Crucible? Laboratoř plná inspirace

08.09.2017Alex Kratěna

V Londýně bylo před pár týdny otevřeno coworkingové centrum pro barmany a kuchařské profesionály. V praxi jde o slušně vybavenou laboratoř, bar a kuchyni, doplněné o degustační místnost a fotostudio. Bary a barmani tak mohou využívat nejmodernější přístroje, k nimž by jinak neměli přístup a vzhledem k vysoké ceně by si je ani nemohli pořídit. Crucible je ovšem taky místem setkávání se a sdílení zkušeností i nápadů. „Dokážu si představit, že bychom v budoucnu podobné coworkingové prostory otevřeli i v dalších městech,“ říká Stu Bale.

S jakým záměrem coworkingové centrum Crucible vzniklo?

Naším cílem bylo vytvořit kreativní zázemí pro všechny, kdo pracují s chutěmi a vůněmi. Neomezujeme se pouze na barmany, vlastně se domníváme, že nejlepší věci vznikají, když spolu pracují lidé z různých odvětví. Smyslem Crucible je propojením různých prvků nebo postupů vytvářet něco úplně nového. Jde o prostor, který podporuje svobodu myšlení, bez omezování se na prostředí baru či kuchyně. Jsme připraveni prakticky na všechno!

Proč ses rozhodl otevřít právě tento typ coworkingového prostoru?

Měl jsem čím dál tím víc práce jako barový konzultant a záhy jsem zjistil, že kuchyně u nás doma mě hodně limituje v tom, co mohu vytvářet. Navíc ani moje přítelkyně nebyla zrovna nadšená z toho, že jsem naši kuchyni dvakrát až třikrát do týdne pořádně zaneřádil. Uvědomil jsem si, že mi chybí prostor, kde bych se mohl těmto aktivitám v klidu věnovat, a říkal jsem si, že v tom pravděpodobně nejsem sám. Upřímně věřím, že lidí, kteří začnou Crucible pravidelně využívat, bude přibývat.

Jaké plány do budoucna s Crucible máte?

Bude hodně zajímavé sledovat, jak se Crucible rozběhne a jak bude fungovat. Pokud dobře, dokážu si představit, že bychom v budoucnu podobné coworkingové prostory otevřeli i v dalších městech, ať už ve Velké Británii nebo někde v zahraničí. Možná bychom taky mohli vyrazit s na cesty v podobě různých road show. Není ani vyloučené, že se přímo pod hlavičkou Crucible začneme věnovat konzultační činnosti. Už teď máme ve svém středu spoustu velmi talentovaných lidí, a tak jsme schopni se postavit prakticky jakékoliv výzvě a libovolnému typu projektu.

Jaké vybavení je v Crucible k dispozici?

Je toho spousta. Máme tu rotavapor, odstředivku, sušičku, vakuovačku, vodní lázně, stroj na zmrzlinu, několik sifonů, přístroj na sycení sudových koktejlů, různé filtry… Součástí Crucible jsou samozřejmě bar a kuchyně, ale taky degustační místnost pro dvanáct lidí a fotostudio. Máme k dispozici projektor i skvělou zvukovou techniku. Zrovna se chystáme pořídit přístroj, který suší potraviny mrazem, a další vychytávky. Plánů je spousta, nejdřív ale potřebujeme, aby se rozšířila naše členská základna, a my tak měli následný rozvoj Crucible z čeho financovat.

Na jakém principu členství funguje a kolik stojí?

Prvních sto barmanů získá členství za padesát liber na měsíc. Každý z dalších členů bude platit 69 liber měsíčně. Za tento členský poplatek je jim prakticky kdykoliv k dispozici veškeré vybavení. Je ale samozřejmě lepší si vybraný přístroj či náčiní dopředu rezervovat, aby se předešlo zklamání v případě, že s ním zrovna bude pracovat někdo jiný. Rezervační poplatky nevybíráme. Členství si může pořídit i bar, v takovém případě stojí 135 liber a je přenosné mezi všemi členy barového týmu. Za stejný poplatek se členy mohou stát i ambasadoři různých značek s tím, že si do Crucible mohou přivést hosta.

Mohou Crucible využívat i barmani, kteří do Londýna zavítají jen krátkodobě?

Samozřejmě. Za použití vybavení si účtujeme poplatek, pokud si ale budou chtít prostory jen prohlédnout, rádi je tu uvítáme a Crucible jim představíme.

Jak a kde ses naučil všem těm metodám, technikám a výrobním procesům?

Dva roky jsem pracoval s Tonym Conigliarem a čtyři roky s Nickem Strangewayem. Ačkoli se jejich přístup k barmanství liší, oba jsou velmi pečliví a zaměřují se na detaily, což je jedna ze zásadních věcí, kterou jsem se od nich naučil a kterou nyní trochu po svém rozvíjím.

Co je tvým oblíbeným zdrojem jednotlivých druhů chuti?

Mým oblíbeným zdrojem kyselosti je kyselina jablečná, sladkosti javorový sirup, hořkosti chmel a umami řasa kombu.

A co je tvým méně obvyklým zdrojem inspirace a jakou filozofii při vytváření koktejlů vyznáváš?

Inspiruje mě například hudba. A moje filozofie? Vždycky se snažím hlavně o to, aby drink skvěle chutnal.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Google+Pin on Pinterest

@poslední příspěvky

@newsletter

Fields marked with an * are required

Vyplněním uvedených polí a kliknutím na „přihlásit“ udělujete AtBars Spirit, s.r.o., souhlas se zpracováním osobních údajů, jež bude provedeno dle platné legislativy.

@mohlo by vás zajímat