Radnici obsadí autentisté ze středu Evropy

09.04.2018AtBars

Na pražské Novoměstské radnici se budou 18.–19. května opět ochutnávat autentická vína. V jejích prostorách se totiž uskuteční již pátý ročník festivalu Praha pije víno, jenž patří k největším svého druhu v Evropě. Registrováno je již na šest desítek vinařů.

Organizátory festivalu Praha pije víno jsou pražský vinný bar Veltlin zastoupený Bogdanem Trojakem a společnost Champagnier v čele s Antonínem Suchánkem. Od počátku se zaměřují primárně na autentická vína ze střední Evropy. Jejich cílem bylo navázat na tradici setkávání vinařů z bývalé rakousko-uherské monarchie, která se konala až do vypuknutí první světové války a účastnili se jich vinaři ze všech regionů starého mocnářství. „Myslíme si, že vinaře z tohoto soustátí, které patřilo k největším vinařským zemím Evropy, dodnes mnohé spojuje, a je proto dobré a potřebné akcentovat osobitost středoevropských vín,“ říkají. Kritéria pro účast na festivalu jsou přísná, důraz je kladen na návrat k tradičním technologiím a minimalizace cizorodých přísad. „Na festivalu se prezentují především vína, která se pěstují udržitelným způsobem. Netrváme na certifikacích a označeních BIO. Důležitější než certifikát je to, že práci většiny zúčastněných vinařů důvěrně známe a víme, jak důležitý je pro ně výsledek v podobě autentického, nemanipulovaného vína,“ vysvětluje Bogdan Trojak.

Letos už je na festival, jenž bude v pátek 18. května probíhat od 13 do 20 hod. a v sobotu 19. května od 11 do 18 hod., zaregistrováno na šest desítek vinařů z České republiky, Slovenska, Rakouska, Maďarska, Slovinska a Itálie, ale také z Francie, kterou budou reprezentovat především vinařství z Champagne. Speciálním hostem budou letos vinaři z Portugalska. Jmenovitě organizátoři lákají například na vína Charlese Dufoura či Jeffa Vejra. „Máme velkou radost, že na letošní ročník přijede Američan českého původu Jeff Vejr, který tvoří skvělá vína v Oregonu. Navíc byl jeho dědeček legionářem a bojoval na francouzské frontě, jeho rodina tak vypráví silný příběh. Návštěvníci se mohou těšit také na Charlesa Dufoura z Francie, jehož šampaňské končí ve většině michelinských restaurací,“ vysvětluje Antonín Suchánek. Z moravských vinařů nebudou na Novoměstské radnici chybět například Milan Nestarec a Jaroslav Osička nebo třeba jeho velkobílovičtí jmenovci Dalibor Osička, který se mimo jiné zabývá výrobou kachetinských vín, a Radek Osička, jehož malé vinařství produkuje pouze 600 láhví vína či pymentu ročně, a tak je kromě u něj ve sklepě není téměř kde ochutnat.

Praha pije víno má i svůj doprovodný program, jenž se tentokrát ponese ve znamení oslav 100. výročí založení republiky. Kulturně-vzdělávací blok se zaměří na rozpad Rakouska-Uherska, který zásadním způsobem změnil mapu Evropy. Proběhnou zde přednášky o tom, co se v roce 1918 stalo s vinným trhem a jak se začalo budovat samostatné československé vinařství.

foto: Martin Houdek

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Google+Pin on Pinterest

@mohlo by vás zajímat