Champagne v láhvích s useknutým růžkem

10.10.2017AtBars

V příštích týdnech se na českém trhu objeví dvě novinky šampaňského domu Mumm, obě z řady nazvané RSVR neboli reserved. RSVR Cuvée 4.5 a RSVR Blanc de Blancs 2012 se od klasického champagne Mumm liší už na první pohled.

Pro champagne řady RSVR je charakteristická láhev s úzkým hrdlem, v níž víno zraje pomaleji, a také etiketa s useknutým pravým horním růžkem. Tento nenápadný detail je vzpomínkou na doby minulé, kdy bývalo zvykem obdarovávat přátele láhví, k níž byla přiložena vizitka se zahnutým růžkem jako důkaz toho, že byla doručena osobně. V případě Mumm RSVR má pak naznačovat určitou exkluzivitu této kolekce.

Číslice v názvu RSRV Cuvée 4.5 odkazují jednak na čtyři roky zrání ve sklepeních šampaňského domu, jednak na pět grand cru, z jejichž vinic byly hrozny použité na výrobu tohoto vína sklizeny. Konkrétně jde o vinařské obce Verzenay, Bouzy, Aÿ, Avize a Cramant, v nichž má Mumm své vinice, a to již od roku 1840. Sklepmistr Didier Mariotti pro Cuvée 4.5 zvolil dvě odrůdy: z 60 % sestává z Pinotu noir a zbylých 40 % připadá na Chardonnay. Réva z jednotlivých poloh se zpracovává odděleně a ve výsledném cuvée sehrává každé jednotlivé víno svou specifickou roli. Zatímco Pinot noir z Verzenay mu díky obsahu minerálů a výrazné živosti propůjčuje bohaté ovocné aroma, stejná odrůda ze sluncem zalitých jižních svahů v Aÿ a Bouzy mu dodává sílu a vinný charakter. Chardonnay z oblasti Cramant zase dává jemné a elegantní víno s ovocnými tóny a lehkou kyselinkou, kterou vyvažuje pronikavé a silné Chardonnay z Avize. Vína z pěti grand cru se následně míchají s rezervními víny a svou roli v cuvée samozřejmě sehrává i expediční likér, jenž se vyrábí z hroznů pěstovaných ve stejných grand cru polohách. Po čtyřech letech zrání je výsledkem svěží, a přitom opulentní champagne, jež se skvěle hodí například k jemným mořským plodům, telecímu masu či drůbeži a k vybraným čerstvým sýrům s výrazným kořením, třeba k čerstvému ovčímu sýru s tymiánem a citronem. Prvním místem, kde se bude RSRV Cuvée 4.5 v České republice prodávat, je e-shop Prestige Selection. Jeho cena byla stanovena na 1599 Kč.

Chardonnay pro RSRV Blanc de Blancs 2012 pochází výhradně z vinařské obce Cramant, jež patří do vysoce ceněného regionu Côte des Blancs, který se nachází přímo v srdci Champagne. Šampaňský dům Mumm grand cru vinici, kde se réva pro toto víno sklízí, vlastní už od roku 1882. Je orientovaná na východ a chráněná před větrem, což v kombinaci s půdou bohatou na křídu dává vzniknout vínu s výraznou svěžestí a zároveň s jemností a lehkostí typickou pro Chardonnay. Díky tlaku, který je záměrně nižší než u většiny šampaňských (4,5 baru), nízkému obsahu cukru (6 g/l) a minimálně tříletému zrání ve sklepě se výsledné víno projevuje jemnou perlivostí. Barvu má světlou, se zelenými a žlutými odlesky. Ve vůni toto blanc de blancs rozvíjí tóny bílých květů, citronu, čerstvého ovoce, ale také křídy. V ústech se nejprve projevuje jemně minerální chutí s krémovou texturou, která postupně přechází k intenzivnímu a vytrvalému závěru. Skvěle se uplatní jako aperitiv, ale také jako doprovod k mořským plodům a rybám, ústřicím a humrům podávaným s jarní zeleninou, k sushi nebo ke carpacciu z mušlí. V e-shopu Prestige Selection bude RSRV Blanc de Blancs 2012 stát 1799 Kč.

 

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Google+Pin on Pinterest

@mohlo by vás zajímat