Den výčepního? 500 piv, 10 kilometrů

05.08.2017AtBars

Co všechno musí zvládnout výčepní za jediný den? V Plzeňském Prazdroji spočítali, že v průměru obslouží dvě stovky hostů, načepuje pět set piv a nachodí až deset kilometrů. O bezpočtu přání „na zdraví“ a konverzaci se štamgasty ani nemluvě.

Práce výčepního patří k tradičním českým řemeslům. Správný výčepní musí precizně ovládat pivní teorii i praxi a často je i tváří podniku a jedním z důvodů, proč se do něj hosté vracejí. Podobně jako barman musí být tak trochu psychologem, důležitá je dobrá fyzická kondice a hodí se i skvělá paměť. Odborné teoretické i praktické znalosti a dovednosti jsou ale samozřejmě základ. „Vše začíná už u dobře umytého skla. Správný výčepní má pořád mokré ruce,“ říká starší obchodní sládek Plzeňského Prazdroje Václav Berka a Michal Prokeš, držitel titulu Pilsner Urquell Master Bartender 2016, jeho slova potvrzuje: „Umývání skla určitě nepatří mezi oblíbené činnosti výčepních, možná to je důvod, proč ho někteří flákají a škodí si tím. Možná ale jen neví, že dobře umytá a vychlazená sklenice je základ každého skvěle načepovaného piva.“ On sám za směnu umyje přes 500 sklenic, což za měsíc představuje 12 tun skla. Neméně důležitý je ale samozřejmě i správně nastavený a minimálně jednou denně vyčištěný výčep, v průměru výčepní jeho čištěním stráví až 45 hodin měsíčně.

Ve větších restauracích zvládne výčepní za den načepovat přes 500 piv, což znamená, že měsíčně musí narazit 150 sudů o objemu 50 litrů. Většina hostů si žádá pivo čepované na hladinku, druhým nejoblíbenějším stylem je šnyt, který se čepuje zhruba z 15 %. Při servírování piva se výčepní hodně nachodí. „Jednou jsem to měřil a během dne jsem jen za dopoledne na place nachodil přes sedm kilometrů a odpoledne při čepování další tři. Když je fofr, je to ještě víc. To v podstatě znamená, že jednou za měsíc dojdu z Ostravy do Prahy pěšky,“ říká Michal Prokeš a dodává: „Naše práce je hodně i o komunikaci a není to zdaleka jen o tom, že řeknu denně nespočetněkrát ‚na zdraví‘. Dopoledne během obědů obsloužím třeba i 150 hostů, v druhé půlce dne jsem hlavně za výčepem, takže to osobně obsloužím hostů méně, zhruba kolem padesátky. Ovšem po celý den se snažím na zákazníky přenášet dobrou náladu, bavíme se často nejen o pivu a navíc všechny své štamgasty si pamatuji a znám je osobně, jsou taková má druhá rodina.“ Výčepních s podobným přístupem k práci a hostům v posledních letech přibývá. K tomu, aby co nejvíce hospod nabízelo kompletní pivní zážitek, chce přispívat i plzeňský pivovar. „Snažíme se vzdělávat výčepní různými školeními a motivujeme je soutěžemi, jako je Pilsner Urquell Master Bartender. Tam mohou načerpat nové zkušenosti a srovnat své síly s ostatními. Snažíme se tak vyzdvihnout ty nejlepší u nás a ukázat, že být výčepním je krásná a úctyhodná práce,“ uzavírá sládek Václav Berka.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Google+Pin on Pinterest

@mohlo by vás zajímat