Hvězdná show v samém středu Slovenska

17.09.2018George Němec

Nasedám do rychlíku na trase Praha–Ostrava–Bánská Bystrica a ještě než dosednu, je mi nabídnuta sklenička šumivého vína. Vzápětí mi hlavou začne probíhat směsice očekávání a představ. Obojí se vztahuje ke slovenské bar show, na kterou už podruhé mířím coby průvodce jejím programem. Trojlístek organizátorů přislíbil, že letos bude moje role jednodušší, jelikož přednášky budou probíhat pouze v jednom sále, a ne ve třech jako vloni. „Uvidíme,“ říkám si v duchu.

Místo konání Slovak Bar Show se od loňského premiérového ročníku nezměnilo – zůstala jím Bánská Bystrice. Trojice organizátorů, Martin Hudák, Ľuboš Končok a Martin Karabiňoš, opět vsadila na polohu města v samém středu Slovenska a pravdou zůstává, že hezčí prostor, než je místní historická radnice, by hledala jen těžko. Otázkou, kterou si kromě mě kladli i někteří přítomní, ovšem zůstává, zda by přesun akce do Bratislavy nepřilákal větší množství návštěvníků z řad slovenských barmanů, potažmo těch českých nebo rakouských, protože z Vídně je to do slovenské metropole kousek. Odpověď na ni ale jen těžko nalezneme dřív, než se k takovému zásadnímu kroku organizátoři odhodlají. Zpět ale k letošní bar show, jež se konala 11.–12. září. K pár změnám oproti prvnímu ročníku přece jen došlo. Tou hlavní bylo, že se program z jednoho dne rozrostla na dva. Vystavovatelé měli vyhrazené stejné prostory jako vloni, ovšem vyjma hlavního sálu s kapacitou 70 míst k sezení, který byl zasvěcen pouze klidnému naslouchání přednášek. Právě do něj se soustředila převážná většina vzdělávací části programu, a tak nebylo třeba nikam přebíhat. Organizátoři se letos rovněž rozhodli vypustit kavárenský servis a prodej občerstvení. „Radnice se nachází přímo na náměstí, kde je celá řada kvalitních podniků a my bychom jim rádi dali příležitost návštěvníky bar show pohostit. Nám díky tomu odpadnou starosti s logistikou a nemusíme řešit ani celou řadu dalších překážek,“ vysvětlil mi už cestou z nádraží na hotel Martin Karabiňoš.

Inspirace z různých koutů světa / Hlavním tématem Slovak Bar Show 2018 byla inspirace. Martin Hudák mi prozradil, že z výsledků průzkumu po loňské akci vyplynulo, že právě inspirace slovenským barmanům chybí, a tak se spolu se svými kolegy pustil do výběru samých inspirativních témat i osobností. Martin také dvoudenní přednáškový maraton odstartoval, a to představením své vize o budoucnosti kávového koktejlu. Dotkl se ovšem i jeho historie a před zaplněným přednáškovým sálem se zamyslel také nad tím, jak k tvorbě drinku přistupovat v současnosti. Poté dostal slovo Moe Aljaff, jenž se sice narodil v Bagdádu, vyrůstal ale ve Švédsku a poté procestoval kus světa, aby nakonec zakotvil v Barceloně. Právě v katalánské metropoli spolu se svým obchodním partnerem otevřel bar Two Schmucks, jenž se v rámci Spirited Awards na neworleanských Tales of the Cocktail dostal do finálové čtyřky v kategorii nových podniků. Jeho velmi zajímavá přednáška pojednávala o tom, jak otevřít bar s minimálním zdrojem peněz, bez investora, v cizí zemi a bez znalosti lokálního jazyka. V představování barových konceptů pokračoval i slovenský barman Adam Bursík, jenž aktuálně pracuje v Singapuru jako manažer Origin Baru hotelu Shangri-La. Posluchači se od něj dozvěděli, jak nakládat s barem v rámci hotelového řetězce, který se pokouší prezentovat veřejnosti jako nezávislý subjekt, a ne jako klasický hotelový bar. A co pro Adama znamená inspirace? „Jde o emocionální proces, díky němuž se lidská mysl otevírá novým podnětům, a my tak do sebe nasajeme něco nového, co nás posune dál,“ říká. Athénský bar The Clumsies přijeli do Banské Bystrice představit jeho spolumajitel Nikos Bakoulis a hlavní barman Alexis Simonidis. Ve své prezentaci se dotkli řecké mentality, legislativních překážek, s nimiž se museli potýkat, ale také provozu baru, jehož součástí je samostatná místnost určená pro konzervování a kvašení ingrediencí, ale také „herna“ pro různé hi-tech inovace.

