Koktejly ve znamení šťastné sedmičky

20.08.2017Bára Urbanová

Bratislavský Sky Bar má nové koktejlové menu. Mezi dvaačtyřiceti drinky se stále drží hity posledních sezon jako Ptáčci nebo třeba ve vaničce a s kachničkou servírovaný Charles & Duck, v nových drincích ale mají velkou konkurenci. Ta s nejvymazlenějším servisem se soustřeďuje pod hlavičkou Unique, plná zajímavých nápadů je ale i kategorie Twisted Classic. Zaujmout je ostatně jedním z hlavních cílů barového týmu. „Snažíme se v hostech vyvolat pozitivní emoce. Koktejl je pro nás nástroj, jak toho dosáhnout,“ shrnuje přístup k tvorbě menu bar manažer Tony Velich.

Sky Bar s novým koktejlovým menu přichází už tradičně v létě. Letos si jeho premiéru načasoval na 7. července. Sedmičky v datu nebyly zvolené náhodně. „Číslice 7 v numerologii vyjadřuje zkušenost, moudrost a záhadnost. Pro zahájení nové etapy Sky Bar & Restaurant je tudíž 7. červenec krásné a magické datum. Zároveň odráží skutečnost, že už jsme otevřeni sedm let a že jde o naše sedmé koktejlové menu,“ říká bar manažer Sky Baru Tony Velich a doplňuje: „Celkem má náš tým na kontě dvanáct menu, dalších pět bylo pro Lemontree a Rum Club, které jsme se rozhodli po sedmi letech zavřít a věnovat se naplno jednomu konceptu.“ Sedmička se objevuje také na každé stránce v tištěném menu, které má opět podobu knihy s černými koženými deskami. Koktejlů je v něm dvaačtyřicet, z toho deset nealkoholických. Obměnila se i nabídka destilátů či vín. „Přidali jsme tři druhy mezcalu, máme větší výběr ginů a toniků a rozrostla se i naše kolekce champagne,“ prozrazuje Tony Velich. Dominantním destilátem nadále zůstávají vodky, které lze ochutnat i formou degustačních setů. „Aktuálně u nás hosté mohou vybírat z více než sedmi desítek vodek a šesti degustačních setů, které jsme samozřejmě opět lehce obměnili. Změny doznal například World Vodka Tasting nebo Fruity Vodka Tasting, ve slovenském degustačním setu přibyla vodka Laugaricio, která je inspirovaná Římany a historií Trenčína,“ říká bar manažer.

Drink jako spouštěč emocí

Nové koktejlové menu rozvíjí hlavní motto, jímž se Sky Bar už pár let řídí, a to neprodávat koktejly, ale zprostředkovávat zážitky. „Náš koncept je postavený na lidech a na jejich vášni, s níž přistupují k přípravě každého drinku i k hostům samotným. Snažíme se v nich vyvolat pozitivní emoce. Koktejl je pro nás nástroj, jak toho dosáhnout, ale není to jen o něm. Vytvořit výjimečný pocit se nedá pouze drinkem, je k tomu potřeba atmosféra a velké množství detailů, na které klademe důraz a s jejichž pomocí se snažíme vytvořit ten zázračný elixír,“ vysvětluje Tony Velich. Sedmé menu je z velké části složeno z jeho nejlepších výtvorů, které spolu s barovým týmem doladil k dokonalosti. „Věděl jsem přesně, co chci změnit a jakou cestou by se mělo menu ubírat. Stanovili jsme si cíle a drinky zkoušeli tak dlouho, dokud jsme nepřišli na ideální recepturu nebo servis. Společně se nám pracovalo skvěle. Jsem rád, že mám barový tým plný kreativních mladých lidí, kteří milují svoji práci. A myslím si, že je to na novém menu znát,“ nechává nahlédnout do zákulisí baru. Inspiraci barmani stejně jako v uplynulých letech hledali a našli všude kolem sebe, jejím zdrojem tentokrát byly například knihy, příroda, kreslený seriál Simpsonovi nebo třeba Lorena Vásquez, master blenderka rumu Zacapa. Mezi používanými ingrediencemi přibylo shrubů a vlastních infuzí připravených metodou sous-vide. „K velmi užitečným technikám, které rád používám, patří rapid infusion s pomocí N2O. Hodně také pracujeme s vůněmi, které ovlivňují celkový zážitek,“ říká Tony Velich.

