Borrago? Alternativa s alkoholem na nule

10.02.2019AtBars

Zatímco třeba ve Velké Británii se trend nealkoholických destilátů posledních pár let utěšeně rozvíjí, u nás se teprve zabydluje. K prvním vlaštovkám patří Borrago, které do České republiky od podzimu loňského roku dováží společnost Vikeza gastro. Její majitel Viktor Šolc se rozhodl vyšlapat cestu těm, kdo jej budou chtít následovat. „Vnímám a chápu skepsi, která kolem nealkoholických destilátů panuje, na druhou stranu ani nealkoholické pivo to na začátku nemělo jednoduché a podívejte se, kde je dnes,“ říká.

Do ČR ses rozhodl dovážet nealkoholický destilát. Jak vnímáš potenciál tohoto druhu nápojů?

Nealkoholické destiláty mají podle mého názoru ohromný potenciál, například v Anglii je to už pár let uznávaná kategorie. Celá řada lidí nechce pít drinky s vysokým obsahem alkoholu, jaký mají například mnohé koktejlové klasiky. Nechci tím tyto koktejly samozřejmě vůbec zatracovat, je k nim ale potřeba hledat alternativu. Do barů a pohostinství všeobecně postupně přichází nová generace, která hledá jiné koktejly – takové, které mají nízký obsah cukru a kalorií, ale také alkoholu, nebo jsou dokonce nealkoholické.

Proč sis vybral právě Borrago?

Abych byl upřímný, původně jsem se zaměřil na jinou značku, která je mnohem známější, ale také mnohem dražší. A právě poměr výkonu a ceny, která je taková, že by prakticky nedovolovala využití tohoto produktu v barech, mě nakonec odradil. Při hledání jiného výrobce jsem dostal doporučení na tvůrce Borraga, jímž je Tom Tuke-Hastings. Hned jsme k sobě našli cestu a pak už to šlo ráz na ráz. První várku jsme dovezli vloni na podzim na Prague Bar Show, kde byl Tom i osobně přítomen.

Kde a jaké vidíš uplatnění nealkoholických destilátů?

Uplatnění Borraga je poměrně široké, své místo najde hlavně v barech či restauracích a možná i kavárnách. Ono se to nezdá, ale situací, kdy musíš myslet na to, kolik alkoholu můžeš vypít nebo zda si dát vůbec nějaký, je víc než dost. Těhotenství nebo zdravotní důvody jsou jen střípkem mozaiky. Nechci pít, protože: řídím, bydlím daleko, ráno mám důležité jednání, po lyžování jedu domů, jsem tu na kole, jedu vodu, beru léky, alkohol mi nedělá dobře, jsem po něm jak zvíře, chci zhubnout, je suchý únor… a takto bych mohl pokračovat. Nepít je prostě volba. Nechci k tomu nikoho nabádat nebo nutit, jen si myslím, že kdo se takto rozhodne, měl by mít z čeho vybírat a jednou z jeho možností by vedle vody, džusu, limonády nebo třeba nealko piva mohl být i koktejl na bázi nealkoholického destilátu.

Které podniky už Borrago do své nabídky zařadily?

Spolupracujeme například s bary Cash Only, Cobra, Edison nebo Gin & Tonic Club, s bistrem Špejle, restaurací Zelená zahrada a celou řadou dalších podniků. Všechny je vyjmenovat nezvládnu, postupně ale o našich partnerech, kteří s Borragem pracují, budeme informovat na sociálních sítích. Důležité také je, že má Borrago ve své nabídce Makro, jehož prostřednictvím tak už dokáže pokrýt prakticky celou republiku.

S jakými nejčastějšími dotazy, námitkami nebo i výtkami se u potenciálních odběratelů setkáváš?