Cesta k vlastnímu baru a hosté z Tokia / Slovenská bar show by nebyla úplná bez přednášky Ľuboše Rácze. Jeho Cesta od drinku k vlastnímu baru popisovala všechno, co potřebuje mladý barman k tomu, aby nad otevřením svého vlastního podniku vůbec mohl uvažovat. A co si on sám myslí, že slovenská barová scéna momentálně potřebuje ze všeho nejvíc? „Potřebujeme mít plné bary. Kvalitní hosty už máme, ale potřebujeme jich více, a to každý den. Teprve pak budou moci barmani pracovat méně hodin a přitom mít skutečně slušné platy se vším, co k tomu patří. Na druhou stranu ale také potřebujeme víc barmanů, kteří budou chápat i byznysovou stránku baru, vezmou na vědomí, že hosté nechtějí na svůj drink čekat 15 minut a budou prokazovat větší loajalitu k tomu, kdo je učí a zaměstnává. V současné době sice zažíváme přetlak informací, ale ve skutečnosti na Slovensku nemáme žádné médium, které by psalo o opravdových barových pocitech, o atmosféře a příbězích, které se v barech odehrávají. Přesně to mě osobně inspirovalo k tomu, abych bar cítil a vnímal jinak než jen jako prostředek k uhašení žízně či uspokojení touhy po zábavě. Myslím si, že je nejvyšší čas v tomto ohledu inspirovat nejen barmany, ale i jejich hosty,“ domnívá se Ľuboš Rácz. Ticho, jež by se dalo krájet, v přednáškovém sále zavládlo ve chvíli, kdy se slova ujali dva vzácní hosté z Tokia – Hiroyasu Kayama a Takeshi Matsuzawa. Prvně jmenovaný je majitelem baru Benfiddich, vlastníkem největší sbírky východoevropských destilátů v Asii a v neposlední řadě také milovníkem bylinek a koření, které si sám pěstuje a následně je používá v barové praxi.

Od champagne ke zbytečnému očekávání / Program prvního dne uzavřelo předávání Slovak Bar Awards, kterého se ujali přednášející hosté. Kategorií bylo pět a bez sáhodlouhých úvodů se šlo přímo na věc. Zatímco produktem roku byl vyhlášen vermut Cocchi, jako nejlepší projekt byla oceněna Junior Bartender Challenge pořádaná pod hlavičkou Pernod Ricard Slovakia a ambasadorem roku se stal Tony Velich. Nejlepší menu má podle odborné poroty nováček slovenské barové scény Baudelaire Bar a titulem nejlepšího koktejlového podniku se může pyšnit bratislavský Old Fashioned. Během večera se popíjelo pouze šampaňské a sklenkou stejného vína začal na banskobystrické radnici i druhý den bar show. Tématem přednášky někdejšího šéfbarmana londýnského Milk & Honey a zakladatele firmy Forgotten Hospitality Stuarta Hudsona byly totiž koktejly se champagne, a to včetně novodobého přístupu k jeho využití v mixologii a používání vhodného skla. V silné sestavě do Banské Bystrice dorazili zástupci American Baru v londýnském hotelu Savoy. Slovo si vzal nejprve bar manažer Declan McGurk, aby ho vzápětí předal svým dvěma barmanům, kteří přítomným prezentovali dva signature koktejly. Declan poté využil přítomnosti svých dvou bývalých kolegů Martina Hudáka a Erika Lorincze a přizval na pódium i je, což byl jeden z nejsilnějších momentů celé bar show. Erik následně promluvil o svých oblíbených barových konceptech a něco málo prozradil i o baru, který se chystá otevřít v Londýně. Stejně jako vloni se mezi přednášejícími objevil Zoltán Nagy, majitel budapešťského Boutique baru a dalšího ve Vídni. Tentokrát se věnoval psychologii, otázkám vnímání a také zbytečného očekávaní.

