Sametová revoluce na bratislavské barové scéně

09.12.2018Bára Urbanová

Na náměstí Slovenského národného povstania v centru Bratislavy, které bylo před devětadvaceti lety centrem sametové revoluce na Slovensku, byl před několika týdny otevřen nový bar s restaurací The Velvet, který svým jménem na listopadové události roku 1989 odkazuje. V jeho nabídce převažuje whisky, široká je i nabídka champagne a velký prostor samozřejmě dostaly i koktejly. „V žádném z nich nepoužíváme citrusové šťávy, celé menu je postavené na přírodních kyselinách,“ prozrazuje bar manager Tony Velich.

The Velvet je nejnovějším projektem provozovatelů úspěšných bratislavských podniků Michalská Cocktail Room, Urban House a Old Fashioned Bar. Jeho otevření předcházela poměrně rozsáhlá rekonstrukce, jež zabrala zhruba čtyři měsíce, což s ohledem na kapacitu podniku, jehož restaurační část nabízí 74 míst k sezení a ta barová dalších 120, není až tak mnoho. Interiér je laděný do britského stylu s prvky art deco, z materiálů v něm dominují dřevo, kůže a samet. „Navrhl ho náš majitel, který si na svých cestách po světě všímá detailů a inspiruje se v těch nejlepších barech a restauracích. Hostům chceme nabízet zážitek světové úrovně, který začíná už vstupem do samotných prostor a pokračuje kvalitními produkty a profesionální pohostinností. Celkový dojem pak dotváří atmosféra spolu s hudbou, která je v The Velvet unikátní. Celý večer hrajeme old-school hip hop, který je takovou naší pomyslnou třešničkou na dortu,“ říká Tony Velich, jenž se v nováčkovi na bratislavské barové scéně ujal role bar managera, a dodává: „The Velvet znamená samet, název jsme zvolili záměrně, právě před naším prahem totiž před necelými třemi desítkami let probíhala sametová revoluce. Od této skutečnosti se odvíjí celý koncept. Samet je na dotyk příjemný a přesně takový by měl být i The Velvet. Chceme, aby se u nás hosté cítili příjemně a mohli si tu vychutnat dobrou večeři a po ní koktejl nebo třeba champagne. Aby si u nás dokázali užívat svůj večer až do pozdních nočních hodin a po celou dobu jim byl k dispozici kvalitní servis.“

Koktejly k jídlu, na čepu i bez alkoholu / Srdcem podniku je moderní bar, který Tony Velich vede spolu s hlavním barmanem Stanislavem Harciníkem. „Pod křídla jsme si vzali tým mladých lidí, kteří milují svoji práci a nechybí mezi nimi ani výraznější talenty,“ prozrazuje bar manager. Mezi destiláty na barovém displeji dominují skotské whisky a bourbony, které tvoří zhruba polovinu z celkové nabídky čítající více než tři sta položek a najdou se mezi nimi i raritní láhve. Široká je rovněž nabídka champagne a velký prostor dostaly samozřejmě také míchané nápoje. V koktejlovém menu je jich čtyřiadvacet plus čtyři nealkoholické a další hosté najdou v jídelním lístku. „Náš šéfkuchař Dušan Platko vytvořil skvělé pokrmy inspirované francouzskou brasserií s dalšími evropskými, ale i asijskými vlivy. Základem všeho je sezonnost a čerstvost, snažíme se co nejvíce pracovat s lokálními dodavateli a částečně jsme i soběstační – děláme si vlastní těstoviny a pečeme kvalitní domácí chléb,“ vypočítává Tony Velich a doplňuje: „Součástí jídelního lístku je aperitivo menu, které ho krásně doplňuje. Zahrnuje twistované koktejlové klasiky a aperitivní drinky inspirované kulinářským světem. Patří k nim například Cacao Negroni nebo Truffle Manhattan, který zraje v sudech a součástí jeho receptury je i lanýžový olej.“ Čepované drinky v menu reprezentuje Negroni on Tap, které barmani míchají z domácího vermutu a hostům ho z pípy čepují přímo do sklenky na velký kus ledu. Variace na tuhle koktejlovou klasiku nechybí ani mezi nealkoholickými drinky. „Naše Almost Negroni připravujeme z destilátu s nulovým obsahem alkoholu Borrago #47 Paloma Blend a kromě něj používáme ještě Red Bitter Beneventi a Versin Aperitivo,“ prozrazuje bar manager.

S ohledem na prostředí a jednoduchost / The Velvet se podobně jako pražský bar AnonymouS ve svém nejnovějším menu rozhodl vsadit na alternativu citrusových šťáv a jako kyselá složka mu v koktejlech slouží Sūpāsawā, tedy kombinace destilované vody, pěti druhů přírodních kyselin a trošky cukru a soli. „Ani v jednom drinku nepoužíváme citrusové šťávy, veškerou aciditu vytváříme pomocí směsi přírodních kyselin, díky čemuž se nám za barem během příprav daří omezit množství odpadu,“ vysvětluje Tony Velich a dodává: „Celá barová stanice a práce za barem jsou navrženy tak, aby se nám dařilo fungovat v souladu s principy minimum waste, což v praxi znamená, že sice odpad generujeme, ale jen v minimálním množství.“ Trendů se The Velvet drží i v případě designu koktejlů, vydal se tudíž cestou jednoduchosti. Na pár méně tradičních servisů ale přece jen došlo. Koktejl Invictus, jehož latinský název v češtině znamená neporazitelný, se kupříkladu servíruje v keramickém poháru v podobě hlavy mytického hrdiny Davida. „Pojmenovali jsme ho tak proto, že David byl díky své moudrosti neporazitelný a je ukázkovým příkladem toho, jak může rozum zvítězit nad sílou,“ říká bar manager a nádavkem přidává i chuťovou charakteristiku drinku: „Jde o krásné spojení meruněk, šalvěje a exotického kardamomu doplněné o vyzrálou chuť dvanáctihvězdičkové Metaxy.“ Z koktejlové nabídky dále upozorňuje například na The Velvet Goddess, což je moderní variace Apple Martini, jež se vyznačuje svěží chutí šťavnatých zelených jablek, nebo třeba na drink Gaia, který je inspirovaný matičkou Zemí. Postavený je na vodce Absolut Elyx v kombinaci s Jägermeisterem Manifest, oloroso sherry, Sūpāsawou, aronií známou též jako černý jeřáb a vetiverem čili vousatkou draslavou. „Gaia je pojmenování pro Zemi jako živý organismus, jenž dýchá a pulzuje. Všechny suroviny, které jsou stavebními kameny drinku, pocházejí z přírody. Vetiver se například používá při výrobě luxusních parfémů a má také pozitivní účinky na tělo, obnovuje jeho rovnováhu a harmonii,“ dodává Tony Velich.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest

@poslední příspěvky

@newsletter

Fields marked with an * are required

Vyplněním uvedených polí a kliknutím na „přihlásit“ udělujete AtBars Spirit, s.r.o., souhlas se zpracováním osobních údajů, jež bude provedeno dle platné legislativy.

@mohlo by vás zajímat