Třebíčská whisky si malé cíle neklade

25.01.2019Bára Urbanová

V historickém centru Třebíče, v její židovské čtvrti, která patří na seznam světového dědictví UNESCO, má od prosince loňského roku své místo whisky bar, v němž je možné přechutnat prakticky celé portfolio whisky Trebitsch. Nahlédnout tu lze i do daňového skladu č. 1, v němž je v soudcích uložena malá část zásob. Kompletní výrobní zázemí mladá česká značka teprve dostane – palírna se postupně buduje v nedalekých Šebkovicích, kde jsou i zrací sklady.

Myšlenkou otevřít si v historické části Třebíče bar a nabízet v něm vlastní whisky se Tomáš Dyntar, zakladatel značky Trebitsch a nynější master distiller stejnojmenné whisky, začal zabývat už v roce 2007. Postupně se ponořil do procesu destilace a následných výrobních kroků, začal experimentovat, obklopil se správnými lidmi a sedm let od prvotního nápadu se zrodila Trebitsch old town distillery. Zázemí našla v třebíčské ulici L. Pokorného v objektu ze 17. století, jenž vznikl propojením soudomí tří menších židovských domků. V roce 2014 začala jeho postupná citlivá rekonstrukce, jež vyvrcholila v prosinci loňského roku oficiálním otevřením whisky baru a distillery shopu. Ve stejné ulici se kdysi dávno pálilo, a tak se sem destilatérské umění po staletích znovu navrací, i když už jen v podobě zrání malé části zásob (součástí prostor je daňový sklad č. 1), ručního stáčení, filtrování a lahvování small batch whisky. Destilace doposud probíhala v partnerských palírnách, svou vlastní majitelé třebíčské whisky teprve budují. Investovat se rozhodli do koupě a velkorysé renovace barokního lihovaru v nedalekých Šebkovicích, jehož historie sahá až do roku 1894. Jeho součástí jsou i nové zrací sklady, kterých je stále více potřeba, jelikož Trebitsch old town distillery rok co rok zakládá větší množství sudů. Nárůst produkce je ostatně znát i na množství whisky, jež se dostává do prodeje – zatímco v roce 2017 bylo naplněno pouze tisíc láhví, vloni jich už bylo dvacet tisíc. Ambice do budoucna jsou smělé – do deseti let by se roční produkce měla počítat v řádech milionů láhví. I proto byla původní společnost rozšířena o další firmy a zastřešena vlastním investičním fondem.

Výhradně z českých surovin / Základem třebíčské whisky jsou lokální suroviny. Slad (pro vlajkovou Trebitsch Czech Single Malt Whisky lehce nakouřený rašelinou) dodává bruntálská sladovna, kvasnice jsou výrobním tajemstvím mastera distillera a voda pochází z podzemních heraltických pramenů (má parametry kojenecké vody, své limonády z ní dělá i známá třebíčská firma ZON). Destilace probíhá na destilačních kolonách Arnold Holstein a je dvojí – první na cca 27 % alc., druhá zhruba na jednašedesát. Třebíčská whisky se nedobarvuje a neobsahuje ani žádné jiné přídatné látky. Většina produkce je filtrována zastudena. Destilát zraje primárně v silně vypálených panenských sudech z evropského dubu, které na pomezí Slovenska a Maďarska pod značkou Trebitsch Barrels vyrábějí slovenští bednáři přímo pro Trebitsch old town distillery. Klíčovým produktem je od samého počátku Trebitsch Czech Single Malt Whisky, jež má 40 % alkoholu a výrobce její chuťový profil popisuje jako svěží, čistý a příjemně travnatý, se střední přirozenou sladkostí. Poprvé byla uvedena na trh v roce 2017 jako tříletá. Vloni následovala její čtyřletá verze a do budoucna se počítá s tím, že bude vlajková loď lahvována primárně jako šestiletá a starší. Jako jediná z produkce třebíčského výrobce je k mání v barech a restauracích, v distribuci ji má Makro a specializovaná prodejny. Dostala se také za hranice – exportuje se například do USA, Japonska, Číny, Koreje, Indie nebo například na Filipíny. S ohledem na své zázemí v třebíčské židovské čtvrti se majitelé Trebitsch old town distillery rozhodli usilovat o kosher certifikát, který vloni v létě pro svou whisky získali.

Napříč celým portfoliem / Třebíčský whisky bar a distillery shop je zatím jediným místem, kde lze den co den (otevřeno je od dvou odpoledne do desíti večer, v pátek a sobotu až do půlnoci) přechutnat prakticky celé portfolio Trebitsch old town distillery. Variantou základní single malt je její nakouřenější a silnější (45 % alc.) verze. Z té zároveň vycházejí limitované edice Double Barrel Finishing, tedy whisky, jež následně ještě nějakou dobu dozrávají v sudech po rumu, brandy, sherry, portském nebo madeiře. Aby měla k dispozici sudy po rumu, spojila se Trebitsch old town distillery s firmou Michler’s, brandy si ze stejného důvodu vyrábí vlastní. Trebitsch Czech Single Malt Whisky je k mání ještě v single barrel verzi, a to jednak naředěná na 45 % alkoholu, jednak v sudové síle, tedy při 61,2 %. V baru ji lze ochutnat i v podobě degustačního setu s čokoládou a Trebitsch spring water, což je nalahvovaná voda ze stejného pramene, jenž se používá na výrobu whisky. V sudech po rumu, brandy, sherry, portském nebo madeiře dozrává také 51% single malt zaštítěná názvem The Trebitsch Monk, jež se od ostatních liší mimo jiné i tím, že se nefiltruje zastudena. Kromě pokusů se sudy se třebíčská palírna pustila také do experimentů s obilím. Výsledkem je řada 45% Trebitsch Czech Single Grain Whisky zahrnující žitnou (Straight Rye), kukuřičnou (Straight Corn) a pšeničnou (Straight Wheat) verzi. Posledně jmenovaná je k dispozici také ve variantě dozrávající v sudech po portském. Smícháním všech tří pak vzniká třebíčská variace na bourbon. Ti, kdo chtějí mít obrázek kompletní, mohou zkusit ještě třeba white dog – v poličce whisky baru ho najdou pod jménem Rudá zrůda. Kromě baru v historické části Třebíče je možné širší záběr zdejší whisky ochutnat jen na whisky festivalech. V průběhu tohoto roku by ale měla přibýt další možnost přímo v centru Prahy, v pasáži ústící do ulice Na Příkopě, kde se Trebitsch old town distillery chystá otevřít další whisky bar. A když se zadaří, neměl by být zdaleka poslední.

foto: Jakub Mertl, archiv Trebitsch old town distillery

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest

@poslední příspěvky

@newsletter

Fields marked with an * are required

Vyplněním uvedených polí a kliknutím na „přihlásit“ udělujete AtBars Spirit, s.r.o., souhlas se zpracováním osobních údajů, jež bude provedeno dle platné legislativy.

@mohlo by vás zajímat