Graffiti na koňakové láhvi

01.08.2017AtBars

Spojené státy se staly první zemí, kde byla slavnostně představena nová limitovaná edice koňaku Hennessy Very Special. V průběhu léta je bude následovat na pět desítek dalších míst po celém světě, samozřejmě včetně České republiky. Je na co se těšit. Koňakový dům Hennessy totiž letos design své ikonické láhve svěřil do rukou uznávaného streetartového umělce tvořícího pod pseudonymem JonOne.

JonOne, vlastním jménem John Andrew Perello, se narodil v roce 1963 v New Yorku, jeho dospívání je spjato zejména s Harlemem. Graffiti se věnuje od sedmnácti let, své výtvory původně podepisoval Jon156. V polovině 80. let minulého století založil graffiti skupinu 156 All Starz, jejímž cílem bylo oživit pustá a potemnělá místa ve městě. „Svoboda pouličního života je tím, co mě přimělo věnovat se umění,“ říká JonOne a pokračuje: „Metro je jako muzeum, které projíždí městem. Už tehdy jsem si stejně jako teď kladl otázku, jak své umění oživit. Chci, aby se na mé výtvory lidé dívali a říkali si: Co to je? Možná je to inspiruje. A mě zajímá, kam je to zavede a kam to může zavést mě.“ V roce 1987 z našetřených peněz koupil jednosměrnou jízdenku a na pozvání kamaráda vyrazil do Paříže, kde se stal záhy uznávanou osobností streetartové scény. Dnes je mezi streetartovými umělci pojmem. Během 30 let svého působení ve Francii se JonOne stal součástí širokého spektra projektů a výstav. Několik jeho výtvorů v aukcích překonalo rekordy za prodané graffiti umění. Svou tvorbu rozšířil rovněž o dekorativní předměty, jako jsou koberce, „pomaloval“ ale například i reproduktory nebo třeba Boeing 777.

Svobodná duše a radost z tvorby

Ačkoli je dělí staletí, mají JonOne a jeden z nejstarších koňaků na světě leccos společného. Na cestě mezi svým pařížským domovem, rodným Harlemem a špičkovými uměleckými scénami po celém světě zůstal JonOne vždy věrný sám sobě, posouval hranice a převracel zažité. „JonOne je jedinečný talent, který sdílí s Hennessy mnoho vlastností. Má svobodomyslnou duši a neopouští ho zvědavost. Jeho vášeň se projevuje tím, že svou práci neustále posouvá do nových výšin a objevuje nová území, a to i navzdory tomu, že už je skutečným mistrem ve svém oboru a nemusí nikomu nic dokazovat. Stejně jako Hennessy se nikdy nezastaví a nikdy neustrne,“ vysvětluje Bernard Peillon, předseda představenstva a generální ředitel koňakového domu Hennessy, proč letos při hledání tvůrce nové limitované edice koňaku kategorie VS padla volba právě na tuto streetartovou ikonu. JonOne se samozřejmě do Cognacu vypravil, aby se detailně seznámil s místem, s nímž je značka, pro niž se chystal tvořit, po staletí spjata. Do tajů koňaku ho mimo jiné zasvětil i master blender Yann Fillioux. „Když jsem se s Yannem Filliouxem setkal, doslova jsem cítil vášeň, s níž ke své práci přistupuje,“ vysvětluje JonOne a dodává: „Lidé v Hennessy milují to, co dělají, a to v člověku rezonuje. Dokážu se s touto emocí plně ztotožnit: vytvářejí krásu svýma vlastními rukama, znají radost z tvorby. Pro ně i pro mě to není jen práce, je to životní náplň.“ 

Jasné barvy a téměř úplně po svém

Vášeň je ostatně patrná i na ztvárnění nové limitovaná edice Hennessy Very Special. JonOne jí propůjčil nepřehlédnutelný, barvami vibrujícím design, který zrcadlí proces výroby koňaku. S energií, která je jeho stylu vlastní, na sebe navrstvil barevné stříkance, jež mají reprezentovat komplexnost chutí a vůní, které master blender během procesu míchání dosahuje. Od koňakového domu JonOne dostal prakticky volné ruce. Součástí zadání bylo jen několik podmínek. Musel do etikety zakomponovat nápis Hennessy, letopočet 1765 a symbol hvězdiček, ale ve svém vlastním stylu a za použití jasných barev, které jsou pro něj typické. „Při vymýšlení etikety jsem měl maximální svobodu a možnost dělat si, co chci. V konečném důsledku jsem se tak vůbec nemusel vzdálit od své obvyklé tvorby,“ říká a doplňuje: „Když se rozhodnete pracovat pro nějakou značku, je vždycky důležité najít ten správný balanc, optimální mix mezi tím, kým jste, a tím, pro koho tvoříte. Jedině tak můžete jako umělec dosáhnout uznání a respektu.“ Nejnovější přírůstek v sérii limitovaných edicí koňaku Hennessy Very Special, které vznikají ve spolupráci s mezinárodně uznávanými umělci, v konkurenci těch vytvořených Scottem Campbellem, Ryanem McGinnessem, Shepardem Faireym nebo třeba duem Os Gemeos, rozhodně nezapadne. Originální design v podání JonaOne se navíc objeví nejen na limitovaném počtu 0,75l láhví koňaku Hennessy Very Special a na jejich balení, ale také na speciální dárkové edici, jejíž součástí je láhev o objemu 1,75 l ozdobená tagem JonaOne a ukrytá v nápadně velké nabarvené plechovce. V České republice je Hennessy Very Special Limited Edition 2017 od JonaOne k mání od července.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Google+Pin on Pinterest

@poslední příspěvky

@newsletter

Fields marked with an * are required

Vyplněním uvedených polí a kliknutím na „přihlásit“ udělujete AtBars Spirit, s.r.o., souhlas se zpracováním osobních údajů, jež bude provedeno dle platné legislativy.

@mohlo by vás zajímat