Kniha o kávě o něco povyrostla

01.11.2018AtBars

Už před osmi lety vyšla Kniha o kávě z pera baristky Petry Davies Veselé. Letos v říjnu vydalo nakladatelství Smart Press její novou, dopracovanou a výrazně rozšířenou verzi, která zohledňuje mimo jiné i to, kam se svět kávy v posledních letech posunul.

Petra Davies Veselá se kávě věnuje od roku 2004. Z majitelky kavárny, jež se s kávou seznamovala prakticky za pochodu, se záhy vypracovala na uznávanou baristku, a to i za hranicemi republiky. V současné době provozuje školicí středisko, v roli porotce se účastní mezinárodních soutěží a spolu se svým manželem Gwilymem, jenž je rovněž baristou, se chystá otevřít vlastní pražírnu. Spoustu toho, co se o kávě naučila, zahrnula již do Knihy o kávě, která poprvé vyšla v roce 2010 a doposud se jí prodalo na 30 000 kusů. Od té doby se toho ale ve světě kávy hodně změnilo, a to doslova na všech frontách. „Klademe daleko větší důraz na kvalitu a jsme zvědavější! To platí pro domácí uživatele, kávové nadšence, ale i baristy a kavárníky. Máme mnohem více možností se učit, poznávat a experimentovat s novými metodami, postupy a s novou technologií v oblasti mlýnků a kávovarů. Změny se týkají i farmářů, protože poptávka po výběrové kávě roste. Na plantážích šlechtí nové odrůdy a vymýšlejí lepší metody zpracování kávy,“ říká Petra Veselá. Po dohodě s nakladatelstvím Smart Press se proto rozhodla původní knihu přepracovat, doplnit a rozšířit.

Petra Davies Veselá se během příprav Velké knihy o kávě spolu s fotografem Davidem Židlickým vydala za informacemi a inspirací také přímo na plantáže a do kaváren v různých zemích světa, kde současně vznikla spousta nádherných fotografií, jež text knihy, který postupuje od rostliny až po nápoj v šálku, doprovázejí. Zatímco první kapitola mapuje pěstování kávy, její sklizeň a zpracování, druhá je zasvěcena jejímu pražení. Poté se autorka detailně věnuje přípravě kávy, a to v kavárně i v domácích podmínkách. Prostor dává také svým kolegům – nejrůznější techniky přípravy kávy v knize představují vybraní baristé, kavárníci, pražírníci a další osobnosti z kávového světa. Patří k nim například Scott Rao, jenž se zasloužil o popularizaci přípravy kávy ve V60, či Steve Leighton, který bývá označován za krále chemexu. Kapitola nazvaná Ještě více o kávě se zabývá kávovou kulturou, názvoslovím a nabízí i rady a náměty k zamyšlení těm, kdo si chtějí otevřít kavárnu. Na závěr Petra Davies Veselá čtenářům předkládá recepty na kávové nápoje s ledem, šlehačkou, zmrzlinou i alkoholem. Nádavkem přidává ještě výčet kávových kurzů, které pořádá, doporučení na domácí i zahraniční pražírny či zajímavé kavárny po celé republice, ale také tabulku extrakce kávy, přehled chutí a vůní z kávového světa a formou inzertních stran kontakty na vybrané dodavatele. Na více než třech stovkách stran tak zájemcům o kávovou problematiku předkládá prakticky vše, co by je mohlo zajímat.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest

@mohlo by vás zajímat