V The Banker’s Baru se pekl bourbon

03.12.2018AtBars

Setkáním s barmany, provozovateli a majiteli podniků 29. listopadu odstartovala série seminářů zasvěcených bourbonu, jejímiž hlavními protagonisty jsou šéfbarman The Banker’s Baru Filip Jančárek a whisky ambasador společnosti Stock Plzeň-Božkov Michal Marešovský.

Cílem, který si organizátoři semináře nazvaného Jak se „peče“ bourbon stanovili, je naučit barmany s bourbonem více pracovat a ukázat jim, jaké možnosti nabízí. Podstatnou část tohoto úkolu na sebe vzal šéfbarman The Banker’s Baru Filip Jančárek, jenž má k whisk(e)y obecně velmi blízko, a to i na soutěžním poli. Jeho prezentace zahrnovala všechny podstatné informace od krátkého shrnutí historie bourbonu přes jeho definici a výrobu až po mýty s ním spojené, s nimiž se lze v barové praxi setkat. Došlo také na představení a ochutnávku několika vzorků, konkrétně Maker’s Mark, Basil Hayden’s a Booker’s. První z nich měli možnost účastníci semináře porovnat s chlebem upečeným ze směsi kukuřice, ječmene a pšenice namíchané tak, aby výsledek co nejvíce připomínal chuť bourbonu. Má to svůj historický základ. Traduje se totiž, že když Bill Samuels v první polovině 50. let minulého století ladil recepturu na Maker’s Mark, hledal správný poměr obilí. Z různě namíchaných směsí pekl chléb, a receptura toho, který mu chutnal nejvíc, se pak stala základem jeho destilátu. Na bázi Basil Hayden’s pak Filip namíchal koktejl, jenž kromě 20 ml bourbonu sestával ještě z 15 ml Lillet Blanc, dvou střiků pomerančových bitters a 50 ml fermentovaného nápoje připraveného z pomerančů, které v baru zbývají po využití kůry, vody, cukru a tymiánu, jímž se také hotový koktejl zdobí.

Pro Filipa byl seminář Jak se „peče“ bourbon první větší prezentací pro odborné publikum, tedy pro kolegy barmany, ale i manažery a majitele podniků, a tak k ní, jak sám přiznává, přistupoval s respektem. A výsledek? „Bylo to velmi příjemné, z mého pohledu určitě, protože jsem měl možnost povídat o tom, co mě baví. Potěšilo mě, že se účastníci semináře zapojovali do debaty, a upřímně doufám, že se dozvěděli něco nového a že teď budou s bourbonem víc pracovat,“ říká. Pochvalu si Filip vysloužil i od whisky ambasadora Michala Marešovského. „Jsem rád, že jsme si pro spolupráci vybrali právě Filipa. Líbilo se mi, jak se zadaného tématu chopil, a zaujala mě i skladba jeho prezentace. Je mi potěšením s ním pracovat a šířit bourbonovou osvětu nejen mezi barmany,“ uvedl krátce po skončení semináře. Pozitivně vnímá premiérovou prezentaci na téma bourbon také manažer portfolia Beam-Suntory ve společnosti Stock Plzeň-Božkov Ondřej Balvín: „Příjemně mě překvapila hojná účast. Předpokládali jsme, že se úvodní seance ponese spíš v komorním duchu, nakonec jsme ale Banker’s Bar zaplnili do posledního místa. Motivuje nás to v seminářích pokračovat, rádi bychom totiž dosáhli toho, aby se bourbon dostal ze stínu skotské a lidé ho přestali vnímat jako destilát, který se pije akorát tak s colou. Jde totiž o velmi rozmanitou kategorii, v níž si každý dokáže najít to své.“

foto: Anna Postníková

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest

@mohlo by vás zajímat