Odpočinek? Na kole, v lese, s přáteli i bonsají

22.11.2017Ondra Hnilička

Známe to všichni – dlouhé hodiny na nohou, ať už za barem se šejkrem v ruce nebo s drinky na platíčku na cestě k hostům. Během večerní směny dokážou někteří z nás nachodit i sedm kilometrů. Zdá se vám to moc? Díky chytrým aplikacím to lze krásně ověřit. Jak ale načerpat zpět energii vynaloženou na práci? Odpověď je jednoduchá: odpočinkem. Každý si ho ale představuje jinak, a tak jsme se devíti barmanů zeptali, jak se nejlépe odreagují a jak nabírají síly oni.

Miloš Danihelka, L’Fleur, Praha / Dříve jsem relaxoval sportem, především fotbalem, jímž se dala hlava vyčistit během pár minut. Dneska odpočívám s rodinou. I když je to teda spíš trávení volného času než odpočinek. Další důležitou formou odpočinku je pro mě ale champagne.

Rudolf Forman, Bar, který neexistuje, Brno / Slovo odpočinek je pro mě vlastně synonymem ke slovu klid. Když můžu vypnout a dělat jen to, co zrovna chci, a nijak se nestresovat. Jestli je to nějak fyzicky náročné nebo ne, na tom úplně nesejde. Baterky nejvíc dobiju tím, když strávím volný čas s lidmi, které mám rád. Někdo si může říct, že to zní zvláštně, po tom, co se v práci setkávám s tolika hosty, ale opak je pravdou. Lidi mám rád a v dobré společnosti je mi nejlíp. Důležitý je pro mě taky pohyb, sport. Když nemám fyzickou kondici a vlastně v tomhle ohledu na sebe ani čas, cítím se mnohem víc unavený, a to fyzicky i psychicky.

Zdeněk Kaštánek, 28 Hong Kong Street, Singapur / Odpočinek za posledních pět let moc neznám, a tak jsem se tomu musel přizpůsobit. Rád běhám, a proto mám víc párů bot. Jedny v práci, další v tašce a doma – to abych náhodou neměl výmluvu, že nemůžu. Běh je pro mě na vyčištění hlavy nejlepší, protože to mám čas jen sám pro sebe. S mojí ženuškou Melody jsme si zase domluvili jedno takové pravidlo: každou středu máme „date night“, což je pár hodin bez telefonu, a tudíž opravdový odpočinek. Taky medituji. Skoro každý den ráno nebo přes oběd, vždy deset minut cvičení. A když je čas, vezmu si Kindle a nějakou dobrou knížku. Je taky velice důležité si uvědomit, že na pozitivní myšlení a hlavně na energii má velký vliv i strava. Bez pozitiv si člověk může vzít měsíc dovolenou a ani tak si neodpočine.

Robin Kolek, Termini, Londýn / Volný čas? Stoprocentně se věnuju baru, pořád přemýšlím, jak věci zlepšit, zrychlit a lépe zorganizovat. Přiznám se, že moc relaxovat neumím. Každý měsíc si slibuju, že na tom zapracuju. Nejvíce si odpočinu hned po směně – prosadil jsem jako pivo pro zaměstnance to naše české. Odpočinkem je pro mě i cesta domů, z 99 % ji absolvuju na kole. Vždycky mám prázdnou hlavu a jen se soustředím, abych dorazil v pořádku domů.

Tomáš Melzer, Hradec Králové / Záleží, kolik dní volna mi vyjde. Když mám jen den, většinou nevylezu z domu, dospím deficit, který jsem nasbíral, pustím si muziku nebo třeba film. Ale snažím se zůstat sám, abych si odpočinul. Když je těch dní víc, je fajn změnit vzduch, vyjet z města a vyčistit si hlavu někde venku – třeba jet na výlet, užít si klid a nic neřešit.

Eduard Ondráček, Bonvivant’s CTC, Praha / Nejlepší je rozhodně zeleň, les, stromy, příroda. Tam si odpočinu nejvíc. Myslím, že důležitým faktorem je taky spánek, protože i plno nemocí je způsobeno nekvalitním spánkem. Snažím se proto dodržovat pravidlo 7 x 7, tedy spát sedm hodin sedm dní v týdnu. Doporučuji každému zkusit jeden den off a telefon nechat doma. Budete překvapeni, jak moc jsme na telefonu závislí a jak moc ho vlastně nepotřebujeme. Osobně doporučuji: Take a book!

Ondřej Pospíchal, Proof & Company, Hongkong / Myslím, že počáteční roky za barem si barmani moc neuvědomují, že odpočinek je opravdu důležitý. Postupem času ale zjistí, že není dobrá kombinace životního stylu spát – obědvat – pracovat a to opakovat donekonečna. Za pár let vás to trochu omrzí. Začnete chodit hned po práci domů namísto „na jedno“. Vstáváte dřív, abyste věděli, že nějaká rána jsou, a taky skočíte do posilovny, abyste měli pocit, kolik toho přes den stihnete. Má to i své výhody – stihnete banky, úřady, nakupování nebo doktory, jen s tím kinem a divadlem je to horší… Od té doby, co žiju v Asii, pracuju šest dní namísto pěti. Většinu volných večerů trávím u filmu nebo se ujímám role turistického průvodce, protože máme spoustu pracovních návštěv ze světa. Snažím se číst, mám asi čtyři knihy, které bych rád dočetl – to už si ale říkám rok. Důležité je, a to mám od kolegy, někam vypadnout na víkend. Pokud to není wakeboard nebo den na lodi, tak jsou to výšlapy do horách – tras je tady spousta. Ono ale občas stačí jen vypnout WhatsApp – to je velká úleva.

Petr Slovák, Lanterna, Velké Karlovice / Svůj volný čas trávím se ženou, dcerou a psem na chaloupce v Beskydech. Je tam krásně, klid a pohoda a to je pro mě nejvíc. Nejradši pak odpočívám doma na gauči u televize se skleničkou dobrého pití.

Filip Stránský, AnonymouS, Praha / Jak trávím volný čas? Třeba tím, že se starám o bonsai. Jmenuje se Matěj a je to fíkus. Už ho mám nějakou dobu a furt žije. Musím říct, že tvarování větviček je dobrý relax, vlastně celkově ta možnost ovlivňovat podobu malého stromu. Když ho zastřihávám, tak tvaruju jeho život, stejně jako svými činy tvaruji ten svůj. A pokud mi zbyde nějaký ten volný čas, rád si zahraju na PlayStationu. Odpočinek je pro mě momentální stav, kdy se mé tělo i mysl regenerují a připravují na další pracovní den.

úvodní foto: iStock

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Google+Pin on Pinterest

@poslední příspěvky

@newsletter

Fields marked with an * are required

@mohlo by vás zajímat