První bar show v srdci Slovenska

10.09.2017George Němec

Před pár měsíci jsem dostal nabídku, která se neodmítá. V přijaté poště mi přistála zpráva od slovenského barmana a baristy Martina Hudáka: „Můžeme si zavolat? Hned teď? Je to důležité!“ Náš následný telefonát neměl dlouhého trvání. Byl informativní a zároveň lehce emotivní a oba jsme ho ukončili s pocitem nadšení a radosti. Právě jsem totiž přijal roli průvodce programem na historicky první Slovak Bar Show. Je to pár dnů, co tahle barová show proběhla, a přiznám se, že pocity mám podobné jako po tom telefonátu.

Místem, které si organizátoři Slovak Bar Show Martin Hudák, Ľuboš Končok a Martin Karabiňoš pro její první ročník vybrali, se stala Banská Bystrica. „Naším cílem bylo jít barmanům naproti a uspořádat akci uprostřed Slovenska. Měli jsme sice trochu obavy, jak se někteří z nich popasují s dostupností, protože Banská Bystrica leží mimo hlavní vlakový i autobusový uzel Slovenska, ukázalo se však, že si s tím všichni bravurně poradili,“ pochvaluje si Martin Hudák. Pravda je taková, že už den před začátkem se počet prodaných vstupenek vyšplhal na 658, což je výrazně více, než byla původně odhadovaná kapacita. Do historické kolébky těžby železa, stříbra a zlata se ovšem sjela nejen nová generace barmanů z celého Slovenska, ale také početná skupina slovenských „cenných kovů“ pracujících v zahraničí, z nichž mnozí se v rámci bohatého programu ujali role přednášejících. Kulisou pro jejich semináře a prezentace se stala nejreprezentativnější a patrně i nejfotogeničtější budova ve městě – banskobystrická historická radnice. A protože k historii patří tradice, u vchodu na návštěvníky bar show čekaly krásné hostesky v tradičních lidových krojích a s úsměvem ve tváři je vítaly chlebem posypaným solí.

Semináře s vůní kávy

Přízemí radnice bylo věnováno hlavně kávě. V prostorách Coffee roomu, v němž se mohly pohodlně usadit na čtyři desítky návštěvníků, se v průběhu dne odehrály tři poutavé přednášky. Zatímco o trhu s kávou zde pohovořil Stuart Ritson z berlínské společnosti Coffee Imports, Marián Plajdičko z kavárny Happy Baristas, jež je situována rovněž v německé metropoli, se zamyslel nad třetí vlnou kávové kultury a její budoucností. Baristka Veronika Gálová Veselá, která posluchače hned na úvod kávového bloku vzala na pomyslnou cestu po Panamě, jíž nedávno absolvovala, patří k těm, kdo si premiérovou bar show nemohli vynachválit. „Neměla jsem tušení, že máme po světě tolik talentovaných Slováků, kteří udávají trendy. Právě oni dodali celé bar show na výjimečnosti,“ uvedla s krátkým odstupem po akci a dodala: „Ať už jsme v rámci přednášek řešili pozitiva či negativa barové scény, všechno se to dělo s krásným cílem: ukázat, že nám na tom záleží, že je kam se posouvat, že chceme něco zlepšit a máme na to i ty správné lidi. Stačí chtít a dívat se na věci z různých úhlů. To je něco, co my baristé na Slovensku zatím postrádáme.“

