Stejná receptura, intenzivnější vůně i chuť

15.02.2019AtBars

Zatímco Fernet Stock Original oslavil před dvěma lety devadesáté výročí svého vzniku, Fernet Stock Extra hořký je podstatně mladší – na trh byl uveden teprve v roce 2016. Od samého počátku cílí primárně na barmany a využití v koktejlech, a proto má oproti originálu výraznější chuť i aroma.

Vývoj extra hořké novinky z portfolia společnosti Stock Plzeň-Božkov trval několik měsíců a měl velmi jasný cíl: „Chtěli jsme vytvořit prémiový produkt určený primárně pro barmany, proto se Fernet Extra hořký ani neprodává v běžné obchodní síti, jen v segmentu on-trade,“ vysvětluje brand manager Daniel Kopecký a dodává: „Chuť i aroma Fernetu Stock Extra hořký jsou ve srovnání s naším tradičním fernetem intenzivnější. Byl vyvinut tak, aby byl vhodný do míchaných nápojů a jeho hořká chuť mohla v některých případech nahradit bitters.“ Výrobní postup obou fernetů si je tudíž velmi podobný. Receptura na Fernet Stock Extra hořký, jenž se v Prádle u Nepomuka vyrábí výhradně v malých dávkách, počítá se stejnými bylinami a přísadami jako ta na Fernet Stock Original. Obsahuje tedy například kořen hořce, chininovou kůru, heřmánek římský, nať zeměžluče a čubetu benediktu nebo třeba pomerančovou kůru. Podíl macerátu, jenž vzniká minimálně osmitýdenním luhováním rostlinných složek ve velejemném třikrát destilovaném lihu, je však v extra hořkém fernetu o 20 % vyšší. Shoduje se i míchání macerátu s velejemným lihem, vodou ze speciálního hlubinného vrtu, cukrem a karamelovým kulérem na dobarvení, liší se však doba zrání. Zatímco tradiční fernet odpočívá zhruba půl roku v dubových kádích či kovových tancích, Fernet Stock Extra hořký zraje podstatně déle. Posledním rozdílem je pak obsah alkoholu – hořká novinka ho má o 2 % více než Fernet Stock Original, tedy 40 %.

V šejkru a míchací sklenici / Fernet Stock Extra hořký byl do barového světa vyslán s několika recepturami, které variují koktejlovou klasiku. Patří k nim Fernet Sour, jenž počítá s ½ fernetu, ¼ čerstvě vymačkané citronové šťávy, ¼ bezinkového sirupu a bílkem a zdobí se koktejlovou třešinkou. Dalším twistem je Fernetoni 1927, které sestává ze stejného dílu Fernetu Extra hořký, ginu a Campari. Do sklenky se však ještě vhodí kousek karamelu, který se postupně rozpouští, a drink tak jemně oslazuje. Pro ovonění se používá zástřik zapálenou pomerančovou kůrou, kterou lze do koktejlu na závěr vložit jako ozdobu. Noblesní koktejlovou variaci představuje Champagne Stock Cocktail. Kromě ¼ extra hořkého fernetu a ¾ champagne je na něj ještě potřeba kostka cukru, jež se zakápne trochou koňaku a následně se vloží do šampaňské misky. Poté se na ni odměří fernet, lehce se promíchá, aby se s cukrem propojil, a drink se dolije champagne. Cest, jimiž se barmani při tvorbě receptur s extra hořkým fernetem mohou vydat, je bezpočet. Následováním původně rumové koktejlové klasiky se při vymýšlení svého signature drinku na bázi Fernetu Extra hořký vydal Ondra Hnilička z pražského Hemingway baru. „Inspirací mi bylo Dark and Stormy. Abych podpořil chuť Fernetu Extra hořký, přidal jsem trochu jablečného likéru a skořicového sirupu. Ve výsledném drinku jsou znát těžší tóny, zároveň je ale příjemně vybalancovaný a podpořený chutí limety a zázvoru,“ vysvětluje. A z čeho jeho Fernet Stormy sestává? Z 5 cl Fernetu Extra hořký, 1 cl skořicového sirupu, 0,5 cl jablečného likéru, 2 cl limetové šťávy a zázvorového piva, jímž se dolévá. Servíruje se na kostky ledu do long glass a zdobí se mátou a limetou.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest

@poslední příspěvky

@newsletter

Fields marked with an * are required

Vyplněním uvedených polí a kliknutím na „přihlásit“ udělujete AtBars Spirit, s.r.o., souhlas se zpracováním osobních údajů, jež bude provedeno dle platné legislativy.

@mohlo by vás zajímat