Záleží na tom, co se ze sebe rozhodnete vydat

17.08.2018Bára Urbanová

Už nějakou dobu zná barová komunita Aničku Postníkovou zpoza fotoaparátu, jímž zaznamenává různé prezentace či semináře, barmanské soutěže a samozřejmě také koktejly. Od jara loňského roku je navíc součástí týmu pražského baru AnonymouS a před čtyřmi měsíci se stala jeho barmankou. Cestu od myčky za bar zvládla tak rychle díky nadšení pro barové řemeslo, ochotě se učit, pečlivému samostudiu a také s velkým přispěním barových kolegů. „Mám okolo sebe skvělé učitele. Kluci mě provedli celým procesem, jak se stát dobrým barbackem a následnou cestou přes servis až k baru,“ říká.

Kdy poprvé ses postavila za bar a co tě přimělo k tomu věnovat se právě barmanské profesi?

Za bar, nebo teda spíš před myčku, jsem se poprvé postavila přesně 15. března 2017 v AnonymouS a jako barmanka tam působím čtyři měsíce. První směnu za barem jsem měla letos 16. dubna. K barmanské profesi jsem se dostala trochu oklikou, přes kávu a taky díky focení. Vystudovala jsem gymnázium v Praze-Libni a po maturitě nastoupila na VŠE. Poměrně rychle jsem ale přišla na to, že mě tahle škola nebaví. V té době už jsem nějakou dobu chodila do AnonymouS Coffee a postupně jsem se propíjela k výběrové kávě. Bavila mě natolik, že jsem se o ni začala zajímat a v roce 2016 jsem nastoupila jako baristka v pražírně a kavárně Dos Mundos. Přes kluky z AnonymouS Coffee, pro něž jsem fotila, jsem se seznámila s barovým týmem AnonymouS a začala fotit i pro ně a do baru stále častěji chodit jako host. Před Filipem Stránským jsem pak jednou zpola v legraci řekla, že kdyby občas potřebovali někoho na myčku, ráda to zkusím. Vzal mě za slovo. Když jsem nastoupila, znala jsem jen úplné základy a musela se hodně učit, ať už teoretické nebo praktické věci a jak to v baru chodí, a obecně jsem si musela zvyknout na úplně nový režim. Nebylo to snadné, ale teď je to super. Mám okolo sebe skvělé učitele. Kluci mě provedli celým procesem, jak se stát dobrým barbackem a následnou cestou přes servis až k baru.

V čem si myslíš, že je AnonymouS Bar výjimečný?

Hodně mě na něm baví, že má specifickou lokalitu – nachází se sice v centru Prahy, ale je skrytý ve dvoře domu, což ke konceptu a krycímu jménu Hideout dokonale pasuje. Cením si i toho, že u nás panuje skvělá pracovní atmosféra, taková uvolněná a lehce punková, drinky si ale přitom pořád drží vysokou úroveň a kvalitu. Za důležité považuji i to, že nejsme podnikem, v němž se prostřídá deset lidí za rok. Náš tým se téměř nemění, jen přibývají noví kolegové a někteří se v rámci AnonymouS přesouvají do jiných podniků.

Máš to za barovým pultem jako žena v něčem těžší než tvoji baroví kolegové?

Nemyslím si. Ono to hodně záleží na tom, jak se s tím člověk popere a co a kolik se ze sebe rozhodne vydat. Práce za barem je takový fitko zadarmo, ale zvládnout se to dá a časem si zvykneš. Přiznám se, že po zkušenostech z kavárny si na ženské kolektivy příliš nepotrpím a práce s mužskými kolegy mi maximálně vyhovuje. Kluci jsou gentlemani a pomáhají mi vynášet koše a sklo. Prvních pár měsíců bylo náročných, zkoušeli, co vydržím a co ne, vymýšleli si na mě různé fórky a tak, ale teď už jim to s přehledem oplácím.

Barová komunita tě zná taky zpoza fotoaparátu. Je focení jen tvůj koníček, nebo bys byla ochotná vyměnit bar za fotografický atelier?

