Čtyři dny ve Skotsku s Master of Scotch

18.06.2018Zdeněk Kortiš

Společnost Chivas Brothers, která je majitelem značek Chivas Regal a Ballantines, ale také třinácti skotských single malt palíren včetně The Glenlivet, Aberlour nebo třeba Strathisla, pořádá pro své ambasadory z různých zemí světa čtyřdenní kurz, jenž dává nahlédnout i tam, kam se běžný návštěvník nedostane. Jakožto český ambasador jsem nedávno dostal možnost se informacemi nabitého vzdělávacího programu zúčastnit i já.

Čtyřdenní kurz Master of Scotch má velice zajímavý program a své účastníky vezme na místa, kam by se jinak jen stěží dostali. Hodně atraktivní je už jeho „základna“, která se nachází v samém centru nejvýznamnějšího skotského regionu Speyside, přímo v palírně Strathisla. Její historie sahá až do roku 1786, což z ní činí nejstarší fungující palírnu v oblastech Highlands a Speyside. Ubytování je zajištěno v krásném zámečku Linn House, který leží v sousedství palíren Glen Keith a Strathisla a střechu nad hlavou poskytuje výhradně jejich hostům. Ke zdejším zajímavostem patří názvy pokojů, které odkazují na jednotlivé Chivas palírny, ale také úžasný whisky bar ve spodním patře, jenž se pyšní různými historickými láhvemi a dalšími unikátními kousky. V Library Baru navíc platí jednoduché pravidlo: na jakou láhev dosáhnete, z té si můžete nalít.

Palírny, sudy i túra k vodnímu zdroji

První den měl Master of Scotch na programu nejprve návštěvu palírny Strathisla, a to v doprovodu Richarda Clarka, mastera distillera palírny Glenburgie. Následoval tasting vedený Calumem Fraserem, jenž je jedním z nových masterů blenderů Chivas Brothers a nástupcem legendárního Colina Scotta. Zaměřený byl na jednotlivé smysly, vzorky se tudíž degustovaly z neprůhledných skleniček a naředěné na 20 %. Druhý den jsme nejdříve zavítali do Speyside Cooperage, abychom se blíže seznámili s výrobou sudů, a hned poté jsme se přesunuli do Glenlivet, jež se po vyhlášení Excise Act v roce 1824 stala první licencovanou palírnou ve Skotsku. Po prohlídce a degustaci jsme se vydali na túru k vodnímu zdroji Josie’s Well a k místu zvanému Upper Drumin, kde se psala nejen historie palírny Glenlivet, ale celého whisky průmyslu. Plni dojmů jsme se poté přesunuli do palírny Aberlour, kde nás čekala prohlídka, degustace a návštěva warehousů. Aberlour je typickým představitelem Speyside, jehož whisky stojí na sudech po sherry. Dokonce i v samotném new make je možné ucítit tóny ostružin. Není bez zajímavosti, že jde o nejprodávanější single malt ve Francii a za zmínku zcela jistě stojí i zdejší whisky lahvované v sudové síle, které zrají ve first fill oloroso sherry sudech. Řada nese název Aberlour a’Bunadh a vyrábí se v omezených várkách – aktuální batch nese číslo 62.

Blending session, historie a vzorky ze sudu

Třetí den naše cesta nejprve vedla do palírny Glenburgie, která je domovem Ballantines a veřejnosti není běžně přístupná. Většina zdejší produkce sice putuje do blendů, v loňském roce však bylo po dlouhé době uvedeno na trh také jedno single malt stáčení nazvané Ballantines Malt – Glenburgie 15 y. o. Každého, kdo se o whisky zajímá hlouběji, určitě zaujme informace, že se v palírně Glenburgie v 60. a 70. letech minulého století používal tzv. Lomond still. Whisky z něj vyprodukovaná se jmenovala Glencraig a dnes je z ní sběratelská rarita. Součástí návštěvy palírny byl i nezbytný tasting, jenž zahrnoval Ballantines Finest, Hard Fired a dvanácti-, sedmnácti-, jednadvaceti- a třicetiletý blend. Velmi inspirativní pak byla blending session, kterou vedl sám Colin Scott, pátý master blender v historii firmy Chivas Regal. Následoval přesun do Strathisly a degustace ze sudu v Chivas Cellar, konkrétně jsme měli možnost ochutnat Ultis v sudové síle, jenž měl okolo 60 % alkoholu. Čtvrtý, závěrečný den byl vyhrazen pro návštěvu Chivas Archive, který schraňuje tiskoviny, jež se vážou k historii značky, ale také unikátní láhve. Uložena je zde kupříkladu původní Royal Salute z roku 1953 nebo třeba Chivas Regal z roku 1909, ale také kompletní řada Aberlour a’Bunadh. Pod vedením Colina Scotta jsme ještě absolvovali Royal Salute Tasting a poté už následoval závěrečný test nově nabytých znalostí.

Budoucnost viděná ve světlých barvách

Program Master of Scotch je o poznávání nových kolegů, zážitcích z krásného Skotska a pochopení odkazu ušlechtilého destilátu, za kterým stojí generace pracovitých a zručných lidí. S ohledem na přísnou legislativu, precizně odváděnou práci a kvalitu výsledných destilátů je myslím možné bez váhání konstatovat, že má skotská whisky před sebou zářnou budoucnost. Whisky totiž není módní trend – whisky byla, je a bude!

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Google+Pin on Pinterest
Borrago

@poslední příspěvky

@newsletter

Fields marked with an * are required

Vyplněním uvedených polí a kliknutím na „přihlásit“ udělujete AtBars Spirit, s.r.o., souhlas se zpracováním osobních údajů, jež bude provedeno dle platné legislativy.

@mohlo by vás zajímat