Ginové variace z harringtonské farmy

08.03.2019AtBars

V samém středu Anglie se na farmě manželů Warnerových od roku 2012 vyrábí v malých várkách gin Warner’s, jenž kromě základní suché varianty a sloe ginu zahrnuje ještě čtyři ochucené variace. Všechny jsou od počátku března k mání také na českém trhu.

Palírna ginu Warner’s se nachází na farmě rodiny Warnerových v Harringtonu ve středoanglickém hrabství Northamptonshire. Manželé Tom a Tina Warnerovi jsou tak v první řadě farmáři, které před sedmi lety zlákala výroba vlastních destilátů. Pustili se do ní spolu Sionem Edwardsem, proto se značka donedávna jmenovala Warner Edwards, v současné době je však jejím majitelem pouze Tom Warner, a tak došlo na zjednodušení jména, což se postupně projeví také na láhvích ginu. Ten se destiluje v malých várkách na dvou destilačních kotlích od firmy Arnold Holstein s patentovaným měděným katalyzátorem, které mají objem 500 l a dostaly i svá jména – Curiosity a Satisfaction. Část používaných botanicals pochází přímo z farmy, voda je místní pramenitá. Stáčení probíhá ručně, stejně jako etiketování a závěrečné namáčení hrdla do vosku.

Jako první byl na trh uveden Harrington Dry Gin, jenž má 44 % alkoholu. Jeho receptura počítá s 11 botanicals, klíčové jsou pro ni kromě jalovce ještě kardamom, černý pepř a citrusy. V chuti nabízí tóny koření, je lehce nasládlý a má jemný a hladký závěr. Warnerovi ho doporučují jak pro G&T zdobený citrusy, optimálně pomerančem, tak například do Martini. Tom a Tina se následně pustili také do sloe ginu, který vyrábějí z trnek sklizených v blízkosti farmy. Má 30 % alkoholu, což z něj činí jeden z nejsilnějších sloe ginů na trhu, a je příjemně ovocný – v chuti kombinuje tóny třešní a mandlí. Dobře vyznívá v kombinaci se zázvorovým pivem nebo třeba proseccem, jako ozdoba se hodí plátek limety nebo máta. Z ochucených variant nejprve padla volba na bezinku a rebarboru, jež obě patří k typicky britským ingrediencím. Warner’s Elderflower Gin má v podání Toma a Tiny 40 % alkoholu, je příjemně sladký a květinový – aby také ne, každá láhev je infuzovaná téměř třemi stovkami ručně sbíraných kvítků bezu, jež se v okolí harringtonské farmy sklízejí pouze jednou v roce. Na vůni ginu se podílí jen bez, neobsahuje žádná umělá aromata. Skvěle chutná s tonikem ozdobený plátkem citronu nebo snítkou máty. Warner’s Rhubarb Gin vzniká přidáním čerstvě vylisované šťávy z rebarbory, jež tvoří zhruba třetinu každé láhve. Má stejnou „voltáž“ jako bezinková variace a svědčí mu kombinace s tonikem nebo ginger ale. Zdobit se může plátkem pomeranče, a to třeba i toho „krvavého“. Šestici následně doplnily Warner’s Melissa Gin a Warner’s Honeybee Gin, které mají 43 % alkoholu. První je svěží a bylinný s lehkými citrusovými tóny, druhý kromě medu zahrnuje ještě osmadvacet botanicals a ve výsledku nabízí primárně tóny květin – kromě růže a ibišku také například heřmánku. Med pochází od lokálních producentů, meduňku lékařskou a některé další bylinky si Tom s Tinou sami pěstují. K oběma ginům dokonce přikládají sáček se semínky, aby si je případní zájemci mohli sami vypěstovat. Meduňkou si pak mohou třeba ozdobit G&T.

Dovážet do České republiky giny značky Warner’s se rozhodla společnost EM-Trading, jež má v distribuci například toniky a limonády Fentimans. „Značka Warner’s nás zaujala především ze dvou důvodů. Tím prvním je jejich kvalita ruku v ruce se zajímavých chuťovým spektrem, tím druhým neuvěřitelné nadšení, ochota a láska, s nimiž tým lidí kolem Toma Warnera k jejich výrobě přistupuje. Na každé láhvi je vidět, že jde o poctivý produkt,“ říká Tomáš Vích ze společnosti EM-Trading a dodává: „Do České republiky jsme se rozhodli dovézt kompletní řadu ginů Warner’s, jen Honeybee a Melissa budou zpočátku k dispozici pouze v omezeném množství. Rádi bychom českou a moravskou gintonikovou scénu obohatili o nové chutě, které tu doposud nebyly k mání. Více chceme pracovat také se sloe ginem, jenž je u nás pořád ještě trochu opomíjený.“

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest

@mohlo by vás zajímat