Od nealka po twisty na klasiku

Koktejly jsou v novém menu rozděleny do pěti skupin. Nejpočetnější je s deseti drinky 100% Non Alco. V baru zaměřeném na vodku samozřejmě nesmí chybět kategorie Vodkaholic, které reprezentuje třeba CuMartini, a doslova nezbytností, kterou by mnozí hosté postrádali, jsou úspěšné koktejly z předchozích menu. Patří k nim třeba ve vaničce a s kachničkou servírovaný Charles & Duck. Z loňského menu zůstal zachován například tiki drink Hula Hula, jenž vznikl ve spolupráci s popartovou výtvarnicí Máriou Hula Valenčíkovou a své místo nalezl v sekci Sky Signature. „Letos máme v plánu jednu streetartovou spolupráci, tu si ale schováváme až pro zimní menu,“ zatím jen naznačuje Tony Velich. To ale samozřejmě neznamená, že by sedmé koktejlové menu nebylo plné zajímavých nápadů. „Dá se říct, že dnes už hosté ve Sky Baru originální až ulítlý servis drinků očekávají, vytvořili jsme proto kolekci Unique, v rámci níž se zaměřujeme právě na unikátní servis koktejlů a příběhy, které jim dodávají život a duši. Chodí k nám ale samozřejmě také lidé, kteří milují koktejlovou klasiku. Pro ně máme v menu stránku Twisted Classics. V minulém roce jsme například prodali 1792 Negroni Take Away,“ vypočítává bar manažer.

Pickles, seno i kukuřičné šustí

Twisty na koktejlovou klasiku v novém menu reprezentují například Ketel & Pickles Martini, Kentucky Old Fashioned nebo Gold Morning Julep. „Do variace na Vodka Martini používáme Sky Wine Blend, ve kterém kombinujeme dvě bílá vína, francouzský vermut a slovenský aperitiv Bentianna. Výsledný drink se dá doslova kousat, a to nejen proto, že ho zdobíme kyselými okurkami, tzv. pickles,“ vysvětluje bar manažer. Receptura Kentucky Old Fashioned počítá s burbonem Bulleit, máslem a popcornem, servíruje se na seně spolu s placatkou a kukuřičným šustím. Na bourbonu je postavený i Gold Morning Julep, ovšem v tomto případě je infuzovaný kávou a doplněný o domácí cukrový sirup a mátu. Hosté ho dostanou v džezvě zdobený lístky máty a zastříknutý jedlým zlatem ve spreji. „Julep byl svého času ve Spojených státech určitou alternativou ke kávě – farmáře posilnil před těžkou celodenní prací na polích. Na jejich počest jsme proto do jednoho drinku dali to, co měli rádi. Spojení bourbonu, kávy a máty každého postaví na nohy,“ domnívá se Tony Velich. Káva svou roli sehrává i v novince jménem Buenos Dias, Lorena. Jde o kombinaci rumu Zacapa Centenario 23, kávy připravené metodou cold brew a tonka fazolí. Servíruje se v moka konvičce ovoněný vanilkovým aroma.

Lampa na míru a kelímek na cestu

Zatím se velké přízni hostů těší zejména koktejl Mare Nostrum, jenž se servíruje v žárovce lampy, kterou si Sky Bar speciálně pro jeho servis nechal vyrobit. V menu je popsán jako drink s unikátní chutí Středomoří s dotykem pomeranče a jak Tony prozrazuje, inspiračním zdrojem v tomto případě byla literatura a síla přítomného okamžiku. Na seriál Simpsonovi odkazuje další z úspěšných nováčků – Mango Ti Coco. Jde o chuťovou kombinaci manga, kokosu a citrusové vodky, jež se servíruje v take-away kelímku zasazeném do nafukovacího donutu, oblíbené laskominy Homera Simpsona. Velmi efektně pak působí přírodně pojatý Wild Hunter, jenž je postavený na likéru Jägermeister, který snoubí například s jahodami a tymiánem. „Servíruje se na jedlém mechu spolu s květy a zapálenou šiškou, jejíž vůně přispívá k tomu, že si tento drink užívají doslova všechny smysly,“ říká Tony Velich. Z novinek patří do kategorie Unique ještě banány ozvláštněný becherovkový drink Bohemian Rhapsody, jenž se podává v lázeňském pohárku. I ten patří mezi vyhledávané, i když na favority a bestsellery si ve Sky Baru příliš nehrají. „Jsem rád, že je naše koktejlové menu natolik komplexní, že se objednávky netočí jen okolo pěti drinků, ale že si hosté mohou a dokážou vybrat z různých stylů koktejlu,“ uzavírá Tony Velich.

foto: Erik Čermák

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Google+Pin on Pinterest

@poslední příspěvky

@newsletter

Fields marked with an * are required

Vyplněním uvedených polí a kliknutím na „přihlásit“ udělujete AtBars Spirit, s.r.o., souhlas se zpracováním osobních údajů, jež bude provedeno dle platné legislativy.

@mohlo by vás zajímat