Do Mlýnce a Zátiší pomalu přichází podzim

27.08.2018AtBars

Zvěřina, dýně, kaštany, švestky a jablka – to je jen část ingrediencí, s nimiž budou s nadcházejícím podzimem pracovat kuchařské týmy pražských restaurací V Zátiší a Mlýnec. Na jejich zářijovém menu se objeví například zvěřinový čaj nebo dýňové consommé.

První podzimní tóny se rozezní už v zářijovém menu restaurace Mlýnec. Šéfkuchař Marek Šáda se rozhodl hostům nabídnout dýňovou polévku, ovšem nikoli krémovou, ale dýňové consommé s kari, koriandrem a fetou. Dýni použil jednak na samotný vývar, jednak přímo do polévky v podobě krému a kaviáru. U Rybářství Štampach si zajistil stálý přísun lososového pstruha, kterého na talíři zkombinoval s brokolicí, mandlemi a koprem. Druhým hlavním chodem je dančí hřbet, který doprovází švestka ve špeku zasypaná jalovcem a kapusta s kaštany, jež jsou zabalené v kapustovém listu. Velmi nápaditý je i závěrečný dezert: nudle s mákem. V podání cukrářky Františky Šádové však získává úplně jiný rozměr. Uvařené nudle následně osmažila, takže jsou krásně křupavé, a v doprovodu makového mousse, švestkového sorbetu a švestek, včetně jedné, která má místo pecky švestkovou omáčku, chutnají naprosto skvěle. Hosté se o tom mohou přesvědčit po celé září, pak přijdou na řadu jiné chutě podzimu.

Měsíc co měsíc bude od září nově obměňovat svou sezonní nabídku také restaurace V Zátiší. Pro začátek podzimu tamní kuchařský tým zvolil dva zvěřinové pokrmy, rybu a jablečný dezert. Po úvodním amuse bouche následuje polévka netradičně pojmenovaná jako zvěřinový čaj. Obsahuje mimo jiné konfitovaný vaječný žloutek, kroupy a houby. Prvním hlavním chodem je na pánvi opečený candát, k němuž se servíruje dýně v různých texturách. Následuje srnčí hřbet se svíčkovou omáčkou s dýní a nádivkou s brusinkami a kaštany. Sladkou tečku obstarává malý jablečný tarte Tatin v doprovodu calvadosového crème fraîche. Sezonnost se promítne i do poledního menu, které restaurace V Zátiší nabízí každý den včetně soboty od 12 do 15 hod. V příštích týdnech bude zahrnovat pokrmy s využitím zvěřiny, dýní, hub a ovoce, jako jsou švestky, hrušky či jablka. Od 9. září budou navíc obnoveny pravidelné nedělní brunche.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest

@mohlo by vás zajímat