Postřehy z ostrova vonícího rumem

06.12.2018Václav Větvička

Jamajčané rádi tvrdí, že právě jejich rum se jako první začal komerčně prodávat, nicméně žádný oficiální doklad pro toto tvrzení neexistuje. Každopádně ale platí, že jamajský rum je pro celý svět pojmem. O tom, že byl a do určité míry pořád je tento karibský ostrov rumu zaslíbený, ostatně svědčí i to, že na něm koncem 19. století fungovala nejméně stovka nezávislých palíren a že prakticky celé minulé století si firmy toužící po dobrém třtinovém destilátu dovážely rum právě z Jamajky. A jak je tomu dnes? To jsme vyrazili prozkoumat.

Rumová situace na Jamajce je značně nepřehledná a trochu se nám vyjasnila až po návštěvě palírny Appleton Estate, která patří pod křídla nadnárodní společnosti Gruppo Campari. Tradici má úctyhodnou, její plantáž s cukrovou třtinou byla založena už v roce 1749. Cesta k palírně je ale poněkud zanedbaná, dodnes vlastně úplně nechápu, jak naše půjčené otřískané auto mohlo těch 70 kilometrů vůbec vydržet. S dávno nefungujícím pérováním to byla jízda, na kterou bych rád zapomněl. Stejně jako na vysoké vstupné, které stálo 18 dolarů. Slibovali nám v rámci něj sice láhev rumu, z té se ale nakonec vyklubala půldecka toho nejlevnějšího destilátu, kterou lze v každém krámě sehnat zhruba za dolar. Ze samotné palírny jsme pak neviděli skoro nic, prohlídka se soustředila spíš na ukázky toho, jak se rum dělal dřív, například na starý způsob drcení cukrové třtiny, který jsme si ale zase mohli vyzkoušet a procvičit si tak svaly. Navíc jsme získali informace, které nám umožnily pochopit, jak to na Jamajce s tím rumem vlastně je. Palírna je rozdělena na dvě poloviny, přičemž v jedné se v klasických destilačních kotlích destiluje rum prodávaný pod značkou Appleton, ve druhé pak mnohem výkonnější kontinuální kolony produkují rumy, které se lahvují pod nejrůznějšími značkami nebo se prodávají na blendy, jako privátní značky a tak podobně. Do první skupiny patří nejen nejrůznější ochucené destiláty, ale také celkem známý rum Coruba, který byl původně namíchán pro australský a novozélandský trh, v posledních letech je ale dostupný prakticky kdekoliv po světě.

Melasa, muck a dunder / Všechny rumy jsou melasové, jiná varianta u palírny pracující po celý rok na tři směny ostatně ani nepřichází v úvahu. Platí také, že jamajské zákony povolují přidat do rumu až 2,5 % dalších látek, tedy především cukr, melasu nebo karamel, v samotném Appletonu ale nic podobného nenajdete. Zajímavým zjištěním pro nás bylo, že palírna vlastní jeden sklad naplněný sudy se zrajícím destilátem i mimo Jamajku, protože chce mít pro případ ničivého hurikánu jistotu, že jí alespoň něco zbude. Prohlídka byla zakončena ochutnávkou, a to velmi zajímavě pojatou. Průvodce před nás na stůl postavil baterii láhví, krátce je představil a zmizel. Když se za půl hodiny vrátil, jen suše konstatoval, že jsme se nějak flákali… Zvláštní a pro Jamajku charakteristickou chuť většinu rumů zajišťuje nejen vysoké procento původu z kotlíkové destilace, ale také tajemné ingredience nazývané muck a dunder. Dunder je tak trochu obdoba výroby bourbonu typu sour mash, i tady se do destilační směsi přidává nakyslý zbytek ze dna kotlíku. Muck je biologicky bohatá bakteriální kultura, kterou si palírny hýčkají po desetiletí. V průběhu času se různě doplňuje a je na palírně, jestli použije cukr, šťávu z cukrové třtiny nebo pár banánů. Výsledkem přidání obou přísad je vznik většího množství esterů ovlivňující chuť budoucího rumu.

Z palíren do obchodů a barů / Firma J. Wray & Nephew, pod níž námi navštívená palírna patří, vedle cenově dostupných destilátů pod stejnojmennou značkou nabízí také například prémiové rumy Edwin Charley nebo Galeon, které obchody na Jamajce nabízejí jako osmnácti- a jednadvacetileté. Jejich nečekaně nízká cena mě osobně ale nutila pochybovat, zda jsou skutečně tak staré. Dalším známým jamajským rumem je Myers’s, směs až devíti maximálně čtyřletých rumů, jež se pro svoji výraznou melasovou chuť hodí zejména do koktejlů. Zajímavý je rum palírny Worthy Park, která navzdory více než dvousetleté historii v současné podobě funguje až od roku 2005, předtím si dala 43 let přestávku. I když současně slouží jako cukrovar, rum pálí z melasy. Díky podivným místním zákonům ji nejdřív musí prodat družstvu Caribbean Molasses a pak ji zase odkoupit. Všechno ale většinou probíhá jen na papíře a melasa palírnu vůbec neopustí. Pod stejnou střechou se produkuje ještě několik dalších značek, třeba Hamilton Jamaican Black, který je ovšem „vylepšený“ razantní dávkou karamelu. V obchodech jsme pak narazili na lákavou etiketou opatřený rum s názvem Blackwell Black Gold Reserve, jenž se prezentuje jako jeden z nejlepších na Jamajce. Osobně mi na tomto pětiletém rumu připadala speciální pouze vysoká cena, destilát samotný byl přesycený chutí tropického ovoce. Jak se nakonec ukázalo, ve skutečnosti jde jen o další z marketingových tahů Chrise Blackwella, který se do historie zapsal jako objevitel Boba Marleye a také jako ten, který pustil do světa reggae, které si ovšem po týdnu na Jamajce, kde nic jiného neslyšíte, dokážu na delší dobu odpustit. Blackwell se zřejmě nudí a coby majitel vily Goldeneye (ano, jejím původním majitelem byl autor Jamese Bonda Ian Fleming), ze které udělal celý resort, vymýšlí, co by mohl dělat. Nad marketingovou strategií chlubící se tím, že se rumem vrací k původu své rodiny, a to až do 17. století, se lze jen pousmát – v Londýně narozený Blackwell je totiž po tatínkovi Ir. Podtrženo sečteno, Jamajka asi nebude z pohledu rumové turistiky tím nejzajímavějším karibským ostrovem, protože v palírnách toho moc k vidění není. Na druhou stranu ale ostrov, jenž se chlubí největší koncentrací rumových barů na celém světě, za návštěvu rozhodně stojí.

úvodní foto: iStock

 

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest

@poslední příspěvky

@newsletter

Fields marked with an * are required

Vyplněním uvedených polí a kliknutím na „přihlásit“ udělujete AtBars Spirit, s.r.o., souhlas se zpracováním osobních údajů, jež bude provedeno dle platné legislativy.

@mohlo by vás zajímat