Základní pravidla pro skladování doutníků

30.10.2018Honza Braun

Aby vám doutník poskytl kuřácký požitek, a to přesně takový, jaký vám chtěl jeho výrobce zprostředkovat, je potřeba jej udržovat ve stoprocentní kondici, dostatečně vlhké a přírodně mastné. Základním požadavkem pro jeho skladování jsou proto optimální vlhkost a teplota, jinak by mohl vyschnout, popraskat nebo dokonce zplesnivět, ale také prostředí prosté nejrůznějších pachů, jež by doutník mohl absorbovat. Optimální řešení nabízí humidor, jak ale vybrat ten správný? A jak se o doutníky starat například na cestách?

Pro skladování doutníků je ideální teplota kolem 22 °C a 68–72% relativní vlhkost vzduchu. Při nízkých teplotách okolo 12 °C se přerušuje proces stárnutí doutníků a při vyšších teplotách, nad 25 °C, zase může docházet ke vzniku plísní a líhnutí tabákového brouka v případě, že v tabáku zůstaly jeho larvy. Broukům přeje také přílišná vlhkost, jež může zároveň zapříčinit zvětšení objemu doutníku a prasknutí krycího listu, proto by její hodnoty nikdy neměly překročit 75 %. Nehledě na to, že převlhčený doutník špatně hoří. Optimální podmínky pro správné skladování doutníků vytvářejí humidory, tedy schránky nebo místnosti s kontrolovanou vlhkostí a teplotou, které je zároveň chrání před slunečními paprsky a mechanickým poškozením. Pokud se rozhodnete humidor pořídit, nejprve si pečlivě promyslete, kolik doutníků v něm budete schraňovat. Nemá cenu kupovat příliš velký, platí totiž, že v plném humidoru se lépe udržuje správná vlhkost než v poloprázdném nebo skoro prázdném. Rozhodujte se také na základě technologického vybavení a velký důraz klaďte na těsnost, protože špatně těsnící humidor je jen drahá skříňka na doutníky. Ačkoliv se dnes humidory vyrábějí v mnoha různých tvarech a designech a z nejrůznějších materiálů, včetně skla, kovu nebo třeba uhlíkových vláken, sázkou na jistotu je vždy dřevo – ovšem masiv, nikoliv dýha. U té může docházet ke kroucení, a tím pádem i k poškození humidoru a narušení jeho těsnosti. Ideálním materiálem pro interiér humidoru je španělský cedr, který skvěle drží vlhkost, má téměř neznatelné aroma a není náchylný k deformacím. Používá se také mahagon nebo kanadský červený cedr, oba jsou však poměrně aromatické, a tak hrozí, že skladované doutníky převezmou jejich aroma. Cena humidoru se odvíjí samozřejmě od jeho velikosti, použitých materiálů, povrchového zpracování a v neposlední řadě také od značky a výrobce. Ovlivňuje ji ale rovněž vybavení – například to, zda má digitální nebo jen mechanický vlhkoměr, v případě větších typů pak elektronickou filtraci vzduchu a u velkých skříňových humidorů rozhoduje použitý systém vlhčení a klimatizace. Každopádně platí, že vysoká cena není nutně zárukou kvality. 

Na množství záleží / K uskladnění doutníků v řádu desítek kusů se nejčastěji používají malé dřevěné nebo dýhové humidory s cedrovou vystýlkou. Restaurace nebo bary využívají také malé dřevěné humidory se skleněnými dvířky nebo víkem, popřípadě větší skříňové, v nichž je možné skladovat už několik set doutníků. Na pomyslném vrcholu stojí tzv. walk-in humidor, kterými disponují primárně specializované doutníkové obchody. Jde o celou místnost nebo její oddělenou část s přísně kontrolovanou teplotou a vlhkostí, do které je možné vstoupit a vybrat si doutník přímo z regálu. Naopak za základ lze považovat osobní humidor, který je možné díky objemu do sta doutníků, relativní mobilitě a rozumným pořizovacím nákladům využívat i v domácnostech či kancelářích nebo prostě všude tam, kde chcete mít doutníky vždy při ruce. Cenově se pohybují v řádu několik set až desítek tisíc korun, kvalitní kousky, jež se nejčastěji vyrábějí z krásných a exotických dřevin v leštěné nebo lakované úpravě, je možné koupit už za tři tisíce. Jako stolní se označují obvykle velice těžké a robustní humidory, které nelze přenášet. Jejich kapacita se pohybuje od tří set do tisíce doutníků. Většinou jde o designové a luxusní humidory, jež se vyrábějí z exotických dřevin, mramoru, kůže, skla a různých moderních kombinací materiálů, vždy by však měly mít cedrovou vnitřní výstelku. Pro doutníkové obchody nebo kluby se pak hodí kabinet humidor, jenž pojme od několika stovek po několik tisíc doutníků a obvykle bývá řešen jako část nábytku nebo stěny.

