Poctivé řemeslo se cení, inovace nás ženou dál

25.02.2018AtBars

Řada barmanů se za bar poprvé postavila v době svých studií, aby si při škole přivydělali, a na některé z nich po skončení aktivní barmanské kariéry čekala práce pro nějakou značku, a to především v oblasti vzdělávání. Stejný je i příběh Laury Schacht, která před akademickou kariérou dala přednost baru a následně práci pro jednu z nejstarších rodinných firem v Nizozemsku. Její jméno je už pár let spjato se značkou De Kuyper a je na to náležitě hrdá. „Málokdo může říct, že ho zaměstnává společnost, která je starší než Spojené státy, byla úspěšně provedena těžkými obdobími a vždy zůstala věrná svým hodnotám,“ říká.

Jaké je vaše profesní zázemí a kdy a jak se vaše cesta protnula s likéry De Kuyper?

Dlouhá léta jsem pracovala jako barmanka, vydělávala jsem si tak při bakalářském studiu v Curychu, stejně jako během magisterských studií v Amsterdamu. Barmanství se za ty roky stalo nedílnou součástí mého života, takže jsem se nakonec s titulem magistry v oboru výzkum komunikace rozhodla vyměnit další akademickou kariéru za vedení baru, v němž jsem pracovala. Barmanská práce mě vždycky bavila a naplňovala, stejně jako možnost cestovat za inspirací po světě, poznávat nová místa a bary a potkávat zajímavé lidi, ale protože jsem odjakživa prahla po nových dobrodružstvích a kupředu mě poháněla potřeba učit se novým věcem, kývla jsem na nabídku pracovat pro palírnu Rutte a společnost Cooper & Barrel. Na starost jsem dostala jalovcové portfolio, tedy gin a genever, a hlavní náplní mé práce bylo školení a vzdělávání barmanů. O necelý rok později přišla šance přesunout se do globálního týmu a pracovat se značkou De Kuyper, kterou jsem ráda využila. Těší mě, že při plánování strategií i během školení mohu využít všechny své dosavadní zkušenosti včetně barmanských znalostí a dovedností.

Oficiální název vaší pozice zní global training and advocacy manager. Co je hlavní náplní vaší práce?

Moje práce je velmi pestrá a různorodá. Spoustu času trávím školením a vzděláváním barmanů se zaměřením na likéry De Kuyper a naše další produkty, zároveň se ale podílím na tréninkovém programu určeném pro nizozemský trh, jehož cílem je pomoci barmanům osvojit si základy řemesla. Za tímto účelem jsme mimo jiné vydali speciální publikaci a natočili výuková videa. Kromě toho připravuji semináře, které jdou více do hloubky a jsou určené třeba pro Tales of the Cocktail v New Orleansu a podobné oborové akce. Být v neustálém kontaktu s barmany považuji za nesmírně důležité, dává mi to možnost reagovat na jejich potřeby a požadavky a pomáhá mi to sledovat aktuální trendy. Je to práce, která nikdy nekončí, ale zároveň mě neustále překvapuje a přináší mi spoustu nových znalostí a úžasných chvil, na které se nezapomíná a které mám možnost trávit s velmi inspirativními lidmi.

Jaké to je pracovat ve společnosti, jejíž historie sahá až do roku 1695? Býváte v pracovním kontaktu s někým z rodiny de Kuyperových?

Jsem velmi hrdá na to, že mohu pracovat pro společnost De Kuyper, jež je stále rodinnou firmou a pracují v ní zástupci rodiny, která ji založila. Ostatně jen málokdo může říct, že ho zaměstnává společnost, která je starší než Spojené státy, byla úspěšně provedena těžkými obdobími, mimo jiné oběma světovými válkami, a vždy zůstala věrná svým hodnotám. Patří k nim i respekt a uznání, které rodina de Kuyperových vždycky vyznávala. Všichni se tu známe a zajímáme se jeden o druhého. Zrovna dnes ráno jsem v kanceláři potkala Remyho de Kuypera. Pracuje jako manažer plánování v našem závodě v Middelharnisu. Jeho bratr Marc je zase velmi aktivní v Royal Dutch Distillers, což je naše firma s působností ve Spojených státech.

