Jubilejní Glenmorangie z divokých kvasinek

07.02.2019AtBars

V pořadí desátá whisky z Glenmorangie Private Edition, která rok co rok představuje jinou speciální single malt vyrobenou pouze v limitovaném množství, dostala jméno Allta. Výraz, jenž v gaelštině znamená divoký, jí přísluší s ohledem na použité kvasinky.

Glenmorangie Private Edition je kolekcí zasvěcenou experimentům. V minulosti nabídla například single malt Finealta inspirovanou recepturou Glenmorangie z roku 1903, Artein dozrávající v sudech po supertoskánském, Ealanta z panenských amerických dubových sudů z Mark Twain National Forest v Missouri nebo třeba Tusail z ječmene odrůdy Maris Otter. Glenmorangie Allta je první, u níž se palírna pustila do experimentů s kvasinkami. Dr. Bill Lumsden, ředitel destilačního a výrobního procesu Glenmorangie, se rozhodl podrobněji prozkoumat jejich vliv na chuť whisky. Na poli poblíž palírny nasbíral několik klasů odrůdy ječmene Cadboll a vzal je do laboratoře na analýzu, kde na nich objevili divoké kvasinky Saccharomyces diaemath. Jelikož se ukázalo, že mají potenciál pro využití v palírenství, rozhodl se je do výrobního procesu zakomponovat. V první řadě zajistil, aby se Saccharomyces diaemath začal pracovat dodavatel, který kvasinky pro Glenmorangie připravuje. Následně s jejich pomocí vytvořil výrazně aromatický destilát, který nechal zrát v sudech po bourbonu, aby vyzdvihl kvasinkami dodaný ovocný charakter. Výsledek je desátým, tedy jubilejním, příspěvkem do Glenmorangie Private Edition.

„Glenmorangie Allta má plné právo stát se whisky, kterou Glenmorangie oslaví desáté výročí kolekce Private Edition. Vliv kvasinek na chuť byl dlouho přehlížen, ale je to oblast, která si zaslouží důkladné prozkoumání. Díky aroma sušenek, chleba a tónům květin a díky bohaté chuti vanilky, pomerančového sirupu a sladkého chilli Glenmorangie Allta otevírá zajímavou budoucnost skotské whisky a její nové možnosti,“ domnívá se Dr. Bill Lumsden. Jubilejní single malt z Glenmorangie Private Edition má 51,2 % alkoholu. Její barva je světle slámová. Ve vůni se střídají tóny sušenek a kvasnic s tóny květin (konkrétně prý hvozdíku a fialky) a chleba, nabízí rovněž náznak vanilky, rozinek a sladké mandarinky. Chuť výrobci popisují jako štiplavě citrusovou a odhalují v ní tóny karamelek, vanilky, pomerančového sirupu a kvasnic, ale také náznak máty a sladkého chilli spolu s delikátními květinovými tóny. Závěr má Glenmorangie Allta dlouhý a zemitý, s tóny hořkosladkého pomeranče a máty.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest

@mohlo by vás zajímat