Bývalý lihovar se proměnil v muzeum vodky

25.07.2018Bára Urbanová

V polovině června bylo ve varšavské čtvrti Praga z iniciativy asociace polské vodky otevřeno muzeum národního nápoje našich severních sousedů. Situováno je v areálu někdejšího lihovaru Koneser, kde se v minulosti vyráběly značky Wyborowa a Luksusowa. Interaktivní expozice muzea dává nahlédnout do historie a výroby polské vodky i do zvyklostí spjatých s jejím popíjením. Na prohlídku navazuje degustace a kdo má zájem, může pokračovat s koktejly v místním baru či snoubit vodku s pokrmy v restauraci Zoni, jež je rovněž součástí zrekonstruovaného objektu.

Varšavská čtvrť Praga se nachází na severu polské metropole, na východním břehu řeky Visly. Její název je odvozen od slova pražit, nikoliv od Prahy, jak bychom si u nás v Česku možná rádi mysleli. Zajímavá je především tím, že se na jejím území zachovalo nejvíce předválečné architektury v rámci celé Varšavy. Ukázkovým příkladem je právě lihovar Koneser, jenž byl postaven na konci 19. století v neogotickém stylu. Rekonstrukce areálu, který se nachází na ploše o velikosti 50 000 metrů čtverečních, jež je vymezená ulicemi Ząbkowska, Nieporęcka, Białostocka a Markowska, byla zahájena na konci roku 2014. Poměrně rozsáhlý projekt Koneser Praga Center kromě muzea a dalších výstavních ploch zahrnuje také kancelářské, rezidenční a obchodní prostory, ale i hotel nebo třeba konferenční centrum a jeho realizace ještě nějaký čas zabere. Muzeum polské vodky, za nímž stojí asociace Stowarzyszenie Polska Wódka, patří k těm jeho objektům, které už byly dokončeny. Své první návštěvníky přivítalo 12. června, a i když to kolem něj zatím stále vypadá jako na stavbě, už teď je v provozu sedm dnů v týdnu. Otevřeno má od neděle do čtvrtka od desíti do osmi, v pátek a v sobotu od jedenácti do devíti. Základní vstupné činí 40 zlotých, zajistit si ovšem lze například i speciální noční prohlídku nebo se přihlásit do některého z tréninkových modulů a dozvědět se něco víc třeba o koktejlech na bázi vodky nebo o jejím párování s pokrmy.

Od definice na cestu staletími

Muzeum polské vodky je situováno uvnitř areálu v budově, kde v minulosti probíhala destilace a rektifikace. Zrekonstruována byla podle návrhu renomovaného varšavského architektonického studia Nizio Design International. Jeho úkolem bylo zachovat co nejvíce prvků z původního lihovaru, což dovedeno do detailu v praxi znamená mimo jiné i to, že má jedna z místností podlahu ze dřeva sudů, jež se v Koneseru kdysi používaly. Prohlídka, kterou je možné absolvovat pouze s průvodcem, začíná v kinosále. Promítá se zde krátký film zaměřený na příběh polské vodky v minulém století, a to z pohledu tří pamětníků, kteří se zabývali její výrobou, designem či marketingem. V prvním z pěti sálů, do nichž je expozice muzea rozdělena, je povinnou úvodní zastávkou podsvícený panel definující polskou vodku jako destilát z pěti povolených druhů obílí, tedy z žita, pšenice, ječmene, ovsa nebo tritikále, což je hybridní obilnina vzniklá křížením žita a pšenice, respektive z brambor. Všechny ingredience musejí pocházet z Polska a na jeho území musejí být také na vodku zpracovány. Ukázka surovin je k vidění opodál a váže se k nim mimo jiné i informace, že výtěžnost brambor je výrazně nižší než obilí – jinými slovy brambor je na 1 l vodky potřeba podstatně víc. Vstupní sál je rovněž zasvěcen historii, a to od samých počátků destilace, kdy byla aqua vitae vnímána primárně jako lék, až po její rozšíření na území Polska v 17. a 18. století. Na interaktivních panelech je možné si prohlédnout, co, jak a z čeho se v té době pilo, kolik vodka ve srovnání s ostatními nápoji stála nebo třeba jakou roli sehrála ve válečných časech. Mapa na jedné ze stěn pak dokumentuje, kde všude se tehdy vodka vyráběla a kam se vyvážela.

