Tajuplná liška v šejkru i míchací sklenici

07.10.2018AtBars

Když byl bylinný likér Black Fox na sklonku loňského roku vyslán na cestu barovým světem, dostal do vínku nejen několik variací na perfect serve, ale také slušnou výbavu koktejlových receptur, a to od jednoduchých mixů po složitější koktejlové kreace. Jen u nich ale samozřejmě zdaleka zůstat nemusí. Oslovili jsme proto vybrané barmany, aby se na jeho bázi pokusili vymyslet svůj signature. Výsledkem jsou tři zajímavé koktejly, jež ladí s nastalým podzimem i blížící se zimou.

Na receptuře Black Fox se podílí směs pečlivě vybraných bylin, například pelyněk, hořec či zeměžluč, které mu propůjčují plné a hořké tělo, jež je však zároveň zjemněno sladkými a ovocnými tóny přírodních výtažků pomeranče, lékořice, skořice a dalších druhů ovoce i koření. Žádná z ingrediencí není v chuti dominantní, a tak si v ní každý může najít to své. Servírovat by se měl Black Fox dobře vychlazený, ideálně ve sklenkách určených přímo pro něj, na nichž nesmí chybět hlava lišky s uhrančivýma zelenýma očima. „Osobně se domnívám, že každý by si měl dopřávat prakticky jakýkoliv drink tak, jak ho má rád. Co se Black Foxu týče, já ho mám rád podchlazený, a to na teplotu kolem -10 °C,“ prozrazuje barman Martin Vogeltanz, jenž je autorem sady koktejlových receptur, s nimiž byl nový bylinný elixír vyslán na cestu do barového světa. Podílel se rovněž na vyladění jeho perfect serve, k němuž kromě obrandované sklenky patří také klínek pomeranče položený přes její okraj. Zajímavou alternativou pro večírky či speciální eventy pak může být lžička s pomerančovým kaviárem. „Pomeranč jsme jako součást servisu zvolili s ohledem na to, že je součástí receptury na Black Fox, ale také proto, že likéru dodává určitou svěžest a doplňuje jeho příjemnou vůni,“ vysvětluje Martin Vogeltanz a dodává: „Pomerančový kaviár je inspirací z ranku molekulární mixologie. Jeho příprava ale není až tak složitá. Kvalitní pomerančový džus nebo čerstvě vymačkaná šťáva zbavená dužiny se v přesně daném poměru smíchá s algi-base a citra-base, několikrát se důkladně promixuje a pak se nechá nějaký čas odpočinout. Poté se prokapává do směsi vody a cala-base. Hotový kaviár se z lázně vyndá pomocí sítka, nechá se okapat a uloží se do pomerančového džusu.“

Jednoduché mixy i složitější kreace / Další možnost, jak Black Fox zajímavě servírovat, představuje Dreamy Fox neboli shot završený pomerančovou pěnou. Ta sestává z vaječného bílku, čerstvé pomerančové šťávy a také trochy limetové a cukrového sirupu. Vše se rozmixuje, „protáhne“ šlehačkovou láhví a výsledná pěna se vrší na hladinu vychlazeného likéru. Je lehce nakyslá, díky čemuž dokáže vybalancovat sladkost likéru a zároveň podporuje jeho pomerančovou chuť. Martin Vogeltanz byl před uvedením Black Foxu na trh pověřen společností Stock Plzeň-Božkov, jež tento bylinný elixír produkuje, aby na jeho bázi vytvořil drinky, a to jak jednoduché mixy, tak složitější koktejlové kreace. „Jednoduché mixy jsou podle mého názoru velice důležité, ne každý totiž holduje panákům. Jelikož je dokáže připravit úplně každý, najdou své přívržence nejen v barech, ale i u běžných spotřebitelů doma. Musejí být ovšem takové, aby dokázaly zaujmout,“ domnívá se barman Stocku a dodává: „Mým favoritem je buď Dark Fox, tedy kombinace 4 cl likéru Black Fox s colou a plátkem pomeranče, nebo Simply Fox, kde stejné množství likéru doplňuje Simply Cola od Red Bullu a nádavkem ještě dva střiky orange bitters. Ozdobou je opět pomeranč.“ Další jednoduché receptury bylinný elixír kombinují s Red Bullem, jablečným džusem nebo například s root beer. Při vytváření sofistikovanějších drinků Martin vycházel z ověřené koktejlové klasiky. „Na první dobrou mi vyšel Sour Fox, což je kombinace 5 cl Black Fox s 1 cl bezinkového sirupu a stejného množství limetové šťávy, jež se zdobí plátkem limety. Bezinka jde s bylinkami obsaženými v receptuře likéru skvěle dohromady,“ říká a jako další příklad uvádí koktejl Cinema Fox: „Zajímavě vyšla i kombinace Black Foxu s popcornovým sirupem. Na 5 cl likéru počítám s 0,5 cl sirupu a nádavkem přidávám ještě tři střiky orange bitters. Výsledný drink, jenž je twistem na Old Fashioned, se zdobí pomerančovou kůrou a popcornem. Ten se k němu ještě podává v krabičce, jelikož jeho slaná chuť koktejl perfektně doprovází.“