Detaily, tým, efektivita i profit

První patro banskobystrické radnice na jeden den patřilo jak vystavovatelům, tedy výrobcům a distributorům destilátů, vína i piva, kteří se podělili o prostory chodeb, tak přednáškám, jimž byly k dispozici hned dvě místnosti. Z obřadní síně o kapacitě 70 míst se stal Bartenders room zasvěcený především prezentacím slovenských barmanů pracujících ve světově respektovaných barech. Jednací síň se zase proměnila v Tasting room a byla určena zejména prezentacím značek a jejich řízeným degustacím. Barový obřad zahájil Tony Velich, manažer bratislavského Sky Baru, který popisoval bar jako živoucí organismus a přítomným předestřel svůj pohled na dobře fungující podnik. „Kvalitní celek vytvoříte pospojováním malých detailů – to je cesta k úspěchu,“ domnívá se. Martin Šiška, jenž dlouhodobě žije a pracuje v Londýně a momentálně působí jako manažer baru Scarfes v hotelu Rosewood, se pozastavil nad otázkou profitability. „Je důležité mít skvěle chutnající a vypadající drinky, ale k čemu nám jsou bez skvěle vypadajících čísel?“ táže se. Adam Hrapko z dubajské Zumy se oproti tomu rozhodl poukázat na kvalitu a krásu servisu koktejlů v kontrastu s efektivitou v baru s velkou obrátkou, návštěvností a kapacitou. Svou prezentaci zahájil myšlenkou, že tým je silný jen tak, jak silný je jeho nejslabší článek. Na toto téma následně do jisté míry navázali Miloš Danihelka a Adrián Michalčík z pražského baru L’Fleur, kteří se zaměřili na to, jak spojit silné jednotlivce v jeden dobře fungující tým. Až z Kanady se do Banské Bystrice přiletěl podělit o své zkušenosti s tamější barovou kulturou Adam Lahham a z nejvýše položeného londýnského koktejlového baru Oblix Bystrík Uko.

V Tasting roomu bylo možné nahlédnout například do tajů párování drinků s pokrmy. Tohoto tématu se ujal Martin Záhumenský, kuchařský mistr s mnohaletou praxí, mimo jiné i z londýnských michelinských restaurací. Svou prezentaci zahájil přípitkem borovičkovým Martini ozvláštněným kapkami jeho vlastního olivového oleje, který s sebou přivezl z Toskánska, kde nyní působí. Zajímavý byl i seminář firmy Brandalism, která se zabývá výrobou barových pomůcek, a to v podání jejího zakladatele Vladimíra Ščotky. Na své si přišli také milovníci degustací, a to díky prezentaci vermutu Cocchi, kterou vedl přímo Roberto Bava, ochutnávce vodky Finlandia v podání jejího ambasadora a mastera tastera Markka Raittinena či vystoupení tvůrců Bentianny a sirupů J’n’B Brothers. Cyklus seminářů až kolem osmé večerní uzavřela akvavitem trojice barmanů působících v Oslu ve složení Maroš Dzurus, Slavomír Kytka a Tomáš Ricciardi.

Main stage plná emocí

Návštěvníkům Slovak Bar Show ovšem bylo po celý den k dispozici ještě druhé patro radnice, které rovněž kombinovalo prezentace značek s přednáškami. Těm patřila main stage v Cikkerově síni, která kromě 150 míst k sezení nabízela stejný počet míst pro stojící a degustující návštěvníky. Prezentace mluvčích zde doprovázel zvuk šejkru z barů firem, jako jsou Pernod Ricard Slovakia, Italmarket či Premier Wines & Spirits. Soubor přednášek odstartoval Zoltán Nagy, majitel budapešťského Boutique baru a dvou dalších podniků ve Vídni, jenž se zaměřil na důležitost uvědomění si vlastní role v daném barovém provozu. Následovala prezentace čtyř slovenských World Class vítězů, kteří popisovali jak svou cestu soutěží, tak změny, k nimž po jejím skončení došlo v jejich profesním životě. Hlavní sál hostil rovněž všemi s napětím očekávanou přednášku Erika Lörincze, která slibovala odpověď na otázku, proč šéfbarman American Baru londýnského hotelu Savoy nedávno v Bratislavě otevřel Antique American Bar. Erik ve své velmi motivující a srdečné zpovědi prozradil, že šlo o kombinaci několika faktorů. Kromě krásných prostor v centru města, o něž dlouho usilovali, to byli především jeho obchodní partneři, které – jak sám říká – by jinde jen těžko hledal. „V neposlední řadě mi bylo opravdu líto, že Slovensko v současnosti nemá více podniků, které by pomáhaly tvořit jeho barovou budoucnost,“ vysvětluje. Emotivním zážitkem byla premiérová Slovak Bar Show i pro Stana Vadrnu. „Pro mě osobně byla tato bar show určitým znamením, že bych měl u nás doma trávit více času a odevzdávat energii zdejším barmanům,“ říká a svou prezentaci na main stage shrnuje třemi větami: „Berte své řemeslo vážně a na 100 %, ale neberte vážně sebe. Jen tak se vaše práce stane zábavou a vy si začnete užívat každý den. Naslouchejte svým hostům a jejich potřebám a poskytněte jim přesně to, co si v daném okamžiku přejí.“