Od revoluce po řízenou degustaci

Nosným tématem druhého sálu je rewolucja w gorzelnictwie čili revoluce v palírnictví, jež je spjata s 19. stoletím a s destilačním aparátem, který vymyslel Jan Pistorius a jenž přinesl zefektivnění výroby. Ta je zde také názorně popsána. Z interaktivních instalací zaujme například ta představující historické publikace věnované výrobě vodky nebo dobové láhve. O každé z vybraných značek se lze něco dozvědět – nechybí mezi nimi samozřejmě Wyborowa, která se přímo v lihovaru Koneser začala vyrábět už v roce 1927, ani Luksusowa, která má stejné místo původu a je jen o rok mladší. Výrobě vodky ve 20. století je věnován následující sál. Návštěvníci muzea se v něm mimo jiné prostřednictvím nástěnných map dozvědí, že zatímco ve druhé polovině 30. let minulého století se v Polsku výrobou vodky zabývalo 1380 lihovarů, dnes je jich už jenom kolem pěti desítek. Jsou mezi nimi i úspěšné malé rodinné firmy, které vznikly na počátku tohoto tisíciletí – dvěma z nich je věnován krátký film. Čtvrtý sál zaujme všechny ty, koho zajímají historické láhve včetně nejrůznějších rarit, protože právě z nich jeho expozice sestává. Poslední z místností je zasvěcena zvyklostem spjatým s popíjením vodky v Polsku, od různých přípitků přes servis až po kombinaci s pokrmy. Absolvovat tu lze také kvíz nebo si s pomocí brýlí, které simulují stav při různě zvýšené hladině alkoholu v krvi, vyzkoušet, jak se s přibývajícími promile mění vnímání okolí. Na prohlídku navazuje řízená degustace vodky, která stejně jako tematické workshopy probíhá v prostorném Vodka Academy Baru. Sestává ze tří vzorků reprezentujících různé styly polské vodky – žitné zastupuje Wyborowa, pšeničné Ostoya a bramborové Luksusowa.

Na koktejl i menu o pěti chodech

Suvenýry svázané s vodkou je možné zakoupit v gift shopu, širokou škálu vodky i dalších destilátů pak v obchodě situovaném v přízemí. V budově se nachází také bar ¾, kde si lze dopřát koktejly na bázi vodky. Kdo má rád horkou čokoládu a dezerty nebo má chuť na pozdější snídani, neměl by vynechat Wedel Chocolate Lounge, kde je k mání čokoláda od nejstaršího polského výrobce, jehož historie sahá až do roku 1851. Povinnou zastávkou pro všechny milovníky moderní gastronomie by pak měla být restaurace Zoni, jež je rovněž součástí objektu muzea. Vede ji charismatický polský šéfkuchař a restauratér Aleksander Baron, jenž sice původně studoval sochařství na varšavské Akademii výtvarných umění, pak se ale začal věnovat vaření. Počátky jeho kuchařské kariéry jsou spjaty se Skotskem, nějakou dobu působil také v Karibiku. Svou první restauraci Solec 44 otevřel v roce 2010 ve Varšavě, o pět let později následovala jeho první kniha. Dnes už jich má na kontě několik, ta zatím poslední nazvaná Między wódką a zakąską se věnuje polské vodce a jejímu snoubení s pokrmy. Plně se v ní odráží Baronův kuchařský styl, který je moderní interpretací polské kuchyně, klade důraz na kvalitní lokální suroviny a nevyhýbá se ani tradičním postupům, jako je například fermentace. V restauraci Zoni, kterou Aleksander Baron v prostorách muzea polské vodky otevřel letos na jaře, je možné si v čase oběda i k večeři kromě jednotlivých pokrmů objednat také pětichodové degustační menu a snoubit ho s vínem nebo vodkami. Párování s vodkou vyjde na 280 zlotých, tedy zhruba 1680 Kč, a je to investice, která se rozhodně vyplatí.

foto: Polish Vodka Museum, Karolina Jóźwiak a Igor Haloszka

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest

@poslední příspěvky

@newsletter

Fields marked with an * are required

Vyplněním uvedených polí a kliknutím na „přihlásit“ udělujete AtBars Spirit, s.r.o., souhlas se zpracováním osobních údajů, jež bude provedeno dle platné legislativy.

@mohlo by vás zajímat