Pátý ročník World Class jde barmanům naproti

24.10.2017AtBars

Čas běží – premiérový ročník soutěže World Class v České republice proběhl už před čtyřmi lety. Finále tehdy bylo jednodenní a ryze mixologické, nyní trvá dva dny a sestává z praktických i teoretických disciplín. Není to ale jediná změna, kterou soutěž v uplynulých letech prošla, novinky lze navíc očekávat i v rámci pátého ročníku, který startuje přesně za týden. O minulosti, přítomnosti a budoucnosti této soutěže jsme si krátce před jejím novým začátkem povídali s českým World Class ambasadorem Petrem Kymlou.

Už déle než čtyři roky působíš jako český World Class ambasador. Co všechno tvoje práce obnáší?

Kromě záštity nad národním kláním World Class, které zahrnuje vše od přípravy jednotlivých kol přes organizování národního finále až po cestu na to globální, se zaměřuji především na práci se značkami z portfolia Diageo Reserve. V praxi to obnáší například školení personálu v barech i dalších podnicích po celé republice, privátní degustace nebo třeba firemní večírky spojené s ochutnávkou našich produktů, ale také konzultace při sestavování koktejlových menu. Skvělé zázemí mi v tomto ohledu poskytuje „podpalubí“ karlínského Warehouse #1, kde se barmani, firmy i milovníci destilátů mohou blíže seznámit se světem našich krásných značek. Hlavním mottem naší práce je naučit barmany míchat drinky z kvalitních surovin a koncové zákazníky přesvědčit, že je lépe pít méně, ale kvalitněji.

World Class příští týden v České republice vstupuje do pátého ročníku. Jakou změnou za tu dobu prošla soutěž a jakou ty sám?

Když jsme před čtyřmi lety začínali, nikdo kromě pár barmanů, kteří se zajímali o světové dění, nevěděl, co to World Class je, a detailněji neznal ani Diageo Reserve portfolio. Tehdy moje práce hodně spočívala v osobních setkáních s barmany. Bylo potřeba za nimi zajít a vysvětlit jim, že tahle soutěž není jen o jednom drinku, že nehledáme koktejl, ale barmana, jenž je schopen podávat konstantně skvělé výkony, a to v různých disciplínách. Když jsme pak s první českým World Class vítězem Jardou Janouškem společně vyrazili na globální finále, neměli jsme moc představu, do čeho jdeme. Dnes už je to úplně jiné – máme podstatně více zkušeností i kontaktů, známe dobře prostředí soutěže, její zázemí, lidi, kteří se kolem ní pohybují, a samozřejmě také organizátory. Čím dál tím víc si uvědomuji, že World Class není jen soutěž, ale mnohem víc. Má přesah do vzdělávání a osobnostního rozvoje, pracovní vztahy se postupně mění na přátelské. Navíc i já jako ambasador se musím neustále rozvíjet a pracovat na více frontách. Na jedné straně se věnuji školení barmanů a na té druhé se samozřejmě vzdělávám sám. Už dva roky se intenzivně věnuju angličtině, kromě toho sleduji barové trendy, studuju odbornou literaturu, oborové on-line magazíny… Velkou podporu mi v tomto ohledu poskytují společnosti Diageo a Ultra Premium Brands, díky nimž mám možnost vycestovat a do vybraných palíren se osobně podívat. Potřeba je také samozřejmě sledovat konkurenci a ostatní barmanské soutěže a za velmi důležitý považují osobní kontakt s barmany, na který se s nadcházejícím ročníkem World Class chci oproti loňsku více zaměřit.

Když porovnáš premiérový ročník World Class u nás a ten nedávno skončený, v čem vidíš rozdíl?

