Barová akademie: Sklo jako základ

27.11.2018DBA

První dojem z koktejlu si hosté vytvářejí na základě sklenky a servisu obecně. Oči jsou totiž nejen oknem do duše, ale také do žaludku. Z provedených výzkumů dokonce vyplývá, že krásná sklenka nejen že zlepšuje vnímání kvality drinku, ale také ovlivňuje jeho chuť. Hosté ji vidí dříve, než ochutnají její obsah, a pokud dokáže zaujmout i ostatní, poslouží skvěle k propagaci koktejlu i jako nástroj upsellingu.

Novodobí hosté jsou čím dál tím obeznámenější s koktejlovou kulturou, a tak je třeba Old Fashionedem v Martini glass (nebo třeba naopak) rozhodně neuctíte. Kromě správné volby sklenky pro daný drink mají svá očekávaní i ohledně její kvality a čistoty, přidanou hodnotou je pak zajímavý design. Jednoduše řečeno: sklo zkrátka představuje jeden ze stavebních kamenů pro budování skvělého zážitku, který si host z vašeho podniku odnese. Nabídka sklenek a dalších nádob ze skla i jiných materiálů je dnes více než široká, a tak si lze vybírat z bezpočtu stylů a designů určených pro různé typy podniků i příležitostí. Stačí tudíž do výběru investovat dostatek času a energie a přiměřeně financí a pak už jen do servisu drinků zapojit kreativitu a určitou hravost, třeba v podobě originálních ozdob. Atraktivní, nikoliv jen typizované běžné sklo je i jednou z cest, jak se odlišit od konkurence a jak přimět hosty, aby se svým koktejlem pochlubili na sociálních sítích, a udělali tak vašemu podniku reklamu mezi svými přáteli, kteří k vám pak možná sami rádi zavítají. Základ barového skla tvoří kromě klasické koktejlky sklenky typu highball, old fashioned a coupette, sklenka na shot a balonová sklenka na brandy, ale samozřejmě také sklenky na víno (včetně champagne) a pivo. Určitou nadstavbou jsou pak různé šálky a pohárky, třeba v tiki stylu, plecháčky, džbánky atp. Lze se samozřejmě vydat i vlastní cestou a sáhnout po výtvorech designérů či na míru vyrobeném vybavení. Své zamyšlení nad aktuálními trendy spolu s tipy a doporučeními, jak v takovém případě při výběru postupovat, pro Diageo Bar Academy už před časem sepsal Alex Kratěna. 

Pro dokonalý dojem / Výběrem zajímavého a vhodného skla to ale zdaleka nekončí – je o něj potřeba i náležitě pečovat a zacházet s ním tak, jak se má. První z šesti základních pravidel zní: Ruce pryč! Sklenky se dotýkejte co nejméně a její okraj vynechte úplně. Není to jen z hygienických důvodů – čím méně budete na sklenku sahat, tím déle drink vydrží studený. Držte ji proto vždy v dolní části a horní dvě třetiny zachovejte pro hosta. Na velikosti záleží, v případě skla tedy rozhodně. I v rámci jednoho typu sklenky lze vysledovat jemné rozdíly (viz třeba klasická sklenka na víno a tzv. copa glass), které je při servisu koktejlu třeba zohlednit. Velikost sklenky musí odpovídat množství použitého ledu a samotného nápoje, aby zůstala zachována jeho požadovaná chuť. Dbejte také na čistotu! Vždycky se před servírováním koktejlu raději dvakrát ujistěte, že je sklenka opravdu čistá – že na ní nezůstaly drobné nečistoty, zaschlé flíčky po mytí nebo v extrémním případě otisk rtěnky, s nímž si ani myčka neporadila. Raději proto umyté sklenky pokaždé zkontrolujte a přeleštěte. Dejte si také pozor, aby nebyly nikde naprasklé, velký dojem nezanecháte ani silně poškrábaným sklem.

Udržujte teplotu! Pořádný trapas je, když hostu naservírujete drink do ještě horké sklenky právě vytažené z myčky. Pokud rovnou z teplotního šoku nepraskne, mnoho parády s ní nenaděláte – drink rychle zteplá. Dejte si proto záležet na tom, aby bylo sklo náležitě vychlazené, v případě potřeby i namražené. S tím úzce souvisí i zajištění jeho dostatečných zásob. Chcete-li udržet vysokou úroveň servisu po celý večer a noc, ujistěte se, že máte k dispozici odpovídající množství umytého a naleštěného skla a průběžně ho doplňujte. Během směny se jistě najde nějaká ta chvilka na kontrolu a doplnění, a tak ji neváhejte využít. Se sklem vždy nakládejte opatrně, zejména s tím tenkostěnným, které je náchylné k prasknutí. Pravidelně čistěte také police, kam ho ukládáte. A vždycky sáhněte po tom správném, protože i to hosté vnímají a hodnotí. Průzkumy dokonce dokládají, že až 76 % z nich se domnívá, že kromě chuti drinku jejich perfektní dojem výrazně ovlivňuje i to, jak vypadá. Tak na to myslete!

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest
Hennessy Very Special

@poslední příspěvky

@newsletter

Fields marked with an * are required

Vyplněním uvedených polí a kliknutím na „přihlásit“ udělujete AtBars Spirit, s.r.o., souhlas se zpracováním osobních údajů, jež bude provedeno dle platné legislativy.

@mohlo by vás zajímat