Barová akademie: Kouzlo servisu na kolečkách

28.09.2018Agostino Perrone, DBA

V Connaughtu si klademe za cíl kombinovat dokonale zvládnuté barmanské techniky a pečlivě vybrané ingredience s efektním a možná až lehce divadelním servisem, abychom tak pro naše hosty vytvořili jedinečný a neopakovatelný zážitek. Přesně k tomu nám pomáhá i náš koktejlový servírovací vozík, z nějž hostům mícháme bezpočet variací na klasické Martini.

Našim hostům vždy nejprve nabídneme degustační porci uvítacího koktejlu, jenž je každý den jiný. Dáváme si také velmi záležet na tom, abychom jim drink, který si vyberou, připravili přesně podle jejich chuti a vždy od nás dostanou kartičku s recepturou, aby si ho podle ní případně mohli sami doma namíchat. Neustále také hledáme nové inovativní způsoby, jak náš servis posunout na vyšší úroveň – a přesně takto se před lety zrodil nápad na servírovací koktejlový vozík. Náš vyhlášený Martini vozík byl vytvořen tak, aby vnesl do servisu koktejlů určitý divadelní prvek a také aby nám umožnil dát hostům nahlédnout do přípravy drinku opravdu zblízka, v o něco intimnější atmosféře. Pro Martini jsme se rozhodli proto, že jde o poměrně univerzální klasiku, jež nabízí nespočet možností, jak chuť drinku variovat, a jeho příprava zároveň nevyžaduje příliš mnoho ingrediencí ani náčiní. Díky domácím bitters, která používáme, můžeme hostům vytvářet drinky na míru přímo před jejich očima a poskytnout jim pocit, že pijí něco opravdu výjimečného.

Nevzdat se a vytrvat / Koktejlový servírovací vozík je nejen zajímavou možností, jak hostům nabídnout personalizovaný servis, ale představuje také skvělý úvod do konverzace a vnáší do podávání drinku určité kouzlo, jehož lze přípravou přímo u stolu dosáhnout. S jeho pomocí můžete přivézt bar až k hostům a máte tak skvělou šanci komunikovat s nimi napřímo. Když se rozhoduji, jaké Martini namíchat, začnu tím, že se pokusím hosty „přečíst“ a odhadnout, co by jim mohlo chutnat. Pokud už s koktejly mají své zkušenosti, nabídnu jim nové a dobrodružnější chuťové kombinace. Když váhají, volím spíše tradičnější receptury. Vždy se ale snažím co nejpřesněji reagovat na jejich potřeby a požadavky. Letos si připomínáme desáté výročí Connaught Baru a Martini vozík můžeme směle označit za jeden z našich charakteristických a velmi oblíbených způsobů přípravy a servisu koktejlů, jenž je navíc z pohledu prodejnosti koktejlů velmi úspěšný. Zdaleka to ale neznamená, že jsme se zpočátku nepotýkali s určitými technickými problémy. Design interiéru Connaught Baru kupříkladu původně počítal s kobercem umístěným v jeho středu, který nám značně znesnadňoval manipulaci s vozíkem. Od chvíle, kdy jsme ho odstranili, se nám jezdí naprosto skvěle. Nenechte se proto nikdy odradit drobnými zádrhely ani tím, když hosté nezačnou na váš nový nápad hned s nadšením reagovat. Klíčová je vytrvalost a metodou pokus–omyl se dá poměrně záhy přijít na to, co by mohlo ve vašem baru fungovat nejlépe.

Praktické rady a tipy / Pokud se rozhodnete začlenit servis drinků z koktejlového vozíku do vaší nabídky, mám pro vás pár tipů, na co se zaměřit. V první řadě si musíte uvědomit, že na vozíku je všechno vidět, a tak ho musíte udržovat v čistotě a uklizený a dbát na to, aby byly všechny ingredience pečlivě omyté a správně prezentované. Než se s vozíkem k hostům rozjedete, zkontrolujte, že na něm máte vše potřebné – odbíhání za bar pro chybějící ingredience nebo náčiní dokáže zkazit celkový dojem. Jednotlivé ingredience podle potřeby doplňujte, led mějte ve vozíku vždy čerstvý a nasekaný na větší kusy a v průběhu směny ho několikrát vyměňte. Ujistěte, se, že všichni barmani, kteří vozík obsluhují, dodržují nastavené standardy a konzistentní chuť koktejlu. Vytvořte si checklist, podle nějž budete přípravu i úklid vozíku kontrolovat. Postarejte se o to, aby byl vozík v interiéru baru dostatečně viditelný a strhával na sebe pozornost. Pomůže vám to nalákat nové hosty i zapůsobit na ty stávající. A jak naše Connaught Martini připravujeme? Z 50 ml ginu nebo vodky, 10 ml suchého vermutu a tří kapek bitters. Vermut a destilát promícháme s ledem v míchací sklenici a drink pak scedíme do koktejlky s již odměřenými bitters. Martini zdobíme citronovou kůrou nebo olivami. K bitters, z nichž mohou naši hosté vybírat, patří například levandulová, jež nabízejí aromatické květinové tóny s lehkým nádechem rozmarýnu. Takové Martini jde pak skvěle dohromady s olivami. Bitters ze zeleného kardamomu voní po balsamiku, v ústech jsou suchá a mají citrusový aftertaste. Vanilková bitters příjemně voní a mají lehce nahořklý závěr. Koriandrová bitters nabízejí elegantní kořeněnost v kombinaci s citrusovým aroma. Dřevité, kořeněné a citrusové tóny v sobě snoubí bitters z bergamotu a ženšenu. Výsledná chuťová paleta je tak i díky nim poměrně široká.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest
FernetStock

@poslední příspěvky

@newsletter

Fields marked with an * are required

Vyplněním uvedených polí a kliknutím na „přihlásit“ udělujete AtBars Spirit, s.r.o., souhlas se zpracováním osobních údajů, jež bude provedeno dle platné legislativy.

@mohlo by vás zajímat