Nejstarší španělský gin chutná po citrusech

25.02.2019AtBars

Španělsko bývá právem považováno za jedno z epicenter současného ginového boomu. Patří ke klíčových trhům pro globální hráče a zároveň je místem zrodu malých značek reflektujících volbou botanicals středomořské vůně a chutě. Na Pyrenejský poloostrov jsou rovněž kladeny počátky servisu G&T ve velkých vinných sklenkách, ideálně na blok ledu a s nápaditou ozdobou v podobě bylinek, ovoce nebo třeba koření. A není tam snad barmana, který by neznal Larios – nejstarší a současně i nejprodávanější španělský gin.

Počátky prvního španělského ginu jsou spojeny s andaluským přístavním městem Málaga, kde v roce 1866 francouzský obchodník s vínem Charles Lamothe a jeho španělský společník Fernando Jiménez založili firmu Jiménez Lamothe. Kromě brandy, jež byla hlavním produktem jejich palírny, začali po čase jako první ve Španělsku vyrábět také gin. O padesát let později, v roce 1916, se stal novým majitelem společnosti markýz José Aurelio Larios, jenž změnil název podniku na Larios & Cía a začal postupně budovat vlastní značku. Larios Dry Gin dostal své jméno, pod nímž je znám dodnes, v roce 1932. V 50. letech minulého století na sebe poutal pozornost nejen moderním designem láhve, ale také jejím obsahem. Už o dekádu později se stal španělskou jedničkou mezi giny a v 80. letech, kdy nabraly na popularitě osvěžující long drinky, dobyl také Evropu a zbytek světa. „Ve Španělsku je Larios i v době ginového boomu stále populární. „Narazit tu na něj můžete snad v každém baru či klubu. Míchá se z něj hlavě G&T,“ říká barmanka Petra Šrámková, jež bezmála dva roky působí ve Valencii v baru La Manera, a dodává: „Španělé jsou poměrně konzervativní, jen těžko se nechají přesvědčit, aby si objednali něco sofistikovanějšího. Milují svůj gin s tonikem v coppa glass, čím větší, tím lépe, a s hodně ledu.“ To ale neznamená, že by se Larios vyhýbal inovacím. V novodobé historii nejstaršího ginu z Pyrenejského poloostrova je třeba zmínit letopočet 2012, kdy byla představena prémiová varianta Larios 12, jíž o tři roky později následoval Larios Rosé. Zatímco „dvanáctka“ se už nějaký ten pátek prodává i v České republice, růžový gin s vůní a chutí jahod bude na náš trh uveden až letos na jaře.

Ve znamení středomořských citrusů / Larios se profiluje jako středomořský gin se vším, co k tomu patří. Nejde tedy jen o volbu botanicals a chuťovou charakteristiku, ale o životní styl, k němuž patří užívat si každý den plnými doušky. K jeho klíčovým vlastnostem se řadí svěžest a dominantní citrusové tóny, jež pocházejí primárně z kůry středomořských citronů a pomerančů. Nedílnou součást receptury tvoří bobulky divoce rostoucího jalovce a neutrální destilát, jenž se pálí poněkud netradičně z kukuřice a výslednému ginu dodává na jemnosti. Receptura prémiové varianty, ginu Larios 12, obsahuje dvanáct botanicals. Prim mezi nimi hraje nezbytný jalovec v kombinaci s citrusy, které zastupují pomeranč, mandarinka, tangerinka, citron, limeta, grapefruit a klementinka plus nádavkem ještě pomerančový květ, který je pro Larios signifikantní a dodává mu lehce exotický nádech. Celkové harmonické vyznění pak ještě dotvářejí koriandr, kořen anděliky a muškátový oříšek. Všechny botanicals procházejí čtyřnásobnou destilací, tedy s výjimkou křehkého pomerančové květu – ten se přidává až do té páté. Na finální produkt se používá výhradně srdce destilátu. Larios 12, jenž má 40 % alkoholu, se plní do modrých láhví s květinovými motivy na etiketě a výraznou oranžovou zátkou, na barovém displeji ho tak prakticky nelze přehlédnout. Podstatnější je ale samozřejmě to, co se skrývá uvnitř – středomořský gin s chutí citrusů a pomerančového květu. Se dvěma druhy citrusů počítá také perfect serve G&T na bázi Lariosu 12. V čem spočívá? Coppa glass naplňte ledem, šetřit s ním rozhodně nemusíte. Nařízněte plátek limety a okraj sklenky jím potřete. Pak ho vhoďte dovnitř a krouživým pohybem led promíchejte, aby se sklenka ochladila a rozprostřelo se po ní limetové aroma. Poté na led odměřte 5 cl ginu Larios 12 a přidejte tonik. Drink na závěr ozdobte twistem pomerančové kůry. U ginu s tonikem to ale pochopitelně zdaleka skončit nemusí. Skvělý twist na koktejlovou klasiku s Lariosem 12 vytvořil například Vladimír Čech z pražského The Banker’s Baru. Jeho Gimlet Málaga kromě ginu obsahuje ještě tangerinkovo-limetový cordial s pomerančovými bitters a zdobí se tymiánem.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest

@poslední příspěvky

@newsletter

Fields marked with an * are required

Vyplněním uvedených polí a kliknutím na „přihlásit“ udělujete AtBars Spirit, s.r.o., souhlas se zpracováním osobních údajů, jež bude provedeno dle platné legislativy.

@mohlo by vás zajímat