Lounge Bohemia vypravil nealko Orient Express

01.07.2018Bára Urbanová

Londýnský bar Lounge Bohemia rozšířil počet svých koktejlových degustačních menu. V tom novém, pojmenovaném Orient Express, hosté najdou šest drinků bez jediné kapky alkoholu. Co koktejl, to jiná textura a jiná technika přípravy. Mají ale i něco společného: jsou inspirované Asií a v každém z nich sehrává svou roli čaj nebo čajová technika. „Chtěli jsme, aby i lidé, kteří alkoholu neholdují, mohli zažít, o čem Lounge Bohemia je,“ vysvětluje motivaci k vytvoření nové koktejlové sestavy Pavel Tvaroh.

Je to poprvé, kdy se nealko koktejly zabýváš takto komplexně?

Ne tak docela, s nealkoholickými koktejly jsme samozřejmě pracovali už dříve, donedávna jsme je kupříkladu prezentovali tak, aby vypadaly jako víno, tedy sklenka bílého, červeného, rosé a bublin. Teď jsme ale poprvé sestavili i nealkoholické degustační menu. Koktejlová nabídka Lounge Bohemia je v současné době rozdělená do čtyř skupin – Morning glory, Lounge Bohemia classics, Young at heart a At one with nature. V návaznosti na tuto strukturu jsme se už v lednu rozhodli nově pojmout i naše nealko koktejly. Pro každou koktejlovou skupinu jsme nejprve vytvořili jeden drink s odlišnou texturou a použitou technikou, aby i lidé, kteří alkoholu neholdují, mohli zažít, o čem Lounge Bohemia je. A protože si u nás stále více hostů dává degustační menu, což je vlastně souhrn šesti technik a textur, které používáme, chtěli jsme tuto možnost dopřát i těm, kdo nepijí, a tak jsme zavedli šestichodové nealkoholické degustační menu. Stejně jako u alkoholického má každý chod jinou texturu a vyžaduje jinou techniku přípravy.

Jak se tahle nová nealko kolekce jmenuje a proč?

Jmenuje se Orient Express a je pojatá jako asijská verze odpoledního čaje, jako takový high tea inspirovaný Asií, tamními surovinami i servisem. Prezentujeme ji s podtitulem Zážitek pro tea total osoby. Jde o hru se slovy – v angličtině se totiž pro ty, kdo nepijí, používá označení t-total. Jelikož společným prvkem všech koktejlů je použití čaje nebo čajové techniky, pozměnili jsme to na tea total.

Z čeho přesně Orient Expres sestává?

V Lounge Bohemia u degustací názvy koktejlů neuvádíme, host jednotlivé chody dostává v daném pořadí spolu s vysvětlením, jak je konzumovat. V případě Orient Expressu se jako první servíruje makové espuma, která se pije z opiové fajfky. Výpar COkoktejlu dodává specifickou vůni máku a evokuje kouření opiové dýmky. Následují ananasovo-chininové nudle se „sójovkou“ z karamelizovaného oolongu. Třetím chodem je liči. Jde o tekutinu uzavřenou ve skořápce z růžových lístků, takže výsledek připomíná plod liči. Stejnou technikou v alkoholické verzi degustace připravujeme například Piña Coladu. Poté se servíruje dim sum, což je knedlíček z vaty z čaje matcha vyplněný krystaly z chryzantémového čaje. Jí se matcha hůlkami, které jsou samy také jedlé. Předposledním chodem je čaj – studená tekutina připravená z chryzantém, jasmínu a yuzu, jejíž konzumace je ozvláštněna párou s vůní čaje. Degustaci uzavírá mochi, naše variace na japonský koláček z rýžové pasty. V podání Lounge Bohemia jde o kombinaci čaje earl grey a kondenzovaného mléka, vnější část tvoří přemražené mléko, vnitřek polotekutý čaj.

Je mezi těmi šesti chody nějaký, na který jsi obzvlášť pyšný?

Nikdy se neptej otce na nejmilovanější dítě!

V čem je vymýšlení nealko drinků jiné, popřípadě těžší než alkoholických koktejlů?

Nemyslím si, že by bylo jiné nebo dokonce těžší. Naopak, v případě některých technik je to jednodušší, protože nealko lépe mrzne. Na druhou stranu je ale pravda, že třeba chuť máku se líp projevuje v alkoholu než ve vodě. My ale máme rádi výzvy a nenecháme se snadno odradit.

Bude možné tvoji novou nealko sestavu ochutnat i jinde než v londýnském Lounge Bohemia?

Jak si asi čtenáři AtBars.com všimli, Lounge Bohemia p.o.p.u.p. Praha byl opravdu pop-up a jeho brány se vloni v prosinci definitivně zavřely. Na naši degustaci věnovanou odpůrcům alkoholu tak budete muset vyrazit do Londýna.

Kdy poprvé Orient Expess v Lounge Bohemia „vyrazil na trať“?

Minulý týden. A zatím máme samé pozitivní reakce.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Google+Pin on Pinterest
Borrago

@poslední příspěvky

@newsletter

Fields marked with an * are required

Vyplněním uvedených polí a kliknutím na „přihlásit“ udělujete AtBars Spirit, s.r.o., souhlas se zpracováním osobních údajů, jež bude provedeno dle platné legislativy.

@mohlo by vás zajímat