Irish Distillers má svůj řemeslný pivovar

04.06.2018AtBars

V poslední době přibývá palíren, které svou whisky nechávají dozrávat v sudech po nějakém výraznějším pivu, i pivovarů, jež své pivo nechávají ležet v sudech po whisky. Společnost Irish Distillers si kvůli tomu dokonce pořídila pivovar.

Pod křídla Irish Distillers patří whiskey Jameson, která do svého výrobního procesu pivní sudy zakomponovala již před pěti lety. Na zajímavém experimentu se tehdy spolu s hlavním masterem distillerem midletonské palírny podílel vrchní sládek z nedalekého pivovaru Franciscan Well. Do pivovaru nejprve putovalo několik sudů, v nichž zrála whiskey Jameson. Tam je naplnili stoutem, aby zjistili, jaký vliv budou mít na jeho chuť. Jakmile byli s výsledkem spokojeni, sudy se vrátily do palírny, kde do nich na šest měsíců uložili whiskey. Výsledkem byl destilát v chuti obohacený o tóny chmele, kávy a kakaa, který dostal jméno Jameson Caskmates a ke spotřebitelům se dostal už v roce 2014. V následujících letech si své místo v portfoliu značky více než upevnil, k mání je už ve čtyřech desítkách zemí a jeho prodeje utěšeně rostou. Spolupráce s Franciscan Well však měla své kapacitní limity, a tak nutně přišla na přetřes otázka, kde brát pivo, které by se mohlo s whiskey o sudy dělit.

V hledáčku Irish Distillers se v souvislosti s tím ocitla Eight Degrees Brewing Company, kterou v roce 2010 v Mitchelstownu na severu Corku založili Novozélanďan Scott Baigent a Australan Cam Wallace. V současnosti jde o jeden z nejúspěšnějších řemeslných pivovarů v Irsku, vaří se v něm například ležák plzeňského typu Barefoot Bohemian, single malt IPA nazvaná The Full Irish nebo třeba Amber Ella, což je amber ale amerického typu. V Eight Degrees Brewing doposud pracovalo deset zaměstnanců a počítá se s tím, že všichni zůstanou i po jejím prodeji. Částka, za níž společnost Irish Distillers řemeslný pivovar pořídila, nebyla zveřejněna. Předpokládá se však, že se pohybovala v řádu milionů eur.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Google+Pin on Pinterest

@mohlo by vás zajímat