Putovní kniha je znovu na cestách

07.01.2019AtBars

Před deseti lety se na svou cestu po barovém světě vydala The Bartenders Travelling Book. Ačkoliv se před časem zdálo, že je nenávratně ztracena, podařilo se je ji nalézt a znovu uvést do oběhu. Momentálně se nachází v Amsterodamu a brzy poputuje zase někam dál.

The Bartenders Travelling Book, která je mezi českou barmanskou komunitou známá také jako Barmanská putovní kniha, nechal v roce 2009 vyrobit Adam Slavík, jehož jméno bylo po léta spjato s Barovými novinami. „Nápad na putovní knihu se zrodil z neskutečné lásky k barmanství a osobnostem, pro které se stal bar životem a posláním. Velké myšlenky člověka napadají v momentě, kdy něco zažije a má potřebu to předat dál. Záměr byl tedy prostý – vyslat prázdnou knihu do světa a doufat v nemožné,“ říká Adam Slavík a dodává: „Nejprve samozřejmě bylo potřeba nechat knihu vyrobit. Je z pravé kůže, její vazba byla řemeslně zpracována Jiřím Foglem, mistrem svého oboru, který jí tak vtiskl duši. Ruční papír pochází z jedné z nejstarších manufaktur v Evropě, z papírny Velké Losiny. Jediný výtisk knihy tak vyšel na 15 000 Kč.“

Stránek má The Bartenders Travelling Book 333, přičemž každá z nich je určena jiné barmanské osobnosti. „Každý držitel knihy má k dispozici celou stranu a jeho úkolem je předat na ní své poselství – nějakou myšlenku, s níž se ztotožňuje. Připojit musí také recepturu na svůj autorský drink a pak ještě podpis spolu s datem a místem, kde byl záznam pořízen. Poté knihu doručí tomu, o kom si myslí, že by v knize měl být. Není tedy dopředu stanoven žádný scénář, a tak je příběh knihy neskutečně vzrušující, protože naprosto nepředvídatelně cestuje doslova po celém světě,“ vysvětluje Adam Slavík. Prvním barmanem, který do The Bartenders Travelling Book učinil záznam, byl Václav Vojíř. Stalo se tak 13. května 2009, tedy na Světový den koktejlu, přímo v Bugsy’s. „Každou stránku knihy tenkrát pokřtil poslední porcí koktejlu Manhattan Exclusive, jenž byl v té době patrně nejdražším drinkem na světě, a tím jí ještě dodal na výjimečnosti. Následně ji osobně doručil do Mnichova Charlesi Schumannovi a pak už si kniha dál žila svým životem,“ vzpomíná Adam Slavík.

K dalším osobnostem, jimž Barmanská putovní kniha prošla rukama, patří Erik Lorincz, Stan Vadrna, Kazuo Uyeda, Salim Khoury, Javier de las Muelas, Simon Ford nebo třeba Jack McGarry a Sean Muldoon z newyorského baru Dead Rabbit. A právě ve Spojených státech se před časem kniha na nějakou dobu ztratila. „Dlouho nikdo nereagoval, což byl předpoklad konce cesty The Bartenders Travelling Book. Barmanský bůh ale existuje, a tak se neuvěřitelné stalo skutečností – kniha se po letech opět našla! Zásluhu na tom má Stan Vadrna, jenž zalarmoval barmanskou komunitu, a Jim Meehan, který knihu nakonec přivezl zpátky do Evropy,“ popisuje znovunalezení málem ztracené knihy Adam Slavík a dodává: „Všichni kdo knihu kdy viděli nebo byli jejími dočasnými majiteli, mají z této události velkou radost. Je to svého druhu dědictví, o které bychom se měli všichni pečlivě starat.“ Momentálně se kniha nachází v Amsterdamu. Jakmile do ní udělá záznam David Cordoba, což se většinou neobejde bez pozornosti lokální barmanské komunity, pošle ji znovu do světa. Kam, to je zatím tajemstvím. „Mým snem je, aby se postupně zaplnila každá ze 333 stran. Je jedno, kdy se toho dosáhne, důležité je, aby splnila své poslání. Chystám pro ni oficiální web v angličtině, v běhu je už facebooková stránka. A pokud se dožijeme toho, že se kniha vrátí zpět do České republiky, plánuju pro ni tu největší oslavu,“ uzavírá Adam Slavík.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest

@mohlo by vás zajímat