Ve Vizovicích už sklízejí švestky

02.08.2017AtBars

Včera byla zahájena sklizeň švestek na prvních šesti hektarech sadů společnosti Rudolf Jelínek. Oproti loňsku vizovická likérka očekává téměř dvojnásobnou úrodu, a to i navzdory opakovaným mrazům v době květu. Na meruňky letos ale bohužel nedojde.

Vizovická likérka sice značnou část ovoce pro své pálenky nakupuje od dodavatelů, zároveň však hospodaří na vlastním. „Máme 163 hektarů sadů. Celkově vlastní ovoce pokrývá potřebu společnosti přibližně z 8 %, ale očekáváme, že v následujících deseti letech, kdy se dostanou do plodnosti všechny námi vysázené plochy, se tento podíl zvedne na 20–25 %,“ vysvětluje obchodně-marketingový ředitel společnosti Rudolf Jelínek Miroslav Motyčka a ohledně letošní úrody švestek dodává: „Naši sadaři odhadují, že letos sklidíme ve vlastních sadech asi 320 tun švestek. To je o 130 tun více než vloni. Letos nám udělaly radost odrůdy Valjevka, Gabrovská a Presenta, které v loňském roce kompletně zmrzly. Jako největší hvězdu letoška potom vidíme odrůdu Stanley, která je naší stálicí. Její výnosy jsou rok od roku vyšší.“

Aktuální odhad sklizně švestek je podle Miroslava Motyčky vzhledem k vývoji počasí, které přineslo opakované mrazy v době květu, velice dobrý. V případě meruněk to ale bohužel neplatí. Mráz spálil celou vlastní úrodu vizovické likérky ještě ve stádiu plůdku, a tak zatímco v loňském roce se po jarních mrazech sklidilo symbolických 250 kg ze 70 hektarů, letos na stromech nezůstalo ani to. Vizovická likérka si proto musela zajistit suroviny z jiných lokalit, které se mrazivým teplotám vyhnuly. „Meruňkovice se stává stále vzácnějším produktem. Předpokládáme, že její cena však zůstane minimálně na stejné úrovni, jako je dnes,“ říká Miroslav Motyčka. Mrazy v období květu ovšem nejsou jedinou nepříjemností, se kterou se musejí sadaři na Vizovicku a jižní Moravě vyrovnat. „Čím dál častěji nás i ostatní zemědělce trápí sucho. V našich švestkových sadech používáme podnož, která je základem hluboce kořenících stromů. I přes úbytek úhrnných srážek je tak ve švestkových sadech předpoklad dobré úrody. V meruňkových sadech je však téma sucha více než aktuální a v budoucnosti při revitalizaci sadů uvažujeme i o umělé závlaze,“ doplňuje Miroslav Motyčka.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Google+Pin on Pinterest

@mohlo by vás zajímat