Barová akademie: Pravidla guest bartendingu

07.09.2018Vasilis Kyritsis, DBA

Když jsme spolu s mými obchodními partnery v Athénách otevírali Clumsies, bylo naším cílem vytvořit bar, který by byl řecký, ale zároveň mezinárodní. Abychom toho dosáhli, rozhodli jsme se do našeho konceptu a jeho rozvíjení zapojit globální barmanskou komunitu. Začali jsme k nám zvát na hostování barmany z různých koutů světa a na oplátku jsme jim dali poznat kouzlo athénského nočního života. Za ta léta jsme v Clumsies přivítali například Erika Lorincze, Ryana Chetiyawardanu či Charlese Jolyho, byli u nás také Joe a Daniel Schofieldovi, Matt Buty, Luke Whearty, Ivy Mix nebo třeba Tim Philips.

Jaké benefity může takový guest bartending pro podnik mít? Patří k nim určitě nová energie a čerstvý pár očí. Každý hostující barman s sebou přináší svůj specifický pohled na barové řemeslo a osobní zkušenosti s provozem podniku a právě tato odlišná perspektiva vám může pomoci oživit vaši dosavadní nabídku a vnést do ní něco nového a originálního. Za druhé plus považuji sdílení znalostí. Je-li barový tým konfrontován s novými postupy a metodami práce, zaručeně zpozorní a bude ho to motivovat vydat ze sebe to nejlepší. Velkým přínosem je samozřejmě také publicita, jíž se vám díky hostující barmanské osobnosti dostane a kterou můžete maximálně využít ve svůj prospěch. Pro barmany představuje hostování možnost profesního růstu. Je pro ně skvělou příležitostí, jak se něčemu přiučit, poznat nové lidi, podniky, pracovní postupy i zajímavé ingredience. Mohou načerpat spoustu inspirace a po návratu domů vytvořit skvělý koktejl, vyzkoušet nějakou novou techniku nebo experimentovat s exotickými surovinami. Dalším benefitem je možnost poznat svět. Barmanství je řemeslo s mezinárodním přesahem, a tak se díky němu můžete dostat na ta nejzajímavější místa na naší planetě. Bez váhání proto využijte každou příležitost cestovat a získávat praktické zkušenosti v barech po celém světě. Guest bartending slouží také k budování jména. Ať už jste začínající barman nebo barový veterán, skýtá vám příležitost posílit vaši profesní reputaci a ukázat vaše zaujetí pro barové řemeslo novému publiku. Hostování je v neposlední řadě o spolupráci, a tak v konečném důsledku napomáhá posílení a rozvoji barmanské komunity, dává vzniknout novým přátelstvím, která překračují hranice, a pomáhá posouvat barové řemeslo pořád dál.