Zatímco první české národní finále bylo jednodenní a sestávalo ze tří mixologických disciplín, to čtvrté bylo dvoudenní a kromě mixologických dovedností prověřilo také teoretické znalosti a senzorické schopnosti. Barmani museli kromě míchání drinků absolvovat také poměrně náročný písemný test a blind tasting, v rámci nějž měli rozpoznat několik klasických koktejlů a vybrané destiláty, respektive konkrétní značky. V souladu se světovými trendy rovněž propojujeme barmanské řemeslo s tím kuchařským, od klasického foodpairingu se pomalu posouváme k využívání kuchařských technik v barovém prostředí. Velký pokrok je znát na soutěžících, kteří se dokážou prosadit i na globálním finále. Naši vítěznou éru tam v roce 2015 odstartoval Víťa Cirok z L’Fleur, když se v Kapském Městě dostal do top 6, a o rok později si stejný úspěch v Miami připsal jeho barový kolega Adrián Michalčík. Od té doby jsme na globálním finále pod drobnohledem a jsem přesvědčený o tom, že i díky výkonu Víti a Adriána se letos náš regionální bootcamp, kde se vítězové národních kol z vybraných zemí připravují na globální finále, konal v Praze.

I globální finále v Mexiku letos probíhalo trochu jinak než dříve…

Ano, koncept globálního finále se mění a já osobně se domnívám, že je to ku prospěchu věci. Letos se kupříkladu výrazně obměnilo složení poroty, v níž oproti dřívějšku usedlo více osobností z barmanského i kuchařského světa, a nikoliv pouze vítězové předchozích ročníků soutěže a barmanské legendy. Ta hlavní změna ale spočívala v tom, že se soutěžící nemohli na globální finále předem připravit v tak velké míře jako dřív. Konkrétní zadání dvou ze čtyř úvodních disciplín se dokonce dozvěděli až přímo na místě. Tento přístup více odpovídá každodenní práci za barem, kde jsou barmani také nuceni improvizovat a reagovat na konkrétního hosta, danou situaci a ingredience, jež mají k dispozici. Navíc nemusíš letět přes půl světa se čtyřmi kufry, v nichž máš zabalené veškeré náčiní, sklo a spoustu domácích ingrediencí. Na druhou stranu to ale samozřejmě neznamená, že příprava není vůbec potřeba. Ke globálnímu finále se vyplatí přistoupit zodpovědně a uvědomit si, že ti tam soupeřem bude na pět desítek barmanů z celého světa, z nichž minimálně třicet bude na stejně dobré úrovni jako ty. Je dobré si nastudovat informace, jež se vážou k aktuálním tématům – letos to byla třeba ekologie a udržitelný rozvoj. Potřeba je také zapracovat na angličtině a prezentačních schopnostech, zamyslet se nad tím, jak uchopit zadání, a přemýšlet nestandardně. Všechno to jsou oblasti, na něž bychom se v budoucnu chtěli trochu více zaměřit i v rámci příprav na národní finále.

Jak s odstupem času vzpomínáš na globální finále v Mexiku? Co se ti vybaví?

Všechny ty barvy, vůně a chutě nebo třeba pyramidy. A hlavně zážitky. Globální finále World Class je vždycky zážitek na celý život. Přece jen jde o největší barmanskou soutěž, jíž se účastní lidé z celého světa, takže tam mimo jiné můžeš získat spoustu kontaktů i nových přátel. Při vzpomínce na Mexico City se mi tudíž vybaví hlavně milí lidé, ale taky perfektní organizace. Naprosto mě uchvátil závěrečný ceremoniál, který si prostředím, programem, ozvučením a světelnými efekty nezadal s předáváním filmových cen. Drinky nám v průběhu večera míchaly ty nejlepší mexické bary, například Licoreria Limantour, jež se v letošním žebříčku World’s 50 Best Bars umístila na 14. příčce.

Účast v soutěži World Class je poměrně časově náročná, od prvního semináře po národní finále uplyne vždy více než půl roku. Není to příliš?

World Class vždycky byl, je a bude náročná soutěž, a to především proto, že nehledáme jeden zajímavý drink, ale všestranného barmana. Na druhou stranu soutěžící nemusejí pracovat s jednou konkrétní značkou, ale mohou si z Diageo Reserve portfolia vybrat bázi, která jim sedí nejlíp. Dvě semifinále, kterými musejí projít, a následně i finále, které sestává hned z několika praktických i teoretických disciplín, je pro ně skvělou průpravou na globální klání. Prostřednictvím seminářů vedených barmanskými osobnostmi se jim navíc snažíme dát návod, jak ke konkrétní disciplíně a jejímu zadání přistoupit, jak je možné dané téma uchopit. Kdo se ke všem těmto výzvám postaví čelem, má šanci na úspěch. Ostatně zkušenost z předminulého ročníku, v němž zazářil Adrián Michalčík, ukazuje, že i barman, který vstoupí do soutěže poprvé, ji může vyhrát, pokud je ochoten jí něco obětovat a dobře se na ni připraví.

