Crazy Daisy už rozjíždí svou show

02.07.2017Bára Urbanová

V suterénních prostorách paláce Astra vznikla na přelomu 20. a 30. let minulého století vinárna Carioca, do níž se chodilo i tančit. Podnik stejného jména tu byl ještě nedávno, jen uprostřed parketu v 90. letech přibyly tyče a tanec nabyl jiných rozměrů. S novým majitelem objektu je ale všechno jinak. I když interiér nadále upomíná na dobu svého vzniku, teď je tu koktejlový bar Crazy Daisy, jenž je dispozičně řešen tak, aby na sebe většinu pozornosti strhávala práce barmanů.

Palác Astra si ve druhé polovině 20. let minulého století nechal podle projektu významného českého architekta Ludvíka Kysely postavit továrník a obchodník August Lindt, podle nějž se objektu také původně říkalo Lindtův dům. Od počátku na sebe poutal pozornost, šlo totiž o první funkcionalistickou stavbu v Praze, navíc s originálně pojatými interiéry kavárny Astra v prvním patře a vinárny Carioca v suterénu. Oba podniky totiž zdobila pseudorokoková štuková výzdoba od berlínského architekta Paula Sydowa, která poměrně ostře kontrastovala s progresivním funkcionalistickým konceptem budovy. I když dům mnohokrát změnil nájemce i majitele a prošel také rekonstrukcí, interiér vinárny zůstal do značné míry zachován a dnes je dokonce památkově chráněný. Pro provozovatele podniku je to na jednu stranu limitující, z tak trochu dekadentní atmosféry se dá ale i těžit. A nemusíte tu zrovna provozovat jenom kabaret či striptýzový bar.

Tanec už jen za barovým pultem

Spolu s nedávnou změnou majitele Paláce Astra byli provozovatelé Cariocy postaveni před novou výzvu: změnit koncept podniku na koktejlový bar. Už vloni na podzim oslovili barmana Achima Šipla, aby jim s tím pomohl. Nejprve chtěli Cariocu proměnit v běžný bar s tanečním parketem, k čemuž ostatně původní řešení prostor vybízelo, pak se ale nechali přesvědčit Achimem navrženým projektem a dali mu k jeho realizaci relativně volné ruce. Ten se na oplátku rozhodl, že chce zůstat s barem spjatý i po jeho otevření, a ne jej po zahájení provozu opustit, jak původně plánoval. „Když jsem si prostory poprvé prohlédl, měl jsem v podstatě jasno. Mým záměrem od počátku bylo vytvořit piano bar s prvorepublikovou atmosférou, v němž bude centrem všeho dění bar a hlavní zábavou se pro hosty stane práce barmanů. Jeho koncept je zároveň postavený na posledních trendech a moderních technologiích, počítá s využíváním prvků molekulární a progresivní mixologie,“ prozrazuje Achim Šipl a dodává: „Naší velkou výhodou je i rozlehlé zázemí, které z celkových 450 m2 zabírá zhruba polovinu. Rozloženo je do dvou pater a kromě kanceláře, šaten pro personál a několika skladů jsme v něm nechali nově zbudovat i chladicí a mrazicí box nebo třeba mycí místnost. Máme tu plně vybavenou kuchyni a back bar, pyšní jsme i na výrobnu bloků čirého ledu.“

Bar jako centrum všeho dění

Vchod do Crazy Daisy je ukrytý v pasáži, která spojuje Václavské náměstí s Jungmannovým. Do baru se schází po schodišti, hned za dveřmi se hostů ujímá personál. Jako první se jim otevře pohled na vinný lounge s rozložitou vinotékou, sommelierským pultem, dvěma stolky a sedačkou. Celkem se zde může pohodlně usadit až 20 osob, dalších 90 míst nabízí barová část, která na tu vinnou navazuje. Dominantou této části interiéru je bar situovaný v jeho středové části (tam, kde býval kdysi taneční parket). Veškeré sezení je v několika úrovních uspořádané kolem něj. Nejvýš, podél světlých stěn se zlatou štukovou výzdobou (květinové motivy doplňují například volavky, vážky nebo motýli) jsou umístěny původní pseudorokokové boxy a také čtyři rohová sezení po dvou stolech. O schod níž bar kopíruje sezení s několika stolky a křesílky a ještě o stupínek níž se hosté ocitnou na úrovni barmanů a mohou se posadit na některou z barových stoliček. „Vzhledem k tomu, že interiér původní prvorepublikové vinárny Carioca je památkově chráněný, museli jsme i drobné úpravy konzultovat s památkáři – schvalovali nám například barevnost podlahy či čalounění. My jsme ale na druhou stranu velmi rádi zachovali, co šlo, a ve spolupráci s architektem Vítězslavem Máchou jsme interiér uzpůsobili tak, aby byl maximálně moderní, ale ladil s původními prvky,“ vysvětluje Achim Šipl. Moderní je i způsob, jakým se provozovatelé rozhodli vzhled baru ozvláštnit. Investovali totiž do videomappingu, který budou používat v různých formách – jak v podobě drobných motivů, které prostor náhle prosvítí, tak celoplošný, který kompletně změní barevné vyznění prostor. V zásobě mají i projekci pro speciální příležitosti, třeba narozeninovou oslavu některého z hostů.

