Útočiště pro všechny, kdo k drinku rádi doutník

07.06.2018AtBars

Protikuřácký zákon, který vyhnal kuřáky z hospod a barů na ulici, těžce dopadl také na ty, kdo si rádi vychutnají sklenku destilátu nebo dobrý koktejl v doprovodu doutníku. Jedním z nemnoha míst, která tento komfort nabízejí, je pražský Bar Cohiba Atmosphere, jenž je situován v Kaprově ulici v prvním patře podniku La Bodeguita del Medio. Funguje na klubové bázi za symbolický členský poplatek a díky nedávné velkorysé rekonstrukci poskytuje nejen příjemné prostředí pro doutníkáře, ale také zázemí pro degustace a prezentace.

La Bodeguita del Medio tvoří nedílnou součást pražské barové scény už od roku 2002. Prostory v patře, které vznikly rekonstrukcí bytových jednotek, přišly na řadu až od dva roky později. Kromě klubu o několika saloncích zahrnují hned nad schodištěm situovaný obchod s prémiovým alkoholem a kubánskými doutníky, jež jsou zde uloženy ve walk-in humidoru. Prim mezi nimi hraje značka Cohiba, což se ostatně odráží i v názvu podniku – Bar Cohiba Atmosphere. Jeho koncept byl myšlence snoubení doutníků s destiláty nebo koktejly podřízen od samého počátku, díky velkorysé rekonstrukci, která proběhla zkraje tohoto roku a trvala zhruba měsíc, byl však tento záměr doveden k dokonalosti. Kompletně se změnila dispozice prostor. Hlavní místnosti nyní dominuje rozlehlý bar, jenž se táhne podél dvou stěn a nabízí osm míst k sezení. Zhruba dvě desítky hostů se mohou usadit u stolků, a to jak na barových židlích, tak v pohodlných kožených sedačkách. Dalších patnáct míst je k dispozici v návazném salonku. Styl podniku nejlépe charakterizuje výraz koloniální, stěny zdobí krokodýlí kůže, sloní kly, starožitné hodiny, pistole nebo třeba opiové dýmky. To vše se příjemně protíná s moderním vybavením baru, k jehož chloubám patří například speciální tryska na vymražování sklenek. Výkonná klimatizace je pochopitelně naprostou samozřejmostí.

Převaha rumů a drinky dělané na míru

Bar Cohiba Atmosphere funguje na klubové bázi. Hosté u vstupu zaplatí symbolický poplatek 10 Kč, na jehož základě se stanou právoplatnými členy a poté už si stačí jen vybrat drink a zvolit k němu ten správný doutník. Na barovém displeji najdou širokou škálu prémiových destilátů, mezi nimiž lehce dominují rumy. „Naši hosté rádi ochutnávají, takže se nedá říct, který z destilátů mají nejraději. Nejvíc si ale objednávají rumy všech typů, kterých máme obrovský výběr a do budoucna ho chceme ještě rozšiřovat,“ prozrazuje manažer Bar Cohiba Atmosphere Jan Mulač. Sestava míchaných drinků se zčásti překrývá s nabídkou Bodeguity, kromě celé řady koktejlových klasik a jejich modernějších variací ale nabízí ještě signature drinky, jejichž nabídka je vypsána na stěně na tabuli a co půl roku se bude obměňovat. Jak šéfbarman Martin Libotovský, tak jeho dva baroví kolegové jsou však kdykoliv připraveni namíchat hostům koktejl na míru. Komunikaci ji v tomto ohledu značně usnadní předtištěný objednávkový lístek, který si utrhnou z bloku formátu A6. Stačí na něm zaškrtnout základní informace: styl drinku (long, short), jeho chuť (sweet, sour, bitter) a preferovanou bázi (rum, vodka, tequila, gin, whisky). Vybírat je přitom vždy možné ze dvou kategorií – základem je Standard za jednotnou cenu 189 Kč, nástavbou o sto korun dražší Premium. Hosté tak mohou volit například mezi rumem Havana Club 3 Años či Selección de Maestros nebo třeba mezi základním ginem Beefeater a Beefeater Burrough’s Reserve. Drink na bázi whisky si mohou dát jak z Jamesona či Four Roses, tak z osmnáctileté Chivas Regal či dalších prémiových whisk(e)y.

Zázemí pro prezentace a párování rumu s doutníky

Při rekonstrukci prostor provozovatelé Bar Cohiba Atmosphere mysleli i na to, aby zde bylo možné pořádat degustace a obdobné prezentace. Ze stropu je proto možné spustit plátno na projekci, pořešená je možnost zapojení notebooku či projektoru a samozřejmost představuje dobré připojení na internet. O skvělém barovém zázemí ani nemluvě. V nejbližší době se zde uskuteční například degustace zaměřená na párování kubánského rumu s kubánskými doutníky, kterou povede Jakub Vinš, český ambasador rumu Havana Club. „Měl jsem už možnost prezentovat rum Havana Club na různých místech po celé České republice, obecně ale preferuji koktejlové bary, v nichž se jako někdejší barman cítím nejlépe. Když se na jednom místě protne příjemné prostředí s prvotřídním zázemím, a nově zrekonstruovaný Bar Cohiba Atmosphere obojí jednoznačně poskytuje, je to vždy zárukou příjemně stráveného večera či pozdějšího odpoledne,“ říká Jakub Vinš a dodává: „Hlavní náplň mé práce sice tvoří prezentace značky Havana Club barmanům a potažmo i široké veřejnosti, zabývám se ale také speciálními ochutnávkami. Patří k nim například řízená degustace rumů z prestižní kolekce Havana Club Icónica, jejíž nedílnou součástí je rum Havana Club Unión Cohiba Atmosphere, který byl vytvořen tak, aby šel do páru s doutníky. Síly na něm spojili maestro ronero Asbel Morales a kubánský znalec doutníků Fernando Fernández. Inspiraci našli mimo jiné i v procesu stárnutí tabákových listů, jejich míchání a zrání. Asbel Morales nejprve vybral menší várky unikátních rumů, které nechal dále stárnout a opakovaně je míchal. Výsledný destilát se dobře snoubí například s jemnou, zároveň však výraznou chutí klasického doutníku Cohiba Siglo VI.“ K dalším Jakubovým speciálním degustacím patří snoubení rumu s čokoládovými pralinkami, nejoblíbenější jsou ale přece jen ty zasvěcené párování rumu s doutníky. Jedna taková se ve druhé polovině černa uskuteční právě v Baru Cohiba Atmosphere.

foto: Luboš Wišniewski

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest
FernetStock

@poslední příspěvky

@newsletter

Fields marked with an * are required

Vyplněním uvedených polí a kliknutím na „přihlásit“ udělujete AtBars Spirit, s.r.o., souhlas se zpracováním osobních údajů, jež bude provedeno dle platné legislativy.

@mohlo by vás zajímat