Bar show i awards ve znamení změn

18.10.2017AtBars

Už za dva týdny, 31. října–1. listopadu, se koná Prague Bar Show. V pořadí sedmý ročník se poprvé odehraje v nové lokaci – historické prostory Novoměstské radnice vystřídá industriálně laděná Pragovka v pražských Vysočanech. To Czech Bar Awards, jež jsou s pražskou bar show po léta nepřímo spojené, se letos nebudou udílet vůbec. S otázkou, proč všechny ty změny, jsme se obrátili na Martina Krauta, jenž stojí v čele pořadatelského týmu Prague Bar Show i českých barových cen.

Letošní Prague Bar Show přinese změnu lokace. Proč jste se pro ni rozhodli a jaké výhody podle vás nové prostory skýtají?

Novoměstská radnice nám už kapacitně nevyhovovala. Poslední tři ročníky jsme měli i dva měsíce před Prague Bar Show vyprodané veškeré prostory pro vystavovatele a museli jsme odmítat další zájemce. Pro necelou čtvrtinu vystavovatelů byly prostory navíc moc komplikované a členité, každý rok jsme také složitě řešili parkování. I my sami jsme cítili potřebu udělat nějakou změnu. Pragovka nás okamžitě nadchla. Pár kroků je stanice metra, parkování nabízí téměř bez omezení, vystavovatelé mohou dojet na své místo dokonce autem. Je to jeden velký čitelný prostor s industriálním duchem. Letos už snad nikdo nebude moct říct, že některý bar či stánek ani nenašel.

Nebojíte se, že tovární hala ve Vysočanech návštěvníky, kteří byli zvyklí na historické prostory Novoměstské radnice, odradí svou vzdáleností od centra?

Vůbec ne. Metrem na stanici Kolbenova to je pár minut z každého směru. Navíc Prague Bar Show už dávno není butikovou událostí pro pár desítek koktejlových barů z Prahy. Letos jsme díky spolupráci se Storyous a Makro oslovili opravdu obrovské množství majitelů, managementu a personálu kaváren, bister, restaurací, hotelů, pubů a barů z celé republiky, pro které je tato akce určena.

Jaké programové novinky jste pro letošní rok připravili?

Novinkou jsou například dvě samostatné zóny – kávová a pivní, které ale nejsou nijak uzavřené. Manažer bistra, který na bar show přijde hledat nového dodavatele kávy, bude mít všechny potřebné vystavovatele pohromadě. Jak velké značky, tak malé pražírny. Kávová zóna bude mít i svoji samostatnou stage se semináři. Ty budou navíc letos delší než v loňském roce. Máme také více panelových diskuzí, které jsme letos přenesli i na main stage. Přibyly workshopy – návštěvníci si budou moci vyzkoušet sabrage, naučí se, jak fotit drinky a jídlo mobilem jako profesionál, skvělý bude sherry tasting, velký zájem je o wine glass tasting od Riedelu atd.

Kdybys měl z programu přednášek vypíchnout dva tři semináře, které by si návštěvníci rozhodně neměli nechat ujít, které by to byly a proč?

Mixologie a barová témata jako vždy převažují, ale program je letos opravdu pestrý. Vybrat jen dva nebo tři semináře z více než čtyřicítky je vážně hodně těžké. Pro každého s ambicí založit si vlastní podnik bude samozřejmě „must see“ Steve Schneider. Těším se na Michaela Trettera, Vaška Routa, Jakuba Přibyla a Zdeňka Kortiše na diskuzním panelu o investování do alkoholu. A doporučuji přijít hned na první seminář v úterý. Miloš Danihelka měl velký úspěch vloni v malém sále, proto jsme mu letos „svěřili“ na jeho přednášku o champagne main stage, na níž celou Prague Bar Show zahájí.

Bar show po světě se v průběhu let vyvíjejí, Bar Convent Berlin kupříkladu neustále roste. Jak vidíte budoucnost Prague Bar Show vy? Kam byste ji chtěli posouvat?

Zrovna s Bar Conventem nás nelze srovnávat. Už jen proto, že Německo je osmkrát větší zemí. V žádném případě jej nevnímáme jako konkurenci a s jeho organizátory jsme velcí přátelé. Než vznikla Prague Bar Show, bavili jsme se jednu dobu dokonce o založení pražského Conventu. Nicméně česká bar show také roste, a to výrazně. První ročník v roce 2011 představil 41 značek, 10 seminářů a vidělo ho 650 návštěvníků. Vloni to bylo už 202 značek, 42 seminářů a přišlo téměř 2200 nápojových profesionálů. Letos v Pragovce bude za těch sedm let největší počet vystavovatelů a věřím, že i návštěvníků. Čekáme jich okolo 2500.