Vlastní destiláty a drinky v mapě

Bar má tvar písmene U, jeho čelní strana je koncipována jako otevřená barová přípravna. Barmani tu krájejí ledové bloky nebo třeba nakuřují drinky, prostor se tu najde pro destilační přístroj, skleněné válce s domácími vermuty, stroj na cukrovou vatu a další vizuálně atraktivní náčiní. Klasická barmanská stanoviště jsou po stranách, uprostřed stojí pyramida s láhvemi a skleničkami. Nejpoužívanější láhve budou mít barmani při ruce, protože však jejich práce má být tak trochu divadlem, budou s hosty živě komunikovat a nechají je vybírat i očima. Za barem na malém pódiu proto kromě piána (hlavním žánrem Crazy Daisy by měl být swing ve všech jeho podobách) bude umístěna stěna s láhvemi suplující barový displej. Chloubou podniku budou mimo jiné i vlastní destiláty, které si nechává vyrobit od společnosti Rudolf Jelínek, jejímž je Achim ambasadorem. „Budeme mít vlastní absint, slivovici a meruňkovici stařenou tři roky v sudu, ale také vlastní whisky Gold Cock,“ prozrazuje. Co se vín týče, do budoucna se počítá až se třemi sty položkami, a to s důrazem na evropskou produkci. Základ nabídky ovšem budou tvořit koktejly. Koktejlové menu je inspirováno Prahou a má podobu mapy ze 30. let, v níž jsou drinky zakresleny. Je jich celkem třináct a nesou převážně místopisná jména jako třeba Karlův most, Čertovka, Lennonova zeď nebo Kolbenka, ale taky obecnější pojmenování, například Pražské střechy. Ke každému se váže nějaký příběh, který jsou barmani připraveni hostům vyprávět.

Rondon s výložkami a třásní pro manažery

Jednou z hodnot, na níž Achim od počátku svůj koncept staví, je barový tým. Aby správně fungoval, musejí si všichni projít různými pozicemi, jichž je v Crazy Daisy vzhledem ke kapacitě a zaměření podniku poměrně dost. Na každé směně se počítá se čtyřmi barmany za barovým pultem plus jedním barbackem, dalším barmanem v back baru, jednou silou v kuchyni, kde se budou připravovat tapas a podobné jednoduché pokrmy, se třemi lidmi na place, sommelierem, s vyhazovačem a někdo musí také hosty u vchodu vítat. Za bar se párkrát v měsíci chystá i Achim. „Od začátku jsem věděl, že nechci stát za barem každý večer, na to už si při svém současném vytížení netroufám. Rondon jsem si ale ušít nechal a počítám s tím, že se aspoň dvakrát za měsíc za bar dostanu. Vlastně už se na to docela těším,“ říká. Zmínkou o rondonu naráží na dress code, který bude personál Crazy Daisy dodržovat. Všichni bez rozdílu pohlaví budou mít černé kalhoty a boty a k nim červený nebo bílý rondon s hodnostním označením. Pro nováčky je určen červený rondon s červenou výložkou, k níž později – spolu s nabytými zkušenostmi – přibude zlaté lemování. Bar manažeři mají rondony bílé a kromě zlatě lemované výložky ještě zlatou třáseň. Na tuto pozici si Achim vybral Honzu Tesku, jenž doposud pracoval v Bugsy’s, a Patrika Gabinu, k jehož pražským barovým působištím patřil třeba Prolog. Za barem se objeví ještě třeba Martin Libotovský nebo Igor Babiak, který nedávno vyhrál soutěž organizovanou agricole rumem St. James. Opening party je naplánována až na polovinu září. „Červenec si bereme na přípravu. Občas i někoho pozveme, abychom trochu potrénovali. V půlce léta odstartujeme zkušební provoz a oficiálně otevřeno bychom chtěli mít v půlce září,“ uzavírá Achim Šipl.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Google+Pin on Pinterest

@poslední příspěvky

@newsletter

Fields marked with an * are required

@mohlo by vás zajímat