Inspirace přímo od barmanů / Z koktejlové klasiky při vymýšlení svého signature koktejlu na bázi likéru Black Fox vycházel také Martin Figar z pražského Hemingway baru. Jeho drink Fox’s Lair je svébytným twistem na Coffee Martini. Obsahuje 3 cl Black Fox, 1 cl kávového likéru Kahlúa, jedno ristretto a lžičku pomerančové marmelády. Připravuje se v šejkru a servíruje na velký kus ledu do keramického šálku zasazeného do podstavce vystlaného mechem, jenž je odkazem na jméno drinku, které v překladu znamená Liščí doupě. Podzimním obdobím je inspirován koktejl Fox Walk, společné dílo trojlístku tvořeného jedním barmanem a dvěma barmankami. Síly při jeho vymýšlení spojili Richard Vandlík, majitel a provozovatel barové lodi Arwen, která je jednou z divizí projektu Forbidden Pineapple, Lucie Podlesná z baru Cobra v Praze na Letné a Lýdia Mittuchová, jež donedávna pracovala v pražském baru La Casa de la Havana vieja, teď je však jejím působištěm Malta. „Našim cílem bylo použít Black Fox jako hlavní a jedinou bázi. Letos jsme hodně experimentovali s červenou řepou, proto jsme ji chtěli do receptury zakomponovat. Vznikla z toho redukce, která jemně, ale ‚mužně‘, vyzdvihuje chuť bylinného likéru. Pro balanc jsme se rozhodli sáhnout po verjusu z nezralých hroznů, stále nám v chuti ale chyběla určitá suchost, a tak jsme se drink rozhodli dolít tonikem,“ vysvětluje Richard Vandlík. Přesná receptura koktejlu Fox Walk počítá s 5 cl likéru Black Fox, 2 cl redukce z červené řepy, černého rybízu, himalájské soli, černého pepře a směsi italských bylinek a 1 cl verjusu, které se promíchají v šejkru a slijí na velký kus ledu do old fashioned glass. Drink se následně dolije tonikem, ideální volbou je Double Dutch Indian Tonic. Aby byl servis koktejlu dokonalý, je možné sklenku nakouřit dubovým dřevem a pro vytvoření podzimní nálady ho před hosty položit na několik pestrobarevných listů. Přesah až do zimního období má koktejl šéfbarmana Cloud 9 Sky Bar & Lounge, jenž je situován v nejvyšším patře pražského hotelu Hilton. „Vycházel jsem z toho, že se pomalu blíží zima a že by bylo dobré to v receptuře zohlednit. Napadlo mě namíchat na Black Foxu Sour, v němž z něj krásně vystoupla chuť bylinek. Evokovalo mi to chuť Vánoc, svařáku nebo třeba štrúdlu, od čehož se odvinuly moje následné úvahy. Jelikož miluju whisky, rozhodl jsem se do receptury zakomponovat skotskou Johnnie Walker Black Label, kterou jsem ovšem v sous-vide infuzoval jablky a skořicí, abych v drinku skořicové a jablečné tóny ještě více podtrhl,“ prozrazuje Jakub Šůs. A jak jeho Winter Sour připravit? Do šejkru odměřte 4 cl Black Fox, 1 cl whisky Johnnie Walker Black Label infuzované v sous-vide jablky a skořicí, 2 cl čerstvé limetové šťávy a 2 cl cukrového sirupu. Dobře promíchejte a sceďte na led do whisky glass. Ozdobte skořicí a plátkem jablka.

foto: Stock Plzeň-Božkov a Luboš Wišniewski

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest
FernetStock

@poslední příspěvky

@newsletter

Fields marked with an * are required

Vyplněním uvedených polí a kliknutím na „přihlásit“ udělujete AtBars Spirit, s.r.o., souhlas se zpracováním osobních údajů, jež bude provedeno dle platné legislativy.

@mohlo by vás zajímat