Barová akademie: Jak používat Instagram?

12.04.2018DBA

Popularita Instagramu narůstá. Má už přes 700 milionů uživatelů, kteří na něm sdílejí více než 5 milionů fotografií denně. Stal se z něj tak skvělý marketingový nástroj k oslovování potenciální klientely a získávání nových hostů. Působivé a inspirativní záběry dokážou skvěle promovat váš bar a předvést jeho jedinečný koncept. Ne nadarmo se říká, že jeden obraz vydá za tisíc slov, a Instagram je toho důkazem. Přitom potřebujete jen chytrý telefon, pomocí něhož budete fotky a videa podniku, koktejlů či personálu pořizovat a rovnou i sdílet.

Správa instagramového profilu není až taková věda, několik důležitých věcí je ale třeba vzít v potaz už při jeho zakládání. V první řadě si musíte zvolit jednoduché a snadno zapamatovatelné uživatelské jméno, které bude v maximální možné míře korespondovat s názvem podniku. Hosté vás tak na síti dobře najdou a bude pro ně snadné vás na Instagramu tagovat. Při výběru profilové fotky zase dbejte na to, aby dostatečně reprezentovala charakter vašeho podniku, tedy to, kdo jste a co nabízíte. Ujistěte se také, že váš instagramový profil obsahuje link na webové stránky, kde se o vás hosté mohou dozvědět více.

O čem a jak postovat?

Z pohledu obsahu existují tři základní okruhy, na něž se můžete zaměřit. Tím, co se nabízí na první dobrou, jsou samozřejmě koktejly. Může jít jak o vaše signature drinky, tak o oblíbenou klasiku, potažmo o novinky ve vaší nabídce. Nalákat hosty na vaše koktejlové kreace vám pomohou krásné fotky nebo videa z jejich přípravy. Zaměřit se samozřejmě můžete také na další zajímavé položky z vašeho menu, opomenout byste ovšem rozhodně neměli ani barový tým a jeho jednotlivé členy. Právě tváře podniku totiž představují ideální způsob, jak dát vašemu instagramovému profilu osobnější ráz. Představovat sebe a své kolegy můžete prostřednictvím fotografií, které je zachycují při práci, například při činnosti, která je baví nejvíc, nebo formou videa, třeba jak míchají nějaký svůj oblíbený drink. Třetím a neméně důležitým tematickým okruhem jsou akce, které v baru pořádáte. Patří k nim různé tematické večery, degustace, hostování nebo pop-upy a podobné aktivity. Kromě pozvánek zveřejněných s dostatečným předstihem můžete dát také hostům nahlédnout do zákulisí v průběhu příprav a sdílet s nimi fotky, videa nebo Instastories přímo z akce. Vedle obsahu byste ovšem neměli opomíjet ani formu. Při psaní postů se nebojte trochu odvázat, používejte humor a odlehčený tón, dbejte ale na profesionalitu a také na to, aby text korespondoval s fotografií a vhodným způsobem ji rozvíjel. Pokud je to možné a vhodné, označte v postu další uživatele Instagramu. Nikdy nezapomeňte tagovat sami sebe, tedy váš podnik, jelikož tak na síti zanecháte větší stopu a vysloužíte si více reakcí. Velmi důležité jsou pochopitelně i hashtagy, používejte ale jen ty skutečně relevantní. Patří k nim takové, které pomohou potenciálním hostům váš podnik na síti nalézt, třeba #cocktails nebo #bartender, a hashtagy provázané s lokalitou, v níž se nacházíte a které tak identifikují #yourbarslocation.