Pár tipů do začátku / Jste-li v guest bartendingu úplnými nováčky, můžete být možná trochu bezradní v tom, z jakého konce ho uchopit. Z pozice barmana byste si v první řadě měli ujasnit, v jakém typu podniku chcete hostovat. Vezměte v potaz, že si velmi rychle a pouze na krátkou dobu budete muset zvyknout na neznámé prostředí a nové dočasné kolegy a možná taky budete muset pracovat s produkty, o nichž jste doposud ani nevěděli, že existují, natož abyste je dokázali zakomponovat do koktejlu. V zahraničí by vám mohla navíc působit obtíže jazyková bariéra. Patříte-li k barmanům, kteří si užívají možnost vyjít ze své komfortní zóny a zkoumat hranice svých možností, běžte směle do toho! Pokud ne, hledejte pro hostování raději takový podnik, který bude co nejpodobnější vašemu domovskému baru. Záleží jen na vás, jaké zkušenosti chcete prostřednictvím guest bartendingu získat. Udělejte si malý průzkum, které podniky si barmany zvou, a pak je kontaktujte prostřednictvím sociálních sítí. Dejte jim vědět, že byste měli zájem u nich hostovat. Nebojte se zeptat také tam, kde se hostování běžně nevěnují, za pokus nic nedáte. Vždycky pomůže, máte-li po ruce stručný, ale poutavý životopis. Jste-li hodně aktivní na sítích, neopomeňte to zdůraznit a po celou dobu s nimi aktivně pracujte. Podcenit byste rozhodně neměli přípravu. Informujte se, co přesně se od vás očekává, a udělejte si představu o konceptu podniku, v němž budete hostovat, a o klientele, která do něj chodí. Seznamte se s tamním koktejlovým menu, a to natolik, abyste byli schopni drinky co nejlépe a nejrychleji připravit. Chystáte-li se míchat pouze své vlastní signature koktejly, ujistěte se, že budete mít k dispozici všechny potřebné ingredience, popřípadě nějakou adekvátní náhradu. Buďte flexibilní – vneste do hostování svůj styl, nebraňte se ale experimentům či improvizaci. Nezapomínejte na své kořeny. Hostujete-li v zahraničí, snažte se reprezentovat nejen váš domovský podnik, ale také svou rodnou zemi, její typické ingredience a drinky. Učte se! Z každého baru, v němž hostujete, byste si měli něco nového odnést, ať už je to zajímavá technika, inovativní koktejlová receptura nebo třeba výraz pro pivo v cizím jazyce. Otevřete se novým výzvám, ale hlavně si to taky nezapomeňte užít!

Z pohledu majitele / Obdobné rady platí i pro podniky, které guest bartending zvažují. Rovněž z pozice majitele si musíte v první řadě ujasnit, co si od toho slibujete. Hostující barmani pro vás mohou být fantastickou přidanou hodnotou, musíte mít ale jasno v tom, co přesně by vám jejich hostování mělo přinést. Chcete-li podniku dodat punc světovosti nebo trochu obohatit barový tým, nemusíte při výběru hostujících barmanů klást až tak velký důraz na zkušenosti. Pokud však chcete přitáhnout více hostů a zvýšit prestiž svého podniku, budete potřebovat někoho, kdo už má v branži jméno a na sociálních sítích spoustu fanoušků. Publicita – to je přesně to, co budete potřebovat! Skvělým marketingovým nástrojem jsou v tomto ohledu právě sociální média, využít ale můžete i tradiční metody, jako jsou plakáty, letáky a samozřejmě také osobní pozvání. Nejdřív ale musíte najít vhodného kandidáta. Informaci, že zvažujete guest bartending, vypusťte do světa několik týdnů až měsíců předem. Máte-li na to prostředky, naplánujte placenou kampaň na Facebooku. Vyplatí se vám zejména v případě, že hledáte barmana z konkrétní země, protože na ni můžete svou reklamu zacílit. Jakmile se s barmanem na hostování domluvíte, sdílejte tuto novinku na Facebooku i Instagramu a nezapomeňte o něm své fanoušky informovat formou fotografií a případně i videí v průběhu hostování a také po něm. Správná propagace je důležitá a hostující barmani si ji zaslouží, koneckonců i oni pak budou šířit dobré jméno vašeho podniku ve svých zemích a možná i jinde ve světě. I proto si od nich po hostování vyžádejte zpětnou vazbu. Zajímejte se o to, co říkají na váš koncept a na vaše koktejly, ale také o to, co by vám doporučili změnit, například v souvislosti se školením personálu nebo každodenním provozem. Konfrontace názorů a myšlenek a spolupráce s lidmi z různých zemí světa vás může posunout dál, možná i na samotný vrchol koktejlové kultury.

úvodní foto: iStock

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest
FernetStock

@poslední příspěvky

@newsletter

Fields marked with an * are required

Vyplněním uvedených polí a kliknutím na „přihlásit“ udělujete AtBars Spirit, s.r.o., souhlas se zpracováním osobních údajů, jež bude provedeno dle platné legislativy.

@mohlo by vás zajímat