Často se setkávám s názorem, že nealkoholický drink by měl být levnější. Podle mě to ale není pravda. Barman, který ti připravuje nealkoholický koktejl, odvádí stejně dobrou práci, jako když míchá s alkoholem. Zrovna tak i výrobce, který potřebuje prakticky stejné technologie a vybavení, vybírá si kvalitní ingredience, například bylinky. Další námitka, jíž často odrážím, zní, že je Borrago v čisté podobě hodně výrazné. Ano, je! A to proto, že je vytvořené k tomu, aby se s ním pracovalo na baru, v míchaných nápojích. Kdyby výrazné nebylo, ztratilo by se už v pouhé kombinaci s tonikem, natož v sofistikovanějších mixech. Navíc bylo od počátku zamýšleno tak, aby do koktejlu stačilo jen 25 cl.

Jaké koktejly na bázi Borraga doporučuje výrobce a jakou kombinaci sis oblíbil ty osobně?

Jsem milovník G&T, takže za mě určitě VG&T, tedy VirGin & Tonic. Borrago doporučuje například Green Fizz, což je kombinace s citronovou šťávou, bazalkovým sirupem a bazalkou, nebo Windfall, který počítá s citronovou šťávou, bezinkovým sirupem a nefiltrovaným jablečným džusem. To je ale samozřejmě jen špička ledovce. Měl jsem možnost ochutnat už celou řadu drinků s Borragem, skvělé je z něj určitě nealkoholické Negroni nebo třeba v Cash Only mají perfektní drink s cukrovým hráškem nazvaný Spring Borrago. A nové zajímavé kombinace neustále přibývají!

Kdo a kde Borrago vyrábí?

Za výrobou Borraga stojí malá britská firma v čele s již zmiňovaným Tomem Tuke-Hastingsem. Na trh ho uvedl přesně před rokem, další rok ale trval vývoj. Je celkem úsměvné, jak Tom k nápadu vyrábět nealkoholický destilát došel. Původní profesí byl kuchař, napsal taky několik knih, třeba malou kuchařku o vodkovém želé The Art of Vodka Jelly, a dokonce připravoval i TV show. Změnu mu do života vnesla rodina. Chtěl se dál bavit, ale kocovinu snášel čím dál tím hůř, a to zdaleka nejen proto, že ho časně ráno budily děti. Rozhodl se tudíž, že potřebuje nějakou alternativu, a pustil se do vývoje nealkoholického destilátu.

Proč ho pojmenoval právě Borrago?

Název Borrago vychází z latinského pojmenování pro brutnák lékařský, což je jednoletá bylina, která má na lidské tělo blahodárné účinky, mimo jiné čistí krev a pomáhá se zažíváním. Právě ta tvoří základ Tomova nealkoholického destilátu, a tak ji dal nejen do názvu, ale také do loga a na etiketu. Na té pod názvem Borrago najdeš ještě dovětek #47 Paloma Blend a charakteristiku: citrus, spice, pepper. Jde totiž o mix šesti destilátů z různých botanicals. Nutno dodat, že kromě nulového alkoholu má taky nulový obsah cukru, a tedy i kalorií.

Označení #47 Paloma Blend napovídá, že by záhy mohlo dojít na nějaký další…

Dojde. Pomalu končí vývoj nového blendu, takže už se můžeme brzy těšit na další chuťovou kombinaci. Ještě dřív, než se tak stane, bych rád ale české barmanské komunitě představil dva nové produkty od jiného výrobce, a to nealkoholický vermut a ještě jednu nealkoholickou variaci na gin. V hledáčku mám taky nealkoholický bitter. Objevil jsem dokonce i nealkoholický produkt, který jde chuťově k rumu – i ten určitě ochutnám a pokud bude stát za to, do České republiky ho dovezu.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest

@poslední příspěvky

@newsletter

Fields marked with an * are required

Vyplněním uvedených polí a kliknutím na „přihlásit“ udělujete AtBars Spirit, s.r.o., souhlas se zpracováním osobních údajů, jež bude provedeno dle platné legislativy.

@mohlo by vás zajímat