Don Papa podle Pagkaliwangan

03.11.2017AtBars

Filipínský rum Don Papa se už podruhé objevuje v limitované edici, kterou od standardního provedení odlišuje tubus ztvárněný vítězem výtvarné soutěže uspořádané mezi filipínskými tvůrci. Její druhý ročník vyhrála teprve třiadvacetiletá Henrielle Pagkaliwangan.

Don Papa je prémiový rum vyráběný v malých sériích společností Bleeding Heart Rum na Filipínách, konkrétně na ostrově Negros, kde se velmi dobře daří cukrové třtině. Jeho název odkazuje na filipínského revolucionáře známého pod přezdívkou Don Papa, který vedl boj proti španělské nadvládě a usiloval o nezávislost své země. Právě Papa Isia je zobrazen na každé láhvi a spolu s ním také na pět desítek zvířat včetně gekona či nártouna filipínského. Většina z nich je ovšem na etiketě vytvořené newyorským grafickým studiem Stranger & Stranger důmyslně ukrytá, a tak se jich jen málokdo dopočítá.

O poznání přehlednější je ztvárnění nové limitované edice, respektive tubusu, který standardní láhev rumu Don Papa ukrývá. Společnost Bleeding Heart Rum jeho autorku nalezla prostřednictvím výtvarné soutěže uspořádané mezi filipínskými umělci. Poprvé tak učinila už v případě loňské limitované edice, jíž se prodalo 18 000 láhví a nejen mezi sběrateli slavila velký úspěch. Druhý ročník Don Papa Art Competition vyhrála třiadvacetiletá Henrielle Pagkaliwangan, nejmladší z účastníků soutěže a zároveň také jediná žena mezi přihlášenými umělci. Do návrhu tubusu promítla svůj typický taxonomický styl a inspiraci pro něj sbírala přímo na ostrově Negros, v jeho tradicích i každodenním životě. Pečlivě uspořádané kolorované perokresby znázorňují například masky, které se na ostrově nosí během říjnového MassKara festivalu, ale také cukrovou třtinu v různých fázích růstu, sudy či sklenky, ptáky i brouky nebo třeba kaloně a divoké prase. Jak sama Henrielle říká, motivy zvolené pro Field Notes for Papa Isio, jak svou kresbu nazvala, reprezentují světlé i temnější stránky života na ostrově Negros.

Rumu z limitované edice Don Papa Art 2017 bude k mání pouze v šesti zemích světa. Kromě Filipín k nim patří Dánsko, Francie, Itálie, Velká Británie a Česká republika. Henrielle ji na pozvání společnosti Ultra Premium Brands v rámci své evropské cesty přijela do pražské prodejny Warehouse #1 osobně představit. Právě zde je možné v pořadí druhou uměleckou limitku také koupit. Cena se nijak neliší od klasického rumu Don Papa – stojí 990 Kč. Třetí ročník soutěže pro filipínské umělce bude vyhlášen ještě letos, a tak se i příští rok sběratelé dočkají nové nápaditě ztvárněné edice.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Google+Pin on Pinterest

@mohlo by vás zajímat