Hodně se spekuluje o tom, proč se letos nekonají Czech Bar Awards. Jaký je ten skutečný důvod?

Důvodů, proč jsme se rozhodli Czech Bar Awards odložit, je několik. Tím prvním a hlavním je naše kapacita. Jsme malý tým. Pracujeme spolu dlouho, na mé kolegy je stoprocentní spolehnutí, ale vždy je pro nás prioritou kvalita. Než abychom něco dělali jen na 95 %, tak to raději vůbec. Kromě magazínu Barlife provozujeme Barlife Akademii a pořádáme Ginfest a Rumfest. Obě tyto akce skokově rostou, z hlediska zájmu vystavovatelů i návštěvníků, a zabírají více a více času. Mimo to naše firma dělá marketingové konzultace pro nápojové firmy, podílíme se na vývoji drinků, rituálů, strategií zavádění značek do on-trade. Na bar show pracujeme prakticky dvanáct měsíců v roce. Takže aby nás práce pořád bavila a zbyl čas i na jiné věci, něco logicky muselo z kola ven. V nápojové branži jsem přes dvacet let, z toho čtrnáct s vlastním byznysem. Mám tu čest být jedním z porotců European Bar Awards pořádaných Helmutem Adamem, vydavatelem Mixology Magazine, organizátorem berlínského Bar Conventu a také jedním z porotců Czech Bar Awards. Spolu jsme se nejednou shodli, že bar awards jsou v každé zemi potřeba. Jsou zrcadlem i motorem barové scény. A kdo jiný než odborný titul s prestiží mnoha let by je měl vyhlašovat? Jsou ale věci, které ti berou energii. Jsme Češi a jak známo, za vším něco hledáme. Spekulujeme, nadáváme. Jsme nepřející „Pepíci“ uzavření v malé české kotlině, kteří navíc všechno umí a vědí nejlépe. Na každém gala večeru Mixology Awards a European Bar Awards, kde jsem byl, je vidět upřímná pospolitost, přejícnost. Není tam závist, obviňování, spekulace. Je tam obrovský respekt a takový ten pozitivní mód. Nebál bych se to srovnat s fotbalem. V Německu či Anglii jdeš na zápas s rodinou. Je to společenská událost, jdeš se bavit, potkat se s přáteli. Má to úroveň. A u nás? Frustrace, nadávky, hrubé urážky, spekulace, kdo kolik komu zaplatil. Vím, mění se to. Ale strašně pomalu. V Berlíně by se nikdy nestalo, aby vítězný podnik dehonestoval cenu od partnera. Charles Schumann by se nikdy neurazil, kdyby jeho podnik nevyhrál. Němečtí partneři a značky jsou hrdí, že mohou podporovat ty nejlepší z nejlepších, a rozvíjet tak celý byznys. Brand ambasadoři promují svůj brand v několikaminutovém proslovu. Kéž by to takto celé fungovalo i v Česku… A to je ten druhý důvod. Ale chci věřit, že i k nám se časem dostaví ta vyzrálost, vyspělost, nadhled, respekt a fér přístup. Pak si určitě najdeme čas na přípravu jubilejního desátého ročníku. Protože ty okamžiky, kdy vidíš vítěze spontánně se radovat a plakat štěstím, ti tu energii vracejí zpět.

Na jaké novinky se tedy v souvislosti s oceněními můžou bary a barmani z České republiky těšit?

To bych v tuto chvíli nerad odhaloval a k něčemu se tak zavazoval. Interně jsme se shodli, že chceme změnu a dát Czech Bar Awards nový směr. Máme dokonce několik nápadů, ale zatím jsme nevybrali ten konkrétní. V tuto chvíli je pro nás stěžejní Prague Bar Show, na kterou tímto všechny zvu.

foto: František Ortmann a archiv PBS

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Google+Pin on Pinterest

@poslední příspěvky

@newsletter

Fields marked with an * are required

Vyplněním uvedených polí a kliknutím na „přihlásit“ udělujete AtBars Spirit, s.r.o., souhlas se zpracováním osobních údajů, jež bude provedeno dle platné legislativy.

@mohlo by vás zajímat