu Pioneer’s Medicine, který je ukázkovým příkladem propojení baru a kuchyně. „Abych bázi, kterou je bourbon, nějak ozvláštnil, rozhodl jsem se ji infuzovat v sous-vide kokosem. Dalšími ingrediencemi jsou jablečný cordial, sirup, který jsem připravil z pyré z upečené dýně, javorového sirupu a vanilky, a Stillabunt Magic Velvet Foamer, který mi posloužil jako veganská alternativa k vaječnému bílku,“ popisuje Tomáš Sassmann složení drinku, jenž se zdobí dýňovými chipsy.

Vzpomínkou na barmanskou soutěž Punch in da House, kterou tehdejší barový tým Cobry před lety vyhrál, je Cobra Punch. Míchá se jako tenkrát z Becherovky, ostatní ingredience, tedy višňový mošt, rooibos, medová voda a cider, jsou ale úplně jiné. Jako jediný z celého menu se také neservíruje ve skle, nýbrž v plecháčku s barovým logem v podobě písmene C.

S méně nebo bez alkoholu a hledání alternativ / Do kategorie nízkoalkoholických koktejlů patří Pearadise, v němž se zelená Chartreuska snoubí s hruškovo-vanilkovým pyré, citronovou šťávou a proseccem. Nasládlý a lehce perlivý výsledek této kombinace se podává ve vinné sklence ozdobený snítkou rozmarýnu.

Kdo se chce alkoholu vyhnout úplně, může sáhnout po některé z limonád, jež sestávají povětšinou ze tří složek: domácího sirupu, citronové šťávy a sody. „Naší stálicí je zázvorová limonáda vytuněná badyánen, hřebíčkem a skořicí. Aktuálně ji doplňuje hruška s vanilkou nebo meruňka se skořicí,“ rozkrývá aktuální nabídku Libor Andla. V menu mají své místo ale i nealkoholické koktejly, třeba jako Maté Salvia, jehož základem je coldbrew yerba maté, nebo Wannabe Gin & Tonic, který se míchá na bázi nealko destilátu Ceder’s Crisp.

Cobra se obecně snaží vyhledávat a nabízet různé alternativy k tradičním nebo zaběhnutým produktům, což dokládá ještě třeba nealkoholická fermentovaná březová míza, nebo hráškové mléko, které se místo kravského nebo ovesného přidává do kávy a je také součástí horkého drinku Wild Cocoa, v němž doplňuje kakao, kořeněný a banánový rum a vanilkový sirup.

@poslední příspěvky

@newsletter

Fields marked with an * are required

Vyplněním uvedených polí a kliknutím na „přihlásit“ udělujete AtBars Spirit, s.r.o., souhlas se zpracováním osobních údajů, jež bude provedeno dle platné legislativy.

@mohlo by vás zajímat