Na vlně energie / Další velkou vlnu česko-slovenské energie do hlavního sálu společně vnesli Robin Kolek a Maroš Potuček, kteří působí v londýnském baru Termini. Tématem jejich prezentace byla kromě baru také Drink Factory Tonyho Conigliara, do jehož „stáje“ Termini patří. Robin osvětlil roli jednotlivců a jejich individuálních charakterů v rámci celého barového týmu, který se skládá podobně, jako když trenér sestavuje svoje mužstvo. Ve výčtu zajímavých hostů slovenské barové show letos byla také jedna z největších osobností francouzské barové scény Rémy Savage. Jeho jméno bylo v minulosti spojeno s konceptem pařížského baru Little Red Door, pak se ale rozhodl postavit další velké výzvě a stát se po Alexi Kratěnovi šéfbarmanem londýnského Artesianu. V Banské Bystrici se však spíše než o baru rozhovořil o svém barmanském stylu a o filozofii, s níž přistupuje ke tvorbě koktejlů, což bylo pro posluchače jistě přínosnější a inspirativnější. Program Slovak Bar Show 2018 uzavřeli Danil Nevsky a Eddie Rudzinskas, zakladatelé komunikační platformy Cocktails For You, jež se věnuje sdílení fotografií, videí, receptur a dalších nápadů z celého světa. Tématem jejich semináře byly plusy a mínusy sociálních sítí, ale také tipy, jak se svým profilem pracovat. Dvojice připomínající hiphopovou kapelu rozdávala energii na všechny strany a své vystoupení završila i malou oslavou, jelikož jí těsně před prezentací přistál na facebookovém profilu miliontý fanoušek.

Inspirace nestačí, je potřeba chtít / Když začal ruch kolem druhého ročníku Slovak Bar Show postupně utichat, zeptal jsem se Martina Hudáka, v čem byl jiný než ten předchozí. „Měli jsme větší zodpovědnost, jelikož po loňském premiérovém ročníku měli návštěvníci i vystavovatelé větší očekávání. Naším hlavním mottem byla inspirace – prostě konečně tu naši barovou scénu nakopnout a posunout ji o kousek dál. Na hodnocení je ještě brzy, ale vždycky je co zlepšovat,“ domnívá se jeden z trojlístku organizátorů. Za nejsilnější moment Martin považuje okamžik na sklonku prvního dne, kdy se celý tým, z nějž všichni spali maximálně tři hodiny, sešel na terase a spolu s pozvanými hosty si mohl vychutnat zasloužené pivko. „Bylo úžasné sledovat, jak se všechna ta světově známá jména dobře baví a jak si užívají společně strávené chvíle,“ říká. A jak je to podle Martina Hudáka s tou inspirací? „Upřímně řečeno, domnívám se, že jen inspirace nestačí. Nejdřív je potřeba chtít a já mám pocit, že to chtění mnohým chybí. Proč tomu tak je, si netroufám soudit, abych někomu nekřivdil. Každopádně rozdíl mezi tím, zda sedíš v hledišti nebo přednášíš na pódiu, spočívá právě v tom chtění. Inspirujme se, abychom jednoho dne mohli být i my pro někoho inspirací,“ uzavírá.

 

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest

@poslední příspěvky

@newsletter

Fields marked with an * are required

Vyplněním uvedených polí a kliknutím na „přihlásit“ udělujete AtBars Spirit, s.r.o., souhlas se zpracováním osobních údajů, jež bude provedeno dle platné legislativy.

@mohlo by vás zajímat