Devátý World Class vzbudil rekordní zájem

01.02.2023AtBars

Na sedm desítek barmanů a barmanek se v pondělí 30. ledna dostavilo do pražského hotelu Andaz na zahájení devátého ročníku soutěže World Class, který v České republice organizuje společnost Stock Plzeň-Božkov. Připraveny pro ně byly tři semináře, na nichž se dozvěděli vše důležité o letošním průběhu prestižního barmanského klání a také zadání pro soutěžní drink. Z úst loňského českého a slovenského vítěze pak zazněly užitečné tipy, jak k tvorbě, přípravě a prezentaci koktejlu přistoupit.

Snad díky atraktivní lokaci globálního finále, které se v září uskuteční v brazilském São Paulu, nebo možná s ohledem na loňský ohromný úspěch českého reprezentanta Víti Ciroka, který v silné mezinárodní konkurenci skončil třetí, se na zahájení devátého ročníku soutěže World Class dostavilo více než sedm desítek barmanů a barmanek, což je dosavadní rekord. Na místě byli losem rozděleni do tří skupin, v rámci nichž poté postupně absolvovali tři zhruba půlhodinové semináře, které jim poskytly všechny potřebné informace k letošnímu soutěžnímu dění. Zatímco český World Class ambasador Petr Kymla je seznámil s průběhem klání i návazných aktivit a představil jim zadání pro soutěžní koktejl, loňský slovenský World Class vítěz Martin Župina, jehož působištěm je bratislavský bar Mirror, se zaměřil na whisky Johnnie Walker Black Label a na Highball, který z ní budou míchat. Třetí přednášející, Víťa Cirok, jim mozaiku informací doplnil o tipy na přípravu cordialu, jenž má být rovněž součástí receptury, a nádavkem přidal další náměty k zamyšlení a rady, jak při tvorbě koktejlu i jeho následné prezentaci postupovat.

Semifinále, semináře a festival / Harmonogram devátého ročníku soutěže World Class je vcelku jednoduchý. Zadání se barmani a barmanky dozvěděli 30. ledna a nyní mají necelé tři týdny na vytvoření soutěžní receptury, nafocení koktejlu a jeho postování na facebookový profil soutěže. Uzávěrka byla stanovena na 19. února. Ze všech přihlášených soutěžících bude 6.–8. března v rámci tří semifinálových kol (pražského, českého a moravského) vybráno dvanáct finalistů. O postupujících rozhodne tříčlenná porota, v níž kromě Víti Ciroka a Martina Župiny usedne ještě česká World Class vítězka z roku 2021 Anna Postnikova. Do finále se dostane vždy vítěz každého z kol plus dalších devět soutěžících s nejvyšším počtem bodů. Jména finalistů zazní 18. dubna v Becher’s Baru, který je součástí karlovarského grandhotelu Pupp a zároveň domovským podnikem Víti Ciroka. Ve Varech se zároveň uskuteční druhý seminář určený všem těm, kdo se do soutěže letos zapojí. První proběhne už 28. března v rámci Prague Bar Show.

Národní finále je naplánováno na 24.–25. května. Tucet finalistů se utká ve třech soutěžních disciplínách a o vítězi mezi pěti nejlepšími rozhodne čtvrtá challenge, kterou bude v rámci slavnostního večera opět hostit Pražská křižovatka. „Myslím, že je na co se těšit. Detaily zatím nemohu prozradit, na samotný závěr jsme ale vybrali jinou soutěžní disciplínu než v předchozích ročnících, která slibuje zajímavou podívanou,“ říká Petr Kymla a pokračuje: „Velkou radost máme také z poroty, kterou se nám podařilo pro finále sestavit. Usednou v ní loňský globální vítěz Adrián Michalčík, Alicja Bączyk z krakovského baru TAG., která v Sydney reprezentovala Polsko a skončila na úžasném čtvrtém místě, a ještě jeden hvězdný host, jehož jméno si zatím nechám pro sebe.“ Po celý květen bude zároveň probíhat Cocktail Festival, do kterého budou aktivně zapojeny i bary všech letošních soutěžících.