Síla perfektního záběru

Základem samozřejmě je vědět, co chcete fotografií nebo videem hostům sdělit, realizace vašeho nápadu za tím ovšem nesmí pokulhávat. Na Instagramu byste měli sdílet výhradně kvalitní fotografie. Začíná to už samotnou kompozicí – každý záběr si dobře promyslete, soustřeďte se na to, co chcete, aby na fotografii vyniklo. Zaměřte se také na pozadí, aby nepůsobilo neuspořádaně nebo rušivě. Při focení si pomáhejte vodicími linkami a mřížkami, aby byla fotka rovná a nic se vám na ní nekácelo. Nezapomínejte ani na světelné podmínky. Pokaždé se ujistěte, že máte světla dost, což bývá v barovém prostředí více než obtížné. Buď můžete fotku pořídit ještě před směnou, dříve než se venku setmí nebo budete muset ztišit světlo na potřebnou provozní hladinu. Pokud už děláte záběr uprostřed večera, zajistěte si dodatečný zdroj světla a fotografovaný objekt si nasviťte. Ještě složitější je, když se snažíte zachytit pohyb. Aby byla fotka dostatečně ostrá, musíte k tomu mít opět perfektní světelné podmínky, ale ani tak nebudete mít úplně vyhráno. Skvělým pomocníkem může být funkce sekvence, která umožňuje nafotit sérii snímků v rychlém sledu a poté z nich vybrat tu nejlepší a hlavně nejostřejší. Leccos se dá vylepšit také následnou úpravou fotografií – pohrajte si s jasem a sytostí, popřípadě použijte některý z filtrů, které ji mohou zajímavě oživit. Podobná pravidla jako pro fotografie samozřejmě platí i pro videa – také v jejich případě je nutné přemýšlet nad kompozicí a zohlednit světelné podmínky a hlavně si předem dobře promyslet obsah sdělení a jeho podobu, prostě co a jak chcete natočit. Největšího efektu dosáhnete krátkými videi, jejich maximální délka je limitována 60 vteřinami.

Další náměty k zamyšlení

Dobře se pracuje také s Instagram Stories neboli Instastories, což mohou být jak krátká, patnáctivteřinová videa, tak koláže střídajících se fotografií. Z vašeho profilu a Instagramu obecně po 24 hodinách zmizí, tedy pokud je nezařadíte do výběru. Touto formou je možné sdílet třeba pohledy do barového zákulisí a je to taky skvělá cesta, jak představit personální stránku vašeho podniku. Další zajímavou variantu představuje živé vysílání. Instagram Live poskytuje možnost komunikovat s hosty v reálném čase a ukázat jim, co se u vás v baru anebo tam, kde se právě nacházíte, zrovna děje. Také v tomto případě je ale dobré si obsah sdělení naplánovat a dobře promyslet a zohlednit kvalitu záběru a vysílání (kompozice, světlo atp.). Chcete-li oslovit co nejvíce lidí, pokuste se nějak vytěžit tzv. influencery, tedy ty, kdo ve vašem okolí udávají tón a mají na Instagramu hodně fanoušků. Mohou to být známé osobnosti, ale také uznávaní barmani nebo další představitelé barové branže. Sledujte je, navažte s nimi kontakt – třeba k vám pak zavítají, dají si drink a budou ho postovat na svém instagramovém profilu! Nezapomínejte ale ani na své hosty – budujte si s nimi vztah, motivujte je a odměňujte. Můžete třeba na Instagramu uspořádat fotografickou soutěž, do níž se přihlásí tím, že vás na své fotce označí. Jde o skvělý způsob, jak s jejich pomocí zvýšit povědomí o vašem podniku. Chcete-li ve světě Instagramu urazit ještě větší kus cesty, můžete své posty propagovat pomocí reklamy. Instagram ads vám pomohou rozšířit okruh lidí, kterým se váš obsah zobrazí. Pokud se k tomu ovšem rozhodnete, musíte si v první řadě správně nadefinovat okruh uživatelů a primárně pracovat s těmi, kteří žijí a pracují v dosahu vašeho podniku.

úvodní foto: iStock

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Google+Pin on Pinterest

@poslední příspěvky

@newsletter

Fields marked with an * are required

Vyplněním uvedených polí a kliknutím na „přihlásit“ udělujete AtBars Spirit, s.r.o., souhlas se zpracováním osobních údajů, jež bude provedeno dle platné legislativy.

@mohlo by vás zajímat