Pohled zpátky a cena za přínos

Na závěr celého dne se na pódium v Cikkerově síni postavil člověk, jenž bývá označován za otce současné slovenské barové kultury a právě ta se stala tématem jeho přednášky. Majitel nitranského Záhiru Ľuboš Rácz všem přítomným prezentoval historii slovenského barmanství i podstaty pohostinství a svůj výklad proložil fotografiemi a informacemi nalezenými v archivech. „Čas plyne strašně rychle. Ani jsem si neuvědomil, že už je to 16 let, co jsem na Slovensku začal lidi kolem sebe něčemu učit. Od té doby už nám vyrostla druhá generace barmanů, která netuší, co pro nás znamenalo Paparazzi, od koho jsme se měli možnost učit a jaké osobnosti Slovensko navštívily a inspirovaly nás k dalšímu rozvoji. Bez toho všeho bychom dnes nebyli tím, kým jsme. V žádném případě se nechci nostalgicky ohlížet do minulosti, ale pokládám za důležité o tom mluvit a věřím, že postupně najdeme nějaké významné historické barové momenty a ukážeme, že i naše malá země měla už v dávné minulosti svoji barovou kulturu,“ říká. Z main stage Ľuboš odcházel za bouřlivého potlesku a to ještě publikum ani on sám netušili, že se tam za chvilku vrátí. V rámci závěrečného poděkování se totiž organizátoři rozhodli udělit ocenění za dlouholetý přínos slovenskému barmanství, které snad ani nemohl obdržet nikdo jiný než právě Ľuboš Rácz. „Byl jsem z toho trochu nesvůj a vlastně jsem si ani neuvědomil, že se má v takovýchto chvílích poděkovat. Myslel jsem si, že na podobná ocenění mám ještě dost času, samozřejmě si toho ale nesmírně vážím. Něco takového člověka přinutí zamyslet se nad tím, jakou cestu urazil a co všechno tomu obětoval,“ popisuje svoje bezprostřední dojmy čerstvě oceněný.

Z úspěšné premiéry do druhého ročníku

V devět večer nastal čas na opuštění budovy radnice a přesun do nedalekého Leroy Bar & Café, ve kterém hostoval kompletní barový tým z nitranského Záhiru, nebo do Piano baru, kde se slavilo a tančilo až do rána. Ze všech stran se ozývaly pochvalné reakce na premiérovou Slovak Bar Show a patrná byla také zvědavost, kam se bude do budoucna ubírat a jaký bude její druhý ročník. Martin Hudák coby jeden ze tří organizátorů s odstupem několika dnů první slovenskou barovou show popisuje jako velmi emotivní a náročnou. „V roli organizátora jsem si nedokázal vychutnat přednášky ani drinky od vystavovatelů nebo si potřást rukou se všemi kamarády, což mě samozřejmě hodně mrzí. Byl jsem ale bohužel prakticky pod neustálým stresem a v poloběhu,“ vysvětluje a už se nyní zamýšlí nad tím, co pro příště vylepšit. „Zaměříme se hodně na main stage a její program, chtěli bychom ale také návštěvníkům nabídnout více značek a Bar Market s destiláty či barovým vybavením. Rozšíří se také nabídka jídla a nealkoholických nápojů,“ vypočítává. To jsou ale v zásadě samé detaily, hlavní cíl Slovak Bar Show, za nějž si organizátoři stanovili dát dohromady slovenskou barovou komunitu a být soudržní jako nikdy předtím, se podařilo naplnit už v rámci premiérového ročníku.

foto: Ján Chmelík

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Google+Pin on Pinterest

@poslední příspěvky

@newsletter

Fields marked with an * are required

Vyplněním uvedených polí a kliknutím na „přihlásit“ udělujete AtBars Spirit, s.r.o., souhlas se zpracováním osobních údajů, jež bude provedeno dle platné legislativy.

@mohlo by vás zajímat