S jedním drinkem až do finále / Ani zadání drinku, který může barmany a barmanky dostat až do květnového finále, není nijak složité. „Chceme, aby pro soutěžící bylo už samotné národní kolo průpravou na globální finále, a tak jsme zvolili disciplínu, která na něm v posledních letech v lehkých obměnách nikdy nechyběla,“ objasňuje Petr Kymla, proč letos padla volba na Johnnie Walker Surplus Highball Challenge. Úkolem barmanů a barmanek je vymyslet Hihgball na bázi whisky Johnnie Walker Black Label, doplněné o domácí cordial a perlivou vodu. Whisky, jež nesmí být ničím infuzována nebo jinak chuťově upravena, musí být v drinku minimálně 30 ml, cordialu 20 ml. Součástí koktejlu může, ale nemusí být jedlá ozdoba. Při jeho přípravě soutěžící navíc musejí zohlednit principy udržitelnosti a připravit jej z ingrediencí, které v baru běžně používají a mívají jich přebytek. Smyslem je zužitkovat vše bezezbytku a nevytvářet další odpad.

V semifinále budou soutěžící v časovém limitu 7 minut míchat tři porce svého koktejlu. Porota bude kromě drinku a jejich prezentačních dovedností hodnotit také samotný cordial, naplnění tématu udržitelnosti a inovativnost, co se použitých ingrediencí nebo postupů týče. Zajímavou položkou v hodnoticí tabulce je challenge bonus – až deset bodů z celkové stovky mohou soutěžící obdržet za to, co do své prezentace vnesou navíc a čím porotu zaujmou či překvapí. Pět bodů lze získat za propagaci koktejlu na sociálních sítích.

Příklady z úspěšné praxe / Aby si účastníci úvodní série seminářů dokázali lépe představit, co se od nich očekává, podělili se s nimi o své zkušenosti Martin Župina a Víťa Cirok a nabídli jim i k ochutnání koktejly, které vloni v Sydney v rámci disciplíny Surplus Highball míchali.

Martinovým úkolem bylo krátce představit Highball jako koktejlovou kategorii a whisky Johnnie Walker Black Label. Zaměřil se na její historii, výrobu i chuťový profil a možnosti dalších chuťových kombinací. Přítomné vyzval, aby při tvorbě drinku a sestavování prezentace zkusili přemýšlet jinak, aby se na věci podívali z jiné perspektivy a postupovali méně konvenčně. Doporučil jim, aby se zaměřili na to, čím jsou výjimeční, a dokázali tak třeba i díky tomu vyniknout a zaujmout. On sám kupříkladu svou loňskou prezentaci pojal jako piknik a porotě při servisu koktejlu Moravian Lifestyle, jehož součástí byl cordial ze stoutu, třešňové šťávy a cukru, dokonce i zazpíval.

Víťova prezentace byla zaměřena primárně na cordial a na ingredience, z nichž se připravuje. Kromě ovoce, zeleniny, bylinek nebo třeba koření zmínil rovněž několik druhů cukrů či kyselin a neopomněl představit ani různé metody, jak optimálně z vybraných surovin extrahovat chutě. Přítomným rovněž připomněl tři různé možnosti, jak do soutěžního Highballu dostat bublinky, a zdůraznil rovněž důležitost aroma koktejlu stejně jako ledu, funkčního a zároveň efektního skla či ozdoby. Zatímco ochutnávali jeho loňský finálový koktejl, jehož součástí byl Slow cordial připravený z pivovarského „odpadu“, heřmánku, eukalyptu, ananasu a manga, doporučil jim jako šikovného pomocníka při snoubení chutí web foodpairing.com a zdůraznil, jak důležité je při prezentaci myslet na detaily. Patří k nim třeba i vhodně zvolená hudba, upravený zevnějšek či zajímavý příběh a moment překvapení. A Víťův recept na úspěch? Poctivá příprava, trénink, vytrvalost a cílevědomost. „Všechno jde, když se chce,“ prohlásil.

foto: Michal Šula

BCB 2023

@poslední příspěvky

@newsletter

Fields marked with an * are required

Vyplněním uvedených polí a kliknutím na „přihlásit“ udělujete AtBars Spirit, s.r.o., souhlas se zpracováním osobních údajů, jež bude provedeno dle platné legislativy.

@mohlo by vás zajímat