Za atelier určitě ne, protože ráda fotím v přirozeném prostředí, to znamená venku, nebo v zajímavých interiérech. Focení je můj koníček, ale zároveň si jím přivydělávám. Vnímám ho jako bonus navíc, ne jako full time job, to bych asi ani nechtěla.

Jak ses k focení dostala? Co tě na něm baví nejvíc a co nejraději fotíš?

Fotím zhruba sedm let. Dostala jsem se k tomu přes svého psa, s nímž provozuju nejrůznější sportovní aktivity, děláme třeba dogfrisbee. Zlom přišel v roce 2013 po kurzu, kde mi teď už můj velmi dobrý kamarád pomohl vydat se správným fotografickým směrem. Nejdřív jsem fotila závody a různé akce, kde jsem se mimo jiné seznámila s lidmi kolem výběrové kávy a takhle se to na sebe postupně nabalovalo, až jsem začala fotit pro bar a stala se i barmankou. Na focení mě baví, že mám možnost vystihnout a zachytit jedinečný moment, v ideálním případě v nějakém unikátním prostředí. V poslední době nejraději fotím věci spojené s barovou tematikou.

Jakou roli podle tebe fotky sehrávají v rámci propagace baru?

Velkou. Osobně se pokaždé, když se někam chystám, koukám na sociální sítě podniků, a když vidím, že měsíc, dva nebo i půl roku nepřidaly žádný příspěvek, řeknu si, že to tam asi nežije nebo že tam není něco úplně v pořádku, a hledám jinou alternativu. Ne zcela dobře působí i to, když je profil chaotický, třeba když je jedna fotka od profesionálního fotografa a další vypadá, jako by byla vyfocená na deset let starý telefon. Přitom dnes je už i s průměrným telefonem možné udělat poměrně dobrou fotku, stačí si zvolit správné prostředí a vhodné světlo, případně si vypomoct baterkou na dalším telefonu. V AnonymouS se snažíme na barovém Instagramu držet kvalitu a určitou myšlenkovou linii. Občas samozřejmě přidáme nějaké video natočené na telefon, jímž reagujeme na to, co se u nás aktuálně děje, ale obecně si držíme určitý standard.

V čem podle tebe dělají barmani největší chybu při focení svých soutěžních drinků?

Velkou chybou v první řadě je, že focení drinku nechávají na poslední chvíli. Ze zkušenosti vím, že spousta barmanů svůj koktejl fotí dvě nebo tři hodiny před deadlinem, za nevhodného světla a v nevyhovujícím prostředí. Někteří taky fotí venku a zaostří na celou ulici, takže se na ní drink úplně ztratí. Nad fotkou je potřeba přemýšlet, vybrat správné prostředí, které bude drinku nahrávat a nestrhne na sebe všechnu pozornost, teda pokud to není záměr.

Na který ze svých drinků jsi nejvíc pyšná?

Na každý, který hostu vyberu nebo připravím a on je s ním naprosto spokojený. U nás v baru jedeme jednak naše signature drinky z menu, jednak klasické koktejly a pak taky drinky připravené hostům na míru. Těch připravujeme poměrně dost, takže už každý máme pro jednotlivé báze a různé chuťové palety nějaké tipy v zásobě, zároveň se ale snažíme přicházet pořád s něčím novým.

A jak to máš s whisky? Kdy jsi ji ochutnala poprvé a jak se od té doby změnil tvůj vztah k ní?

Poprvé jsem whisky ochutnala asi tak před šesti lety a myslím, že to byla nějaká jemnější irská, ale ani tak mi moc nechutnala. Znovu jsem se k ní vrátila, až když jsem začala chodit do AnonymouS Baru a AnonymouS Shrink’s Office jako host a začala jsem se jí postupně propíjet. A dělám to vlastně pořád, je to běh na hodně dlouhou trať. Vybírám si whisky podle nálady, někdy mám chuť na něco jemnějšího a lehčího, jindy zas na něco těžšího a ostřejšího, k těm výrazně kouřovým jsem se ale ještě nepropila.

Jak bys sklenku whisky doporučila hostu, který se v ní příliš nevyzná?

