Barová akademie: Jak se bude jmenovat?

09.08.2018Paul Hammond, DBA

Název drinku je součástí prvního dojmu, který si host o koktejlové nabídce udělá, a právě na jeho základě se často rozhoduje, co si objedná. Představuje pomyslnou vstupní bránu do chutí a vůní i pocitů či nálad, jež jsou s daným koktejlem spojeny. Název by měl proto nějakým způsobem odrážet složení a servis drinku. Může pozitivně i negativně ovlivnit názor, který si host na koktejlovou nabídku a potažmo i na váš podnik vytvoří.

„Co je po jméně? Co růží zvou, i zváno jinak vonělo by stejně,“ říká Julie v jedné z nejslavnějších Shakespearových her. A má v zásadě pravdu. I kdyby se Daiquiri jmenovalo jinak, chutnalo by pořád stejně – jako dokonalá kombinace rumu, limety a cukru. Jenže… Co na první pohled vypadá jednoduše, je ve skutečnosti jen těžko překonatelný název koktejlu. Stačilo by přitom, aby se důl na železnou rudu, v němž pracoval údajný autor receptury, americký důlní inženýr Jenning Cox, nenacházel poblíž pláže Daiquiri, ale o zátoku dál, u pláže Damajayabo. Dokážete si představit hosta, jak říká: Dal bych si jedno Damajayabo? Popíjeli bychom dnes, o dlouhé desítky let později, vůbec ještě tento drink, anebo by hodně rychle upadl v zapomnění? Špatně zvolené jméno se nutně nemusí stát koktejlu osudným, určitě mu ale nijak zvlášť nepomůže na cestě k úspěchu. Osobně si neumím představit, jak si někdo objednává „medium dry kangaroo“. Mám na mysli samozřejmě Vodka Martini, respektive jeho rané receptury pod názvem Kangaroo (viz například Ted Saucier’s Bottoms up z roku 1951). Tohle jméno se zkrátka nepovedlo, australský vačnatec jen v málokom vyvolá představu něčeho chutného nebo osvěžujícího.

Kudy cesta nevede / V Bulletin Place každý den, kdy máme otevřeno, sestavujeme novou nabídku pěti koktejlů. V praxi to znamená kolem tří set nabídek a 1500 nových drinků ročně, tedy i půl druhého tisíce nových názvů! Je to hodně těžké. Ze začátku nápady přicházely poměrně snadno, ale jak týdny ubíhaly, bylo to pořád těžší a těžší. Šíře a obtížnost úkolu, který jsme si stanovili, spolu s vědomím, že naše drinky mají jen jednodenní životnost, nás trochu svádějí k několika věcem, jichž byste se vy při vymýšlení koktejlových jmen měli raději vyvarovat. Zapomeňte třeba na překlad části názvu do jazyka, z nějž pochází použitá báze (například Caliente Collins), nebo na náhodně zvolené jméno města z dané země (Cusco Calling). Oba případy jsou jasným signálem toho, že jste s pojmenováním koktejlu dost zápasili. Hodně na hraně se pohybujete se slovními hříčkami. Pokud se používají střídmě a smysluplně, mohou představovat skvělý název pro vaši novou koktejlovou kreaci. Když to ale přeženete, vaše menu bude vypadat jako změť titulků z bulvárního plátku. Drinky s takovými názvy nemívají dlouhého trvání. Hříčky jsou fajn napoprvé, dokážou vyvolat úsměv, ale časem už jen rozpačitý, a tak hledáte-li název, který přetrvá věky, raději se jim vyhněte.

Kontext, hosté, okolnosti / Žádná striktní pravidla, jak správně pojmenovávat koktejly, sice neexistují, je tu ale pár věcí, které byste při vymýšlení názvů měli brát v potaz. Jde o odpověď na tři základní otázky: kde, kdo a proč? Předpokládejme, že hledáte jméno pro drink, který bude součástí koktejlového menu v baru, v němž pracujete, a s trochou štěstí ho někdy v budoucnu do své nabídky zařadí i další podniky. Za velmi důležitý v takovém případě považuji kontext. Je-li váš bar tematický nebo nějak úzce zaměřený, nastavuje vám to do určité míry hranice, v nichž se můžete pohybovat. Elegantní barmani v přepychovém hotelovém baru budou jen těžko hostům předkládat drink nazvaný Donkey Crunch, zato v pubu nebo nějakém zapadlém bárku kdesi na periferii nikoho nejspíš nezaskočí. Pokud chcete, aby drink obstál ve zkoušce času a byl přejat jinými bary a barmany, mějte na zřeteli, že jeho název musí být zcela neutrální, aby zapadl do libovolného kontextu. Stejně důležité je, kdo bude drink pít. Jméno, které drinku dáte, představuje vaši první příležitost, jak hosty zaujmout. Jako osvědčená cesta se jeví použít v názvu klíčovou ingredienci, příkladem budiž medová variace na Daiquiri nazvaná Honeysuckle. Zachovejte názvem věrnost stylu koktejlu, ale pozor na to, abyste jím někoho neodradili. Asi není moc mužů, kteří by v partě známých či kolegů sebrali dostatek odvahy objednat si třeba Pink Fascinator. Na druhou stranu ale dbejte také na to, abyste se od podstaty koktejlu příliš nevzdálili, a nedostali se tak na hranici klamavé reklamy. Odpověď na třetí otázku, tedy proč, se v poslední době trochu opomíjí. Pravdou ale je, že spousta klasických koktejlů vznikla za nějakým účelem nebo při nějaké příležitosti. Drink Blood and Sand byl například vytvořen na počest filmu pojednávajícího o býčích zápasech.

Rozhodují myšlenky a emoce / Najít pro drink správné jméno je zkrátka skoro stejně těžké jako vymyslet jeho recepturu, obzvlášť když doufáte, že by se jednou mohl stát koktejlovou klasikou. Existuje spousta faktorů, které je třeba vzít v úvahu. V každém případě se vždy snažte přijít s názvem, který nese nějakou myšlenku nebo emoci. Příběh za jménem koktejlu nemusí být zřejmý hned a určitě ne všem, každopádně ale platí, že se snáze utrácejí peníze za něco, co má svou podstatu.

foto: iStock

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest
FernetStock

@poslední příspěvky

@newsletter

Fields marked with an * are required

Vyplněním uvedených polí a kliknutím na „přihlásit“ udělujete AtBars Spirit, s.r.o., souhlas se zpracováním osobních údajů, jež bude provedeno dle platné legislativy.

@mohlo by vás zajímat