Koktejlový pradědeček a další kniha o bitters

06.04.2018Tomáš Mozr

V době internetu a sociálních sítí se naše pozornost tříští na tisíc kousků a různá média se předhánějí ve snaze zaujmout něčím revolučním, originálním či inovativním. Pokud si však nalijeme kapku nadhledu, vzápětí nám dojde, že klasika je prostě klasika. Láskou k ní byl zcela jistě veden Robert Simonson, když se rozhodl jednu ze svým knih věnovat koktejlu Old Fashioned, a do jisté míry ji reprezentuje i Dr. Adam Elmegirab’s Book of Bitters.

The Old-Fashioned / K uznávaným autorům píšícím o destilátech, barovém prostředí a koktejlové kultuře bezesporu patří Robert Simonson. Pravidelně plní stránky New York Times informacemi ze světa nápojové gastronomie a na kontě má taky slušnou řádku knih. Nejraději samozřejmě píše o tom, co je mu blízké, a tak bez povšimnutí nemohl zůstat ani jeho nejoblíbenější koktejl. Knihu nazvanou The Old-Fashioned: The Story of the World’s First Classic Cocktail with Recipes & Lore rozdělil na dvě části. První je věnována příběhu jedné z koktejlových klasik. Simonson se snaží postihnout její evoluci od samého počátku a Old Fashioned v podstatě pasuje do role „pradědečka“ všech koktejlů. Klade přitom velký důraz na citace nejrůznějších pramenů a nádavkem přidává odkazy na další literaturu, což může v méně znalém čtenáři téměř vyvolat dojem, že v minulosti byl ve středu veškerého zájmu výhradně tento drink a ostatní jako by ani neexistovaly. Druhá část knihy nejprve přináší stručné vysvětlení techniky přípravy koktejlu a přehled potřebného náčiní a pokračuje desítkami receptur, které Simonson roztřídil do tří oddílů. Zatímco první je zasvěcen oldschoolovým verzím koktejlu Old Fashioned pocházejícím ze starých barmanských příruček, druhý se zaměřuje na standardní variace, jež se od sebe liší prakticky jen volbou báze. Jednoznačně nejrozmanitější je třetí oddíl věnovaný moderní klasice. První dvě místa si v něm vysloužily Oaxaca Old-Fashioned a Benton’s Old-Fashioned, prostor dostal ale také třeba The Rebennack z neworleanského baru French 75, který je založen na spojení žitné whiskey, amara, kreolského shrubu a Peychauud’s bitters. Celá kniha je napsána s lehkostí, jež je autorovi vlastní, přičemž jednoduché orientaci napomáhá vyjma smysluplného členění i rejstřík. Malým nedostatkem jsou jinak krásné fotografie Daniela Kriegera, které díky matnému papíru ztrácejí na intenzitě a působí téměř jako z kopírky.

Robert Simonson – The Old-Fashioned: The Story of the World’s First Classic Cocktail with Recipes & Lore, Ten Speed Press, New York 2014

Book of Bitters / Ach, ty malé drahé lahvičky plné rozmanitých vůní a chutí, které jsou pro bar tím, čím je sůl pro kuchyň! Právě na tyto koncentrované hořké tekutiny se zaměřuje Dr. Adam Elmegirab’s Book of Bitters, jejímž autorem není nikdo jiný než publicista, lektor a v neposlední řadě také zakladatel společnosti na výrobu bitters Adam Elmegirab. Leccos o obsahu knihy napovídá už její podtitul: The Bitter and Twisted History of One of the Cocktail World’s Most Fascinating Ingredients. Elmegirab v ní prezentuje výsledky svého bezmála dekádu trvajícího výzkumu a nádavkem přidává pět desítek receptur, pod nimiž jsou podepsáni přední barmani. První kapitola je věnována prvopočátkům bitters, jejich definici, kořenům a vazbám na vznik koktejlu. Druhá kapitola se zaměřuje na vzestup a pád bitters, na novodobé značky, ale také na proces výroby, a to včetně otázek legislativy. Ve třetí kapitole má čtenář možnost se plně ponořit do světa bitters. Hned zkraje na něj číhají poznámky o vědeckých přístupech k základním chutím, po nichž následuje přehled ingrediencí, které hořkost vyvolávají a k nimž patří třeba kůra chinovníku, andělika, ženšen, skořice či třešňové dřevo. Poslední a zároveň nejobsáhlejší kapitola se zaměřuje na koktejly. Nejprve popisuje základní barové vybavení, sklo a techniky přípravy a poté dává vyniknout samotným recepturám, jež jsou seřazené na základě toho, do jakého chuťového spektra spadají (hořké, slané, sladké, kyselé a umami). Na závěr nechybí ani přehled značek, jež jsou na trhu k mání. Celkově kniha působí oddechovým dojmem a její grafické provedení doslova láka strávit s ní delší čas. Lze jí proto i prominout, že se autor mnohdy soustředí především na svou zkušenost a svůj pohled na bitters.

Adam Elmegirab – Dr. Adam Elmegirab’s Book of Bitters: The Bitter and Twisted History of One of the Cocktail World’s Most Fascinating Ingredients, Dog’n’Bone Books, New York 2017

úvodní foto: iStock

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Google+Pin on Pinterest

@poslední příspěvky

@newsletter

Fields marked with an * are required

Vyplněním uvedených polí a kliknutím na „přihlásit“ udělujete AtBars Spirit, s.r.o., souhlas se zpracováním osobních údajů, jež bude provedeno dle platné legislativy.

@mohlo by vás zajímat