Na vzhledu záleží. I u koktejlu

03.08.2017Viktor Gleich

Je víc obsah, nebo forma? Tahle otázka už potrápila mnohé myslitele. Jak je tomu ale v barovém světě? Obecně určitě platí, že „obal“ prodává. Lidé nejprve očima prozkoumají, co mají před sebou, a teprve pak začnou řešit, co je uvnitř. Určitě se shodneme, že pokud je drink nepitelný, ani krásný servis ho nezachrání, na druhou stranu lahodný drink může nápaditý servis jenom podtrhnout a zvýšit jeho prodejnost. Pozornost je proto třeba věnovat obojímu. A naštěstí je i z čeho vybírat.

Když je naše Alkoholická laboratoř na cateringové akci, kde musíme během několika hodin odbavit stovky koktejlů, hledáme, co se vzhledu i chuti drinku týče, určitý kompromis. Limitováni jsme v první řadě výběrem servisu. Drahé a křehké propriety nepřicházejí v úvahu, vždy proto vymýšlíme optimální „obal“, který zaujme a nebude stát astronomickou částku. Klasickým příkladem vtipného a zároveň praktického servisu je podávání koktejlů v plastikovém sáčku. Drink samotný musí být samozřejmě chuťově vybalancovaný a zároveň takový, aby uspokojil nároky co nejširší škály hostů. Prostor pro experimentální chutě je tudíž prakticky nulový. I bylinku většina hostů na velkých firemních akcích nebo třeba plesech ocení spíše jako ozdobu než jako ingredienci použitou pro ozvláštnění chuti. Obecně proto volíme raději osvědčenou klasickou recepturu s drobným vylepšením a snažíme se nějak zaujmout servisem. I to má ale své hranice. Na jedné akci jsme například připravovali nealkoholickou verzi notoricky známého koktejlu Sex on the Beach, kterou jsme pojmenovali Safe Sex on the Beach a jako součást ozdoby jsme použili malý pytlíček s pískem a prezervativ. Byli jsme až překvapeni, kolik hostů to zarazilo. Nechápali souvislost ozdoby s nápojem a teprve po vysvětlení ji přijímali s úsměvem. Host musí být zkrátka na hravý nebo ne zcela tradiční servis naladěn, což je i důvod, proč se lze s kreativním servisem setkat hlavně v koktejlových barech, v nichž hosté gastronomický zážitek očekávají a kam si pro něj jdou.

Staré, nové, laboratorní…

Kreativnějšímu servisu drinků napomáhá také velká dostupnost nejrůznějších nádob, skleniček a barových doplňků. Například Libbey, což je druhá největší sklárna na světě, má ve své nabídce kolem 1200 druhů skla a zhruba polovinu z nich u nás prodává APS glass & bar supply. Některé řady vznikly přímo na základě spolupráce těchto dvou firem. APS zároveň vyvíjí s italskou sklárnou RCR a českými dekoratéry novou řadu křišťálových sklenek zdobených 24karátovým zlatem. Jako první toto na zakázku dělané sklo začal využívat pražský The Banker’s Bar. Kdo netouží po ničem extra novém a na míru dělaném, může zapátrat na internetu – celá řada zajímavých nádob je k dispozici na eBay a mnoho pokladů ukrývá také české Aukro.

Zajímavým trendem je rovněž využití laboratorního skla, a to nejen k přípravě, ale i k servisu drinků. Jako členové Alkoholické laboratoře jsme samozřejmě nesměli vynechat pražský veletrh laboratorní techniky, kde jsme načerpali mnoho inspirace. Je až překvapivé, kolik laboratorního náčiní se dá k podávání koktejlů použít. A zdaleka ne vše musí být ze skla. Pokud něco podobného hledáte, navštivte stránky společností P-LabSimax, velký výběr má také Verkon, který v Praze dokonce disponuje malou kamennou prodejnou.

Inspiraci lze ovšem hledat také v minulosti, a to nejen ve starožitnictvích, ale i u novodobých variací na někdejší barové trendy. Příkladem může být kromě prohibiční éry třeba tiki kultura, kterou Američanům ve 30. letech minulého století představil Don The Beachcomber. Nemusíte zrovna vlastnit podnik v havajském či polynéském stylu, abyste si mohli dovolit podávat některý z koktejlů v tiki mugu. Keramické nádoby s výrazným dekorem, jež jsou pro tiki kulturu typické, hosty oslovují i dnes, jen jejich pořizovací cena není zrovna malá.

U skla to zdaleka nekončí

Sklenice, šálky, poháry, hrnky, kalíšky, lahvičky, baňky, zkumavky… U nich to ale zdaleka nekončí. Stačí si projít drinky prezentované na různých barmanských soutěžích a člověk musí kolikrát smeknout klobouk až na zem, když vidí, co všechno kreativní a hraví barmani dokážou vymyslet. Ani v barech se už dnes samozřejmě drinky neservírují pouze do skla – koktejl v lastuře, šálku připomínajícím objektiv fotoaparátu nebo třeba ve vaničce se staly relativně běžnou součástí barového života. Nouze není ani o zábavné momenty – tak třeba v aktuálním menu pražského baru La Casa de la Havana vieja najdete drink s bílou pěnou podávaný na tácku v dřevěné misce, s ručníkem a štětkou na holení, a tak při jeho servisu chvíli váháte, zda se vás barman nechystá oholit…

Každý bar, který se rozhodne pro netradiční servis svých drinků, se v první řadě musí popasovat s pořizovacími náklady a dobře si spočítat, kolikrát je třeba ten který drink prodat, aby se investice do servisu vůbec vyplatila. Ze zkušenosti je rovněž třeba odvodit, kolik kusů se od každého servisu musí pořídit, protože ne každý host je ochoten si na drink počkat a vysvětlení, že mu vzhledem k aktuálnímu stavu objednávek nemáte koktejl do čeho připravit, u něj zkrátka neobstojí. V úvahu je také třeba vzít, že se časem může něco rozbít, ulomit, opotřebit nebo prostě „ztratit“. Jinak se ale v barovém světě hravosti v podstatě žádné meze nekladou. A obdiv si zaslouží každý, kdo chce ve svém baru připravovat drinky po svém a jinak než všude jinde.

foto: Jakub Dvořák a archiv Alkoholické laboratoře

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Google+Pin on Pinterest

@poslední příspěvky

@newsletter

Fields marked with an * are required

Vyplněním uvedených polí a kliknutím na „přihlásit“ udělujete AtBars Spirit, s.r.o., souhlas se zpracováním osobních údajů, jež bude provedeno dle platné legislativy.

@mohlo by vás zajímat