Conigliaro a Le Dorner otevřeli v Cognacu bar

22.10.2017Robin Kolek

Jedna z nejvýraznějších osobností londýnské barové scény má na kontě další nový podnik. Tentokrát však Tony Conigliaro spolu s Guillaumem Le Dornerem daleko přesáhli hranice britské metropole i Británie samotné. Bar Luciole letos v létě otevřeli přímo v Cognacu. Situován je na břehu řeky Charente v objektu, jenž v minulosti sloužil jako stáj pro koně a povozy, a vše se v něm točí kolem koňaku. Detaily ohledně nového projektu nám prozradil ten nejpovolanější – Guillaume Le Dorner.

Proč jste si pro nový podnik vybrali Francii a Cognac, a ne třeba Paříž?

Vždycky jsme s Tonym měli moc rádi koňak, a tak jsme chtěli otevřít podnik, který by mu byl zasvěcený. Vzhledem ke skutečnosti, že se tento destilát smí vyrábět pouze na jasně vymezeném území, přišlo nám zajímavé situovat náš koňakový bar právě do míst jeho zrodu. Je to zároveň svého druhu výzva. Jen si představ, že by se třeba gin produkoval pouze v jedné konkrétní části světa – nebylo by skvělé otevřít ginový bar právě tam? Skýtá to obrovské možnosti. V případě Luciole chceme hostům představit kategorii koňaku v celé její rozmanitosti.

Kolik času realizace projektu zabrala? Myslím tím od prvotní myšlenky po slavnostní otevření.

Poprvé jsme o nápadu otevřít Luciole mluvili v září 2015. Podařilo se nám nalézt nádherné prostory, potíž ale byla v tom, že byly deset let úplně opuštěné, takže už samotná obnova objektu byla hodně náročná. Přibližně rok a půl nám trvalo, než jsme získali všechna potřebná potvrzení a oprávnění, a dalších šest měsíců zabrala stavba a všechny další práce, díky nimž do té doby chátrající prostory postupně začaly připomínat bar. Celkem tudíž od prvotního nápadu po otevření Luciole uplynuly zhruba dva roky. Opening party jsme měli 21. června, tedy na první letní den, který je v Cognacu důvodem k oslavám sám o sobě. A byla naprosto úžasná.

Kde přesně je bar Luciole situován a jaké plusy či mínusy daná lokace má?

Luciole je situován v Cognacu, na břehu řeky Charente. Objekt, v němž se nachází, v minulosti sloužil jako stáj pro koně a povozy. Domnívám se, že pochází z 19. století. Každopádně působí naprosto ohromujícím dojmem. Skvělé také je, že se nacházíme na malebném náměstí a přímo uprostřed máme nádhernou terasu. Chceš-li ode mě slyšet nějaká negativa, pak zmíním asi skutečnost, že jsme si vybrali prostory mimo centrum města, a tak musíme vynaložit o trošku více úsilí, abychom hosty přesvědčili, že se k nám mají vypravit a dát si v Luciole drink.

Jak bys stručně popsal interiér? Čím jste se inspirovali?

Design vychází z názvu podniku. Luciole je anglický výraz pro světlušku a světlušky jsou krásné, ve tmě svítí a narazit na ně můžete hlavně na okrajích lesů – to všechno nám poskytlo dostatek možností si s interiérem vyhrát, a to i co se materiálů týče. Chtěli jsme mít v Luciole v souladu s jeho názvem spoustu hřejivého světla, barový pult a stoly jsou vyrobeny z francouzského dubu, který producenti koňaku používají ke zrání své eau de vie. V zásadě jsme chtěli vytvořit bar, který bude působit příjemně, autenticky a moderně.

Co tě vlastně svedlo dohromady s Tonym Conigliarem a jaká je jeho role v Luciole?

Pro Tonyho jsem v Londýně pracoval zhruba šest let, a to mimo jiné na pozici bar manažera 69 Colebrooke Row. Oběma nám vzájemná spolupráce velmi vyhovovala a navíc sdílíme vášeň pro koňak, a tak když jsem přišel s tím, že bych se chtěl vrátit domů do Francie, začali jsme probírat možnosti nového společného projektu. Tony Conigliaro je spolumajitel Luciole a z této pozice se podílel na všem podstatném, od designu podniku po drinky. Úzce samozřejmě také spolupracujeme s jeho londýnskou laboratoří Drink Factory.

Z čeho sestává vaše koktejlové menu a jak široká je vaše nabídka koňaků?

V koktejlovém menu máme osmnáct drinků, z toho dvanáct na bázi koňaku a osm s využitím ostatních destilátů. Mezi drinky hosté najdou třeba Avignon, kombinaci koňaku s heřmánkovým sirupem servírovanou ve sklence nakouřené kadidlem. Koňaků máme v nabídce širokou škálu, od destilátů z nabídky malých a třeba i méně známých producentů po velké koňakové domy a prestižní značky. Všechny koňaky, které jsme v Luciole nashromáždili, je možné ochutnat po skleničce.

Kdo stojí za vaší nabídkou pokrmů a co v ní hosté najdou?

I jídelní menu jsme dávali dohromady sami. Naším cílem bylo používat v kuchyni co nejvíc lokálních ingrediencí. Hosté si u nás mohou dát například výběr sýrů nebo uzenin, ale také různé koláče. V budoucnu se chystáme spolupracovat s místními šéfkuchaři, to je ale zatím tajná informace, a tak si ji nechte pro sebe!

Jaké další plány do budoucna máte?

Plánů máme spoustu, ale je ještě příliš brzy o nich mluvit. Sledujte nás a včas se dozvíte více.

A kdy se můžu stavit na drink? Všiml jsem si, že máte od neděle do úterý zavřeno. Proč?

Musíš si v první řadě uvědomit, že Cognac není zdaleka tak dynamické město jako Londýn. Každopádně pro skupiny o deseti lidech nebo více otevřeme klidně i mimo oficiální otevírací dobu, stačí nám dát včas vědět, třeba e-mailem.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Google+Pin on Pinterest

@poslední příspěvky

@newsletter

Fields marked with an * are required

Vyplněním uvedených polí a kliknutím na „přihlásit“ udělujete AtBars Spirit, s.r.o., souhlas se zpracováním osobních údajů, jež bude provedeno dle platné legislativy.

@mohlo by vás zajímat