Barová akademie: Jak se posunout v kariéře?

09.11.2018Paul Martin, DBA

Role barmana se v průběhu mého působení v barové branži proměňovala a vyvíjela a dělá mi radost sledovat, kam až se posunula. Když jsem v polovině 80. let minulého století v gastronomii začínal, většina lidí nedokázala barmanství vnímat jako kariéru. To už je ale minulost. Nové možnosti, které se před barmany v posledních třech desetiletích otevřely, je posunuly na úroveň jiné obdobně kreativní pohostinské profese – šéfkuchařů. Na každé kariéře je ovšem potřeba pracovat.

Větší možnosti kariérního rozvoje, které dnes barmani mají, s sebou zároveň nesou nárůst očekávání ze strany potenciálních zaměstnavatelů, co se týče znalostí, dovedností a schopností těch, kdo pro ně pracují. Jinými slovy, abyste ve své profesi skutečně uspěli, musíte udělat něco pro to, aby se z vás stal vysoce kvalifikovaný profesionál. S ohledem na to jsem se pokusil sepsat obecné tipy a doporučení, jak kariéru v různých obdobích vašeho profesního života rozvíjet a jak se zapsat do povědomí potenciálních zaměstnavatelů.

Úroveň zkušeností: 0–24 měsíců / Když začínáte, buďte otevření různým variantám vaší profesní cesty a snažte se vnímat šíři záběru, kterou barmanská profese má. Jde v ní o mnohem víc než jen o míchání koktejlů a jejich servírování hostům. Jednou z největších překážek ve vaší kariéře může být právě neschopnost uvědomit si různé aspekty této práce. Ostatně to je i důvod, proč byla v 80. letech minulého století role barmana tolik podceňována. Na počátku své profesní dráhy se proto snažte získat co nejvíce zkušeností v různých typech podniků, od klubů přes klasické koktejlové bary až po ty hotelové. V každém z nich se totiž můžete setkat s trochu jiným stylem práce, odlišným typem odborných znalostí a také s kolegy s jinou úrovní dovedností a zkušeností. Hodně se tak naučíte a získáte na všestrannosti. Otevřete se možnostem vzdělávání a aktivně vyhledávejte příležitosti pro profesní rozvoj. V prvních týdnech za barem prakticky každá činnost či spolupráce s kolegy poskytuje příležitost k učení se novým věcem, a tak se toho snažte využít. Dávejte najevo své nadšení a vášeň pro barmanské řemeslo. Váš přístup je pro potenciálního zaměstnavatele mnohem důležitější než dovednosti. Těm se můžete naučit nebo je vypilovat, ale postoj k práci se tak snadno nezmění. Už jsem se setkal s celou řadou skvělých a vysoce kvalifikovaných barmanů i zástupců obsluhujícího personálu, kteří díky svému přístupu práci ztratili. Naopak mezi mé nejoblíbenější zaměstnance patří ti, kteří sice mají poměrně málo dovedností a zkušeností, ale nechybí jim neuvěřitelně pozitivní a proaktivní přístup.

Úroveň zkušeností: 2–4 roky / Jakmile si barmani i obsluhující personál připíšou na konto pár let zkušeností, může se stát, že ustrnou v zaběhnutém stereotypu. V určitém okamžiku i do té doby ambiciózní barmani nebo číšníci ztrácejí motivaci, vzdají se svých cílů a spokojí se s úrovní nabytých znalostí či dovedností a s tím, že mají práci, která je baví. Patříte-li k těm, kdo chtějí svůj potenciál využít naplno, měli byste se neustále posouvat dál a vyzkoušet něco nového. Velmi užitečný je kontakt a komunikace s dalšími profesionály z oblasti pohostinství, tedy nejen s vašimi kolegy, ale i s barmany z jiných podniků a s představiteli různých profesí. Jedním z nejlepších způsobů, jak vyniknout nad ostatními a vzbudit zájem možných zaměstnavatelů, je zvýšit svůj přehled o celé branži prostřednictvím spolupráce s co nejširším spektrem lidí. Nikdy se nepřestávejte učit a rozvíjet. Mějte oči otevřené a sledujte barové dění. Bez ohledu na to, jak moc si myslíte, že víte, vždycky se najde někdo, kdo ví nebo umí něco, co vy ne. Jedinou možností, jak s ostatními držet krok nebo být dokonce kousek před nimi, je neustále pracovat na tom, co můžete nabídnout.

Úroveň zkušeností: 5 a více let / Jakmile se stanete pevnou součástí gastronomické scény a bude z vás zkušený profesionál v oblasti pohostinství, můžete na svém rozvoji a kariéře zapracovat postupným budováním svého veřejného obrazu prostřednictvím sociálních sítí a médií. Buďte on-line! Své zkušenosti a dovednosti můžete sdílet na YouTube, Facebooku, Twitteru, Instagramu atp. Dostane se vám tak pozornosti podstatně širšího publika, než na jaké můžete narazit za barovým pultem u vás v podniku. Podaří-li se vám získat fanoušky a dosáhnout vysoké sledovanosti, stanete se o to víc atraktivními pro potenciální zaměstnavatele (každý by měl rád v týmu respektovanou barmanskou „star“) a zároveň i pro své budoucí hosty a štamgasty, pokud se třeba chystáte otevřít vlastní bar. Účastněte se soutěží. Zmínka v životopise, že jste vyhráli v některé z uznávaných barmanských soutěží, vám přinese další plusové body. A i kdybyste nevyhráli, jakmile se stanete součástí soutěžní scény, dostane se vám mnohem větší pozornosti a vaše jméno bude znát širší barmanská komunita. Navíc získáte skvělou příležitost učit se od těch nejlepších v oboru. Posílit byste měli také své umění komunikace. Schopnost efektivně komunikovat s hosty, kolegy i všemi ostatními pro vás může být větším přínosem než celá řada jiných dovedností. Většina z nás investuje jen velmi málo času do rozvoje komunikačních schopností, ty jsou přitom jednoznačně skvělým prostředkem pro navýšení našeho potenciálu a dosažení vytyčených cílů. Jen těžko si lze představit barmana světových kvalit, jenž by nebyl silný v komunikaci a jednání s lidmi.

Pár obecných rad / Buďte flexibilní a adaptibilní. Nebojte se změnit směr, pokud zjistíte, že původní cesta nikam nevede. Dávejte najevo svou vášeň a nadšení pro barové řemeslo a s mírou projevujte také sebedůvěru. Buďte v kontaktu s kolegy z branže i návazných oborů a učte se od nich novým věcem. Neuzavírejte se novým nápadům, myšlenkám a vědomostem, je v pořádku, když jednu znalost nahradí jiná. Budujte si jméno – prostřednictvím sociálních sítí, soutěží, prezentací, psaní článků, guest bartendingu nebo jiných propagačních či marketingových aktivit. Pracujte na svých komunikačních dovednostech, aby z vás byli skuteční mistři komunikace. A hlavně nezapomínejte, že máte-li našlápnuto k úspěchu a dostatek odhodlání si cestu k němu užít, to jediné, co vám může zabránit naplnit váš potenciál, jste jen a jen vy sami. Tak hodně štěstí!

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest

@poslední příspěvky

@newsletter

Fields marked with an * are required

Vyplněním uvedených polí a kliknutím na „přihlásit“ udělujete AtBars Spirit, s.r.o., souhlas se zpracováním osobních údajů, jež bude provedeno dle platné legislativy.

@mohlo by vás zajímat