V rámci své pracovní náplně jste hodně v kontaktu s barmany a máte možnost sledovat barové trendy. Který z nich jsou podle vás zrovna nejvýraznější?

Žijeme v době, kdy mají všichni přístup ke všemu, co se jim zamane. Považuji proto za důležité, že se barmani a lidé obecně mají tendenci obracet do minulosti, ctí tradici a vyznávají tradiční hodnoty. Chápou, že je lepší pít méně, ale kvalitněji. Upřímně doufám, že trend upřednostňující kvalitu před kvantitou ještě posílí a že baroví hosté budou stále více oceňovat poctivé řemeslo a úsilí, které my dáváme do našich likérů či destilátů a barmani do svých koktejlů.

Na co konkrétně se zaměřujete při seminářích pro barmany?

Úzce spolupracujeme s barmany na všech profesních úrovních. Pro ty méně zkušené organizujeme semináře v našem školicím centru, pro ty zkušenější jsou pak určeny prezentace vedené barmanskými osobnostmi, jako jsou Alex Kratěna, Remy Savage, Philip Bischoff nebo například Jeff Berry. Témata našich seminářů vybíráme velmi pečlivě, například na Tales of the Cocktail jsme se vloni a předloni zaměřili na historii geneveru, a to v podání Myriam Hendrickx, která u nás zastává pozici mastera distillera, a Simona Difforda, jehož Difford’s Guide asi netřeba představovat. V rámci několika dalších seminářů jsme se zase podělili o naše know-how v oblasti fermentace a destilace. Jelikož se zaměřujeme především na destilaci botanicals, je témat, která můžeme nejen s barmani sdílet, nepřeberné množství.

Likéry De Kuyper jsou známé prakticky po celém světě. Lze mezi jednotlivými trhy vysledovat nějaké větší rozdíly?

Určitě ano, rozdíly mezi jednotlivými zeměmi a regiony vždycky byly a budou. Obecně se dá třeba říci, že zatímco v Evropě se obliba koncentruje kolem příchutí, jako jsou jahoda či meloun, v Asii vede příchuť brusinek, ostružin a černého rybízu. Pak jsou tu ale samozřejmě ještě univerzálnější likéry, které se stejně dobře prodávají napříč všemi světadíly. K těm patří třeba Triple Sec nebo Blue Curaçao.

Dochovaly se nějaké historické dokumenty nebo artefakty ilustrující příběh značky De Kuyper a je možné si je někde prohlédnout?

Výběr historických dokumentů, láhví a dalších předmětů je vystaven v National Genever Museu ve Schiedamu. Otevřeno má celoročně vždy od úterý do neděle a jeho návštěvu mohu všem zájemcům o svět alkoholu vřele doporučit. Další cenné předměty či dokumenty schraňujeme sami. Před pár lety se nám například ozval jeden pán z Rakouska, že ve svém sklepě našel staré láhve geneveru De Kuyper a nabídl nám je. Dlužno dodat, že byly plné! Jde o skutečný poklad, kterého si velmi ceníme, obzvlášť když se tu a tam naskytne příležitost některou z těch láhví otevřít…

Je možné vaši palírnu navštívit a na vlastní oči vidět alespoň část výrobního procesu?

Pro zájemce z oboru jsme schopni návštěvu palírny zorganizovat. Kromě prohlídky může zahrnovat ještě mixologický seminář nebo workshop nazvaný Make your own liqueur.

Nabízí se v tak tradiční firmě, jako je De Kuyper, dostatečný prostor pro inovace? Plánujete v dohledné době nějaký nový produkt?

Dostatek prostoru pro vývoj novinek samozřejmě máme, inovace jsou dokonce jedním z pilířů filozofie naší společnosti. Strategie De Kuyper je do značné míry postavena na koktejlech, a tak se zaměřujeme především na vývoj produktů, které sledují spotřebitelské trendy a vyhovují potřebám barmanů. A jestli chystáme nějaké novinky? Samozřejmě! Určitě nás proto nepouštějte z dohledu! V plánu jsou jak novinky v rámci stávajících produktových řad, tak úplně nové značky, jako je třeba kávový likér Bébo, který jsme na vybraných trzích představili na podzim loňského roku.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Google+Pin on Pinterest

@poslední příspěvky

@newsletter

Fields marked with an * are required

@mohlo by vás zajímat