Nejdřív bych se ho zeptala, co běžně pije. Pokud by byl zvyklý spíš na něco jemného, vybrala bych pro něj nějakou jemnější květinovou whisky. Kdyby byl ale zvyklý na ostřejší alkohol, třeba na mezcal, můj výběr by se stočil k chuťově výraznějším whisky. Ke každému hostu mám tendenci přistupovat jednotlivě, podle toho, na co má natrénovanou chuťovou paletu, protože on nejlíp ví, co chce nebo co zvládne.

Jaké místo má na vašem barovém displeji whisky obecně a jakou ta skotská?

V AnonymouS máme kolem šesti desítek láhví whisky, z čehož zhruba polovinu tvoří skotská, a to jak blended, tak single malt. Patří jí vlastně celá prostřední police. Na spodní máme hlavně giny a rumy, na horní tequily, mezcaly, sotoly, likéry a pálenky a ta prostřední je zaplněná whisky. Připravujeme z ní jak několik našich signature drinků, tak koktejlovou klasiku. Nejvíc jde asi Old Fashioned, Manhattan a Whisky Sour. Nedávno jsme si ověřili, že hosté jsou otevření i menu sestavenému z drinků výhradně na whisky. Na konci července u nás v rámci Scotch Whisky Garden Weekendu hostoval Johnnie Walker ambasador Michal Marešovský a drinky, které míchal, slavily u hostů velký úspěch.

Který z drinků na bázi whisky Johnnie Walker považuješ za ten top?

S oblibou s kolegy děláme Penicillin na bázi Black Label, je na ní skvělý také meruňkový Sour. Na Johnnie Walker Double Black jsem postavila svůj koktejl Coffee Fashioned, který je inspirovaný Old Fashionedem a starší verzí našeho barového signature drinku Remember. Whisky v něm místo cukru a bitters kombinuji s kapkou sherry Pedro Ximénez a domácí tinkturou připravenou z výběrové kávy. Základ tinktury tvoří white dog, tedy nestařená whisky, jež má 62,5 % alkoholu, 100% arabica z Etiopie od pražírny Doubleshot a melasový cukr. Dlouho jsem přemýšlela o ozdobě, pomerančový peel by zabil aroma kávy, tak jsem nakonec použila jen tři kávová zrnka. Drink tak symbolicky propojuje práci, kterou jsem dělala dřív, s tím, co dělám teď.

Co se ti vybaví, když se řekne Keep Walking, a co tě na tvé cestě drží?

Na první dobrou se mi vybaví výlet do Barcelony a nápis cestou z letadla, který hlásal: Keep walking. Chtěla jsem si ho vyfotit, ale byla jsem uprostřed davu, a tak nešlo zastavit a musela jsem opravdu keep walking. Teď ale vážně… Vybaví se mi naše řemeslo a to, že je potřeba pokračovat pořád dál, učit se a rozvíjet, zkoušet a ochutnávat něco nového. Občas má člověk chuť to zabalit, ale druhý den vstane a jde do toho znovu. Mě osobně na téhle cestě drží asi hlavně potřeba něco dokázat a v neposlední řadě i to, že dělám práci, která mě baví a naplňuje, a každý den potkávám nové zajímavé lidi. Člověk nikdy neví, kdo se mu na bar nebo ke stolečku ten den posadí.

Coffee Fashioned

40 ml Johnnie Walker Double Black, 1 barová lžíce sherry Pedro Ximénez, 2 barové lžíce domácí kávové tinktury, tři zrnka kávy na ozdobu

Do míchací sklenice odměřte jednotlivé ingredience, přidejte led a drink dobře vymíchejte. Servírujte ho ve whisky glass s velkým kvádrem ledu a jako ozdobu použijte tři zrnka pražené kávy.

foto: Luboš Wišniewski

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest

@poslední příspěvky

@newsletter

Fields marked with an * are required

Vyplněním uvedených polí a kliknutím na „přihlásit“ udělujete AtBars Spirit, s.r.o., souhlas se zpracováním osobních údajů, jež bude provedeno dle platné legislativy.

@mohlo by vás zajímat