Každý nový ročník soutěže je trochu jiný než ten předchozí. Jaké změny barmany čekají tentokrát?

Rozhodli jsme se pátý ročník vyhlásit v rámci Prague Bar Show, a otevřít tak soutěž širšímu spektru barmanů, nikoliv jen těm pozvaným. Účast na úvodním semináři ovšem není podmínkou pro vstup do soutěže. Pokud se někdo nebude moci dostavit, rád mu zadání pro první kolo vysvětlím osobně. Poprvé v historii soutěže budeme také první soutěžní kolo vyhodnocovat přímo v domovských barech přihlášených barmanů. Některé účastnické země využívaly in-bar judging už dříve a osvědčil se jim. K jeho výhodám patří především to, že se barmani pohybují ve svém prostředí, kde jsou si mnohem jistější, což určitě ocení nejen ti méně zkušení. Návštěvy v barech si budeme sjednávat předem, abychom soutěžící v podniku zastihli a zároveň abychom se vyhnuli nejrušnějším provozním časům. Navíc nebudou muset nikam jezdit – vypravíme se my za nimi. Už teď, myslím, mohu prozradit, že v porotě kromě mě usedne mimo jiné i aktuální český World Class vítěz Tomáš Melzer. Na základě našeho hodnocení postoupí šest barmanů rovnou do národního finále, jež je naplánováno na konec května. Dalších šest barmanů vybereme ve druhém kole, které budeme vyhlašovat na začátku března. Tématem bude pravděpodobně disciplína, kterou letos Tomáš v Mexiku vyhrál, tedy Heat of the Moment. Květnové finále pojmeme podobně jako letos – půjde o kombinaci praktických disciplín s teoretickými a senzorickými.

Prozradíš nám něco víc k úvodnímu semináři, který proběhne už 31. října na Prague Bar Show?

Na úvod se nejprve krátce vrátíme k letošnímu globálnímu finále a slovo dostanou také všichni dosavadní čeští vítězové. Hlavní hvězdou semináře ale bude Alex Kratěna, který všem přítomným představí zadání pro letošní první kolo. Téma zatím neřeknu, můžu ovšem prozradit, že je Alexovi velmi blízké, a to nejen s ohledem na jeho někdejší působení v londýnském baru Artesian. V Mexiku tuto disciplínu letos porotcoval, a tak má i s čím srovnávat. Alexovy přítomnosti v Praze jsme se rozhodli využít ještě k uspořádání barmanské snídaně, na níž budou pozváni loňští účastníci World Class, a společně pak vyrazíme na bar show.

Zdá se, že se na nový ročník vysloveně těšíš…

Těším. Příští rok nás v globálním měřítku čeká jubilejní desátý ročník, který vyvrcholí v Berlíně. Po čtyřech letech se tak světové finále vrátí zpět do Evropy a já jsem přesvědčený o tom, že to bude velká událost. Těším se taky na nové tváře, které se do národního kola přihlásí, protože World Class je sice náročná soutěž, ale také velká zkušenost. Když ji nevyhraješ teď, podaří se ti to třeba příště. Víťu Ciroka například neúspěch v prvním ročníku nakopl k tomu, že se za rok přihlásil znovu a vyhrál. Kdo ví, co chce, a jde si za svým, má velkou šanci na úspěch.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Google+Pin on Pinterest

@poslední příspěvky

@newsletter

Fields marked with an * are required

Vyplněním uvedených polí a kliknutím na „přihlásit“ udělujete AtBars Spirit, s.r.o., souhlas se zpracováním osobních údajů, jež bude provedeno dle platné legislativy.

@mohlo by vás zajímat