Péče o doutníky i humidor / Jakmile si humidor pořídíte, neznamená to ještě, že do něj můžete rovnou naskládat doutníky. Každý nový nebo delší dobu nepoužívaný humidor je nejdřív potřeba řádně zavlhčit. Pokud to neuděláte, dřevo z doutníků vytáhne vlhkost, což je přesný opak toho, čeho chcete dosáhnout. Správné zavlhčení spočívá v tom, že se nastartuje vlhkostní paměť dřeva. Nejlepším způsobem je opakované vytření vnitřku humidoru vlhkým hadříkem. Vlhkým, nikoli mokrým, aby nedošlo k deformaci dřeva. Po každém vytření vložte do humidoru vlhkoměr, zavřete ho a průběžně kontrolujte, jakou vlhkost drží. Až ve chvíli, kdy vlhkost dosahuje požadovaných 68–72 %, můžete doutníky do humidoru uložit. Tím to však zdaleka nekončí. Důležitou součástí péče o doutníky je průběžně vlhkost a teplotu sledovat. Většina běžných humidorů je vybavena mechanickými vlhkoměry, které jsou však velice často poruchové. Řešení nabízí o poznání přesnější digitální vlhkoměr s teploměrem, který se do humidoru vloží. Pořídit ho lze od 600 Kč výše, je to ale investice, která se vyplatí. Pečovat je rovněž potřeba o zvlhčovací systém. Většina z nich funguje na pasivní bázi, tj. uvolňuje vlhkost vypařováním. Pro doplnění odpařované tekutiny se doporučuje roztok propylenglykolu a destilované vody v poměru 1 : 1. Tento poměr je ideální pro udržení vlhkosti do 70 % a zároveň má protiplísňové a antibakteriální vlastnosti. Již připravený roztok lze koupit ve specializovaných obchodech, například od společnosti Xikar. Používá se však pouze pro pasivní zvlhčovače vyplněné speciální houbičkou. Moderní humidory bývají vybavené zvlhčovači se silikagelovými krystaly, které se plní jen destilovanou vodou, protože propylenglykol by krystaly mohl zničit. Silikagel pro humidory je obvykle výrobcem kalibrovaný (potahovaný minerálními solemi) na různé hladiny vlhkosti dle požadavku klienta. Ve větších humidorech, například skříňových, se používají elektronické zvlhčovače, tzv. aktivní. V případě poklesu požadované vlhkosti pod danou mez se aktivuje ventilátor, který do humidoru vypustí vzduch proudící přes zvlhčenou houbu nebo vodní nádržku. Zvlhčovače na stejném principu, ale třeba na dálku počítačově regulovatelné, které udržují zároveň teplotu i vlhkost, se využívají ve walk-in humidorech.

S doutníky na cestách / Pravidelní kuřáci doutníků, kteří si chtějí svoji vášeň dopřávat i na cestách, dříve či později začnou uvažovat o pořízení přenosného cestovního humidoru vybaveného jednoduchým zvlhčovačem a určeného k uchovávání 5–30 doutníků v řádu několika dnů. Pro uchovávání a přepravu menšího počtu doutníků ( obvykle od jednoho do šesti kusů) v rozmezí několika hodin či na velmi krátkou cestu slouží pouzdra. Vyrábějí se z krásných kůží, karbonu nebo plastu, ty kvalitnější mají uvnitř cedrovou vložku pro lepší udržení vlhkosti. Jejich pořizovací náklady se však mohou blížit ceně levnějších osobních humidorů nebo ji dokonce překonat. V každém případě však platí, že pouzdra nesuplují ani nenahrazují humidory, neobsahují totiž žádnou zvlhčovací technologii. Určitá alternativa k humidoru však přece jen existuje. Rozhodně to ovšem není, jak někteří rádi věří, chladnička. Ta totiž uchovává potraviny tím, že je ochladí a zbaví vlhkosti, čímž zabrání vzniku plísní. A právě odvádění vlhkosti je přesný opak toho, co doutník potřebuje, aby zůstal ve správné kondici. Nehledě na to, že by v ní vstřebal pachy uložených potravin, což je rovněž nežádoucí. Zmíněnou alternativu představují sáčky z pevnějšího a kvalitnějšího plastu s uzavíráním na zip lock, které se následně uloží na tmavé místo, třeba do zásuvky ve stole. Důležité je však udržovat uvnitř sáčku požadovanou vlhkost. Jedním z doutníkářských mýtů je, že pomůže, když k doutníkům přidáte plátek jablka. O tom ale ani nepřemýšlejte – mohlo by totiž pozměnit chuť doutníku a ten by vám nejspíš záhy zplesnivěl, jelikož jablka jsou velmi náchylná k rychlému vzniku plísní. Pryč jsou také doby, kdy se k doutníkům vkládaly vlhké kusy látky či vaty nebo se balily do vlhkého ručníku. Dnes je možné v každém specializovaném obchodě koupit za „pár korun“ přesně kalibrované zvlhčovací sáčky, které doutník udrží v požadované vlhkosti několik týdnů. Jejich předním světovým výrobcem je firma Boveda, která nabízí sáčky kalibrované na různé stupně vlhkosti s přesností plus mínus 1 %. Jsou obousměrné, což znamená, že zavlhčují a v případě potřeby i vysušují. Pracují na principu reverzní osmózy, membrána uvolní pouze čistou vodní páru, tudíž nemůže dojít k poškození doutníků. Použít je lze i k zavlhčení cedrových humidorů.

foto: iStock a Ultra Premium Brands

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest
Hennessy Very Special

@poslední příspěvky

@newsletter

Fields marked with an * are required

Vyplněním uvedených polí a kliknutím na „přihlásit“ udělujete AtBars Spirit, s.r.o., souhlas se zpracováním osobních údajů, jež bude provedeno dle platné legislativy.

